obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Balík knížek? aneb Co se bude skrývat ve výherních balíčcích (2)

Balík knížek? aneb Co se bude skrývat ve výherních balíčcích (2)

Milí soutěžící a další kolemjdoucí,

 

v tomto článku jsme pro vás připravili shrnutí krátkých představení knih, které nám všechny věnovalo do soutěže nakladatelství Euromedia Group, za což jim patří NESKONALE VELKÝ DÍK!

Najdete tu úžasné pohádkové příběhy, fantasy literaturu, knížky young adult i naučnou literaturu z různých oblastí. Mrkněte na pestrý výběr, jistě tam najdete i nějaké tipy, co pořídit do své školní či domácí knihovny. 🙂

Po kliknutí na obrázek oddílů se dostane na stránky Euromedia Group, kde si můžete knihy jednak vyhledat, a jinak je možné si je doobjednat přes jejich e-shop, po kliknutí na název konkrétní knihy se pak dostanete na záznam konkrétní knihy.

Příjemnou inspiraci,

vaši M&P

 

 

Jiří Kahoun – V Dlouhonosech zlobí čerti

Dlouhonosy jsou vesnice, kde žije jeden špatný člověk vedle druhého – ten krade, ten pomlouvá, ten je skrblík a tak dále. Ráj na zemi pro všechny čerty, mají to tu bez práce. Jednoho dne ale zjistí, že všichni se jaksi polepšili. Není divu – blíží se Vánoce. Zvláštní čertí jednotka je tedy do této vesnice vyslána, aby sjednala nápravu a vše zase bylo jako obvykle. Ale třeba si i čerti uvědomí, že Vánoce zase nejsou tak špatný svátek.

Vtipná knížka postavená na paradoxu, že zlobení je vlastně v pořádku, dává dětem možnost uvažovat o tom, co je dobře a co špatně, a to pěknou a nenásilnou formou, u níž se ještě i pobaví. A věříme tomu, že nejen děti, ale i jejich rodiče či učitelé.

KAHOUN, Jiří. V Dlouhonosech zlobí čerti. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2016. 107 stran. ISBN 978-80-242-5428-9.

 

Jiří Kahoun – Ježibaba na koloběžce

Chcete knihu, kde se to hemží ježibabami, vodníky, čerty a strašidly? S chutí do tohoto kousku. Ježibaba Křížalka je na ostří nože s místním vodníkem Vošplouchem, s nímž si neustále vyvádějí nějaké zábavné neplechy a naschvály. A maminka bubačka má plné ruce práce s jejich usmiřováním.

Pohádky od řeky Berounky z místa Kudyhůrky potěší menší i větší čtenáře, kteří si budou chtít či poslouchat příběh o postavách dobře známých, ale přitom v nezvyklých situacích. Copak už někdo viděl ježibabu s koloběžkou?

KAHOUN, Jiří. Ježibaba na koloběžce. Vydání první. V Praze: Knižní klub, 2015. 75 stran. ISBN 978-80-242-5156-1.

 

Jiří Kahoun – Co se zdá medvědům

Jedna medvědí rodinka – máma, táta a dva medvědí kluci – žijí pod Placatou skálou a mají šťastný život plný úžasných dobrot. A právě o nich, ale nejen o nich je tato kniha, jejíž kapitoly se jmenují stejně jako ta dobrůtka, o nichž se v ní píše (např. brusinková, malinová nebo zlatě sluníčková!). A nebyla by to správná knížka, kdyby v ní nebyla spousta dobrodružství, která se medvíďatům dějí.

Děti ve svém životě prožívají spousty dobrodružství a v tomto pohádkově laděném příběhu si přečtou o tom, co se děje medvědům. A rozhodně se u toho nebudou nudit!

KAHOUN, Jiří. Co se zdá medvědům. Vydání první. V Praze: Knižní klub, 2015. 110 stran. ISBN 978-80-242-4864-6.

 

Jiří Kahoun – Kamarádi v kožíšku

Další z knížek tohoto spisovatele vypráví příběh o dvou nerozlučných myších kamarádech, kteří si vzájemně pomáhají, prožívají spolu všední i nevšední zážitky, ale hlavně se pohybují v prostředí, které pan Kahoun velmi obdivoval – v krásné české přírodě.

Laskavost těchto příběhů z nich dělá knížku vhodnou ke společnému čtení, která pohladí po duši všechny od dětí až po dospělé. S myškami prožijeme postupně všechny fáze roku a budeme se udivovat či rozplývat nad stejnými věcmi jako ony.

KAHOUN, Jiří. Kamarádi v kožíšku. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2012. 86 s. ISBN 978-80-242-3691-9.

