obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru

Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru

V poslední době se mi do rukou dostávají téměř bez výjimky samé zajímavé knihy. Jsou to tituly, u kterých si můžu zapřemýšlet, které mě někam posunou dál ve vnímání nějaké problematiky. Díky jedné konferenci, na niž se chystám, načítám teď knížky s LGBT tematikou. Tou nejsilnější z poslední doby byla Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru, kterou napsal uznávaný mexický spisovatel (to psali na obálce, já to jméno slyšela prvně 😀 ) Benjamin Alire Sáenz.

.

Osudové setkání

Aristoteles, zvaný Ari, je odjakživa zvláštní kluk, nikdy neměl moc kamarádů, raději se uzavíral sám do sebe a žil ve svém světě, který by se mnohým mohl zdát nudný a šedivý. Jeho sebedůvěra se rovnala téměř nule, což jen podporoval fakt, že jeho táta je válečný veterán, který v sobě ukrývá křivdy a psychické bolesti z války, o nichž nedovede mluvit nahlas, a jeho bratr je ve vězení, ale Ari vlastně neví proč, neboť se o tom doma nesmí mluvit… Přesto se u něj ale v kritických okamžicích projevily vlastnosti jako zodpovědnost, odhodlanost či odvaha. Naproti tomu Dante působí jako neřízená střela, se svými rodiči má báječný vztah, otevřený, láskyplný, vždycky si je jistý sám sebou, stojí si za tím, co říká, má přehled v poezii, umění a je zkrátka téměř dokonalý. Právě tito dva kluci z úplně rozdílných světů (ale přesto s výrazným společným povahovým rysem – oba jsou totiž svým způsobem samotáři) se jednoho letního dne setkají na koupališti a dají se do řeči. Pozvolna se rodící velmi křehké přátelství ovlivní jejich život víc, než by oba dokázali dopředu odhadnout.

.

Přiznání pravd

Pravda. Jak vám to slovo zní? Jak vám chutná, když ho poválíte na jazyku? Jsem přesvědčena o tom, že každá pravda chutná jinak. A každý z hlavních hrdinů si „své“ pravdy vychutnal až do dna. Aristoteles čelil démonům minulosti, o nichž věděl pramálo – jeho otec nedokázal mluvit o tom, co se mu stalo, ale oba věděli, že ty zlé sny, které se jim zdají, mají základ právě v tomto. Aristoteles ale čelil i sám sobě – dlouho před pravdami o sobě samém zavíral oči, až to došlo na téměř neúnosnou mez. Nemluvě o ztrátě bratra, o němž si pamatoval jen to, že ve čtyřech letech jej bratr velmi miloval a on měl rád jeho.

Dantovy pravdy nebyly o nic menší, ale s jeho přístupem k životu se mu s nimi snáz pracovalo. Dokázal mít rychlejší sebereflexi a podívat se všemu a všem (no, dobře, tato část trochu kulhala, zase tak odvážný nebyl) do očí a přiznat si, jak se věci mají. To, jak oba kluci přistupovali ke svému žití, se odráželo i v tom, jak mezi sebou komunikovali, jak se před sebou schovávali, nebo se dokázali vzájemně otevřít tomu druhému. Když odhalovali jednotlivé záhady vesmíru, tak to bylo místy i bolestné, úsměvné, trapné, vtipné, zkrátka živé, věrohodné, jako je i náš život v proměnách.

.

Poetický příběh

Knížku mám dočtenou už pár dnů, ale teprve teď k ní dovedu nějak přiřadit slova, aby to neznělo pateticky. Na knize velmi oceňuji její zpracování, Sáenz vytvořil dílo, které popisuje velmi aktuální téma (nejen v knižním světě, ale v životě obecně) neuvěřitelně citlivým způsobem, ale přitom jde úplně na dřeň. Dostáváme se hlavním hrdinům pod kůži, vnímáme jejich strachy, radosti, pocity, jako bychom sami byli na jejich místě. Prožíváme tak zklamání i nadšení. To, jak hlavní hrdinové zpracovávali emoce uvnitř sebe, jaké boje sváděli, bylo vykresleno tak, že chvílemi jsme s nimi milovali, chvílemi nenáviděli celý svět. A stránky plynuly, až byl najednou člověk na samém konci knihy.

.

Stojí to za to!

Zpracovat téma LGBT tak, aby nevyznělo nechutně, oplzle, přitaženě za vlasy nebo nevěrohodně, není jednoduchý úkol, ale tato kniha je důkazem, že to jde a že to dokonce jde s grácií! Zamilovala jsem se do ní a asi i do obou hlavních hrdinů, protože bych si dovedla klidně představit, že toto budou mí dva noví kamarádi, každý z nich by mi měl co říct a předat, neboť to byli velmi zajímaví mladí muži. Knížka je vhodná pro všechny, kteří se tak trochu plácají ve svém (vnitřním) coming outu a nedovedou si představit, že by měli světu nebo sami sobě přiznat pravdu, ale bude se moc líbit i těm, kteří chtějí tyto lidi pochopit (jak a co řeší, s čím se potýkají) a prožít s nimi neobyčejný příběh z obyčejného života. Pravda může někdy bolet, to ano, ale za některé věci stojí ji přiznat. 🙂 Knížce dávám 10/10 a snad poprvé začínám litovat, že máme jen desetibodovou hodnotící škálu.

