obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / 12 půltónů: Kniha o hudbě

12 půltónů: Kniha o hudbě

Dnešní recenze je doprovázená obrovským nadšením z toho, co jsem měla možnost držet v rukou. Tento jedinečný soubor zajímavostí o hudbě a všem, co s ní souvisí, rozhodně není nějaký odfláknutý půlčík, ale je hodnotným dílem, které může přilákat menší i větší děti či dospělé k poslechu hudby a zamyšlení se nad ní.

.

Kniha, která je rozdělena do 4 hlavních částí, přibližuje pojmy z hudební nauky velmi příjemným způsobem, ačkoliv… ona to není klasická hudební nauka, spíše se jedná o otázky roztodivných námětů, na něž se snaží odpovídat. V příkladech! Což je bezesporu velké plus.

.

Zuzanna Kisielewska, autorka této knihy, se nesnaží se metodicky poučovat, ale spíše navnazovat a motivovat k další aktivitě, když tu a tam podstrčí mezi řádky tip na skladbu, která naplňuje danou definici. Čtenář není nucen mít k dispozici kompletní fonotéku, ale velmi záhy zapne minimálně Youtube a bude googlit, o čem že se to v knize píše, aby si potvrdil, že to je opravdu tak, jak je to řečeno.

.

Věděli byste třeba, co má společného Francisco Tárrega, žijící na přelomu 19. a 20. století ve Španělsku, s finskou společností Nokia? Nebo jak je možné, že oktáva zní jinak v Evropě a jinak v Indii a proč tu indickou nemohou Evropané ani sluchem celou postřehnout či zazpívat? Jsem unesena z množství informací, které se na bohatě ilustrovaných stránkách objevily. Mimochodem ilustrace jsou další věc, za niž bych ráda pochválila, neboť jsou moderní, temperamentní, výrazné, neotřelé a ladí se psaným slovem.

.

12 půltónů se rozhodně nesmí ztratit ve změti v současné době vydávaných publikací věnujících se hudbě, neboť se jedná o záležitost s kvalitním zpracováním i hodnotným obsahem. Nejedná se o učebnici, ale spíš o průvodce výjimečnostmi ze světa melodií, na něž by nás často nenapadlo se ani ptát, ale ve výsledku si vždycky řeknete, proč vás už nenapadlo dřív se nad něčím takovým zamyslet.

.

Za recenzní výtisk děkujeme mnohokrát Nakladatelství Portál. Knížku si můžete blíže prohlédnout či rovnou pořídit např. na jejich e-shopu.

.

Autor: Zuzanna Kisielewska

Název v orig.: 12 póltónow. Ksiązka o muzyce

Vydáno: 2019

Počet stran: 127 s.

Autor fotky k recenzi: Pája

Autor recenze: Pája

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<