 

Jiří Kahoun – Knížkový pejsek

Knížkový pejsek dostal své jméno podle svého příbytku – převrácené knížky, kde žije se svou babičkou a kočičkami. Do příběhu se dostáváme ve chvíli, kdy nastává krutá zima a kolem domečku se to začíná hemžit promrzlými zvířátky, která nemají co jíst a potřebují zahřát. Laskavá babička i ostatní obyvatelé knížkového domečku všem poskytují přístřeší a společně zvládají těžkosti, jež jim zima přichystala.

Na konci knihy přijde přirozeně zasloužená odměna, všechna zvířátka přežijí zimu a dočkají se slunečného jara a rozletí se do světa. Děti si díky knížce uvědomují nejen sílu a cenu přátelství a vzájemné pomoci, ale také kritické momenty, které mohou nastat pro zvířátka a další obyvatele přírody během zimního období.

KAHOUN, Jiří. Knížkový pejsek. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2012. 77 s. ISBN 978-80-242-3610-0.

 

 

Géraldine Maincent – Řekni mi: Kdy to bylo?

Kroužkově vázaná encyklopedie pro všechny zvídavé děti, která odpovídá na otázky z dějim lidstva a naší planety. Kapitoly jsou rozděleny tematicky – např. Osobnosti a pamětihodnosti, Historie a věda, Kultura a sport apod.

Velkým plusem jsou vtipné ilustrace, kterých je v knize přehršel. V knížce najdete celkem 216 hesel, k nimž je připojeno vysvětlení a definice.

MAINCENT, Géraldine. Řekni mi, kdy to bylo?: čtení před spaním pro zvídavé děti. Překlad Jana Žůrková. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2017. 108 stran. Čtení před spaním pro zvídavé děti. ISBN 978-80-242-5527-9.

 

Sabine Boccador – Řekni mi: Věda a vynálezy!

Obdobou předcházející encyklopedie, ale tentokrát cíleně zaměřené pouze na oblast vědy a vynálezů je knížka Řekni mi: Věda a vynálezy, v níž dětí opět najdou 216 hesel, resp. přemýšlivých otázek z této oblasti.

Mezi kapitolami nechybí témata jako vesmír, Země, Vynálezy či úkazy každodenního života. V knížce najdete opět mnoho vtipných ilustrací a také několik aršíků samolepek k tématu.

BOCCADOR, Sabine. Řekni mi, věda a vynálezy!: čtení před spaním pro zvídavé děti. Překlad Jana Žůrková. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2017. 108 stran. Čtení před spaním pro zvídavé děti. ISBN 978-80-242-5526-2.

 

bez autora – Můj atlas světa

Tento atlas je určen našim nejmenším – jsou v něm přehledné a podrobné ilustrace všeho, co jim pomůže objevovat náš svět. V knížce jsou také odklápěcí okénka, pod nimiž se skrývají různá poučení a zajímavosti.

Knížka je poměrně interaktivní, obsahuje řadu her, hádanek a dalších, které z ní dělají neopakovatelnou učební pomůcku. Pokud děti zvládají číst, zvládnou krátké a srozumitelné texty přelouskat samy, jinak je kniha vhodná ke společnému prohlížení a povídání si.

NOA, Sandra. Můj atlas světa. Překlad Viola Somogyi. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2016. 24 nečíslovaných stran. Chytrá hlavička!. Učíme se nové věci. ISBN 978-80-242-5155-4.

 

bez autora – Proč? encyklopedie

Encyklopedie nabytá otázkami a odpověďmi na ty nejzáludnější věci, jaké existují. Je určena zejména dětem mladšího školního věku. Záludnost otázek přesně odpovídá zvídavosti malých badatelů, které zajímají takové věci, jako co dělá slunce v noci, proč ptáci létají či jaké to je být vynálezce atp.

Otázky jsou uspořádané do tematických okruhů a vysvětlení, jež kniha přináší, jsou dětem srozumitelná. Velkým plusem jsou 3D pohledy a průřezy zkoumanými věcmi, které lze v knize nalézt.

Proč? Encyklopedie: brilantní odpovědi na zapeklité otázky. Překlad Ivana Rybecká. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2016. 160 stran. Universum. ISBN 978-80-242-5396-1.

 

Martin Velíšek – Můj stát: Putování s českým lvem za sedmi stáními symboly

Českého lva budou děti znát z hodin vlastivědy, v této knize naleznou mnoho informací o státních symbolech, věcech souvisejících s vlajkou, hymnou a dalšími věcmi, které symbolizují českou státnost.

Knížka je zábavná i poučná zároveň, není tedy třeba se obávatjen bohapustého opakování učebnicových pouček, ba naopak, knížka může být vhodným doplňkem, ne-li náhradou učebnicových textů pro děti z prvního stupně. Ilustrace ke knize vytvářel Milan Starý.