.

Oblíbené citát(y):

„To odpoledne jsem se naučil dvě nová slova – „enigmatický“ a „přítel“. Slova se změní, pokud začnou žít ve vašem nitru.“ (s. 39)

.

„… Říkal jsem si, jaké to asi je, držet někoho za ruku. Skoro bych se vsadil, že někdy se v ruce někoho jiného skrývají všechny záhady vesmíru…“ (s. 149)

.

Autor: Benjamin Alire Sáenz

Název v orig. (angl.): Aristotle and Dante Discover the Secret of the Universe

Nakladatelství: CooBoo

Počet stran: 366 s.

Vydáno: 2015

Autor fotky k recenzi: M&P

Autor recenze: Pavlína

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
10 thoughts on “Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru”
 1. Myanmar Březen 20, 2016 on 9:34 pm Odpovědět

  Krásně napsaný! Aristotela mám ráda, i když od autora se mi ještě více líbila kniha Last Night I Sang to the Monster. Doporučuju!

  A souhlasím – zpracovat tohle téma citlivě a přitom věrohodně je dost těžký, autor to ale zvládl skvěle 🙂

  • Pavlína Březen 22, 2016 on 9:50 pm Odpovědět

   Ahoj 🙂 Taky jsem si tu knížku naprosto zamilovala, teď se tu tematiku snažím sledovat a zatím opravdu jedna z nejpěknějších, co jsem četla.
   Přiznám se ale, že jsem docela na štíru s angličtinou, takže za tip sice děkuju, ale ač mě to mrzí, že si nepočtu, pošoupnu ho k Lucce, ta je na tom jazykově líp než já (ačkoliv se snaží mě přesvědčit – a ještě pořád tomu věří, že mě anglicky naučí :-D). Budu doufat, že knížku někdy přeloží, protože jsem na ni koukala na GoodReads (to jsem anglicky se slovníkem zvládla učíst :-D), a vypadá tematicky moc pěkně 🙂
   Mimochodem, dívala jsem se na váš blog a musím říct, že máte hodně dobrý vkus na knihy, nám hodně podobný, určitě budeme chodit na návštěvu častěji 🙂 A díky za reakci tu 🙂

 2. mell Březen 27, 2016 on 11:10 am Odpovědět

  Ta knížka vypadá báječně. Já mám přesně ráda takovéhle citlivé příběhy, navíc když jsou s touhle tématikou…. Určitě se po ní někde podívám.

  • Pavlína Březen 27, 2016 on 3:29 pm Odpovědět

   Určitě mrkni, fakt stojí za to! Jedinou výtku, kterou jsem k ní měla, že tam byly hodně dlouhé dialogy a někdy mi splývalo, kdo co říká, protože tam chybělo takové to „odpověděl Dante“, „přitakal Ari…“ apod. Ale jinak parádní, čtivá a – jak říkáš – citlivá záležitost. Jestli chceš poradit další knihy s touto tematikou, tak klidně napiš. Ale postupně tu budou přibývat další recenze. (Jinak jako vedlejší linku najdeš tuto problematiku i v „Dopisech na konec světa“ a přímo v knize „Odpusť mi. Megan“ – na ty dvě už tu recenze jsou). 🙂

 3. Lucie Duben 7, 2016 on 10:09 pm Odpovědět

  Přečteno za jeden den (no dobře, a skoro i jednu noc 😀 ). Skvělá kniha!

  • Pavlína Duben 9, 2016 on 2:08 pm Odpovědět

   Však jsi na to noční čtení pak doplatila, že 😛 Je úžasná a jsem moc ráda, že se ti líbila jako mně 🙂

   • Lucie Duben 9, 2016 on 6:23 pm Odpovědět

    To sice jo, ale stálo to za to 😀

 4. Paulie Červen 17, 2016 on 9:14 pm Odpovědět

  Pokud jsi ještě nečetla, rozhodně doporučuji knihu Řekni vlkům, že jsem doma, která na toto téma taky naráží, přestože LGBT zde není hlavní téma 🙂 U této knihy jsem také litovala, že jsem si určila jen desetibodovou stupnici, ale já ji s chutí mohla překročit a ve svých poznámkách mám 11/10 😉

  • Pavlína Červen 19, 2016 on 9:40 am Odpovědět

   Ahoj, Řekni vlkům jsem četla, to je také úžasná záležitost. Nějakou dobu jsem teď kvůli konferenci načítala knížky s LGBT tematikou, ale na vlky jsem narazila ještě dlouho předtím. A zanechali stopu. Ale musím říct, že Dante o trochu víc. 🙂 Někdy je to fakt těžké hodnotit, když je člověk nadšen těmi knihami, ale má stanovená pravidla. Zatím jsem se vždycky ještě udržela a nepřekročila hranici, ale nevím nevím, jestli k tomu někdy nedojde… 😀

 5. […] Naše celá recenze zde. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<