VELÍŠEK, Martin. Můj stát: putování s českým lvem za sedmi státními symboly. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2016. 105 stran. Universum. ISBN 978-80-242-5293-3.

 

 

Quentin Blake a S. A. Caldwell – Čarokrásnické světy Roalda Dahla

Roald Dahl – Jirkova zázračná medicína

Roald Dahl – Matylda

Roald Dahl – Prevítovi

Roald Dahl – Karlík a továrna na čokoládu

Roald Dahl – Jakub a obří broskev

Roald Dahl – Obr Dobr

Knížky slavného spisovatele Roalda Dahla není třeba dlouze představovat. Knihy, které se objeví v soutěžních balíčcích, nově vydalo nakladatelství Knižní klub v krásné úpravě a zcela jistě si získají srdce nejednoho čtenáře dětského i dospělého.

Mnohé z těchto knih také získaly svou filmovou podobu, proto je možné je využít i pro porovnání filmové a knižní verze.

BLAKE, Quentin a CALDWELL, S. A. Čarokrásnické světy Roalda Dahla. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2016. 59 stran, 32 nečíslovaných stran obrazových příloh. ISBN 978-80-242-5383-1.

DAHL, Roald. Jirkova zázračná medicína. Vydání třetí. Praha: Knižní klub, 2017. 104 stran. ISBN 978-80-242-5671-9.

DAHL, Roald. Matylda. Vydání třetí. Praha: Knižní klub, 2017. 239 stran. ISBN 978-80-242-5669-6.

DAHL, Roald. Prevítovi. Vydání druhé. Praha: Knižní klub, 2016. 100 stran. ISBN 978-80-242-5506-4.

DAHL, Roald. Karlík a továrna na čokoládu. Vydání šesté, v Knižním klubu třetí. Praha: Knižní klub, 2016. 203 stran. ISBN 978-80-242-5505-7.

DAHL, Roald. Jakub a obří broskev. Vydání druhé. Praha: Knižní klub, 2016. 163 stran. ISBN 978-80-242-5292-6.

DAHL, Roald. Obr Dobr. Vydání druhé. Praha: Knižní klub, 2016. 236 stran. ISBN 978-80-242-5305-3.

 

 

Susie Hodge – Proč je v umění tolik nahých lidí

Zamýšleli jste se někdy s dětmi nad tím, proč umění antiky je tolik krásných, ale nahých lidí? Proč se středověká malba vyznačovala tím, že vypadala ploše? A co vedlo lidi k tomu, aby se usnesli na tom, že každý obraz má mít rám? A co dělá některé nepochopitelně jednoduché slavné obrazy tak drrahými? Tato kniha je určena spíše starším dětem z druhého stupně a motivuje je k tomu, aby se snažili nad uměním zamyslet a interpretovat jej.

Autorka zvolila cestu vtipných otázek a odpovědí, které děti nenásilně přivádějí k informacím o různých uměleckých směrech a výtvarných žánrech, objasňuje jim, co autor zamýšlel daným dílem apod.

HODGE, Susie. Proč je v umění tolik nahých lidí?: a další zásadní otázky o umění. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2017. 95 stran. Universum. ISBN 978-80-242-5556-9.

 

Jiří Černý – Obrázky z moderních československých dějin

Komiksově zpracované dějiny Československa zpřehledňují a hlavně zpřístupňují dětem zajímavé, drsné, známé i méně známé momenty a informace mapující historii naší země od roku 1945 do roku 1989. Najdete zde informace nejen z historie jako takové, ale také třeba zmínky o sportovcích, jako byl Emil Zátopek apod.

Děti se zde opět nenásilnou formou dozvídají o životě v totalitním Československu a také o zrodu demokratického státu. Využijí nejen učitelé vlastivědy a dějepisu, ale také češtináři při ukázce, jak může vypadat naučný text v zážitkové a zábavné podobě.

ČERNÝ, Jiří. Obrázky z moderních československých dějin: 1945-1989. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2016. 134 stran. ISBN 978-80-242-5575-0.

 

Mike Goldsmith – Fakta v kapse: Vesmír

Jedno z nejoblíbenějších témat dětí, o něž se zajímají, je vesmír a vše kolem něj. V této působivé publikaci získají informace celkem v 50 okruzích, kde je v přehledu uvedena vždy desítka těch největších „nej“ z dané oblasti. Knížka je určena mladším dětem cca do 10 let.

Ocenili jsme na této knize zejména fakt, že není jen ilustrovaná, ale je prodchnuta také fotografiemi, kresbami a mapkami. Nenásilné vzdělávání může začít. Knížku využijí také učitelé, kteří budou chtít dětem tuto problematiku přiblížit a zprostředkovat jim zajímavosti k tématu, které je ještě víc nadchnou do dalšího bádání.

GOLDSMITH, Mike. Vesmír. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2017. 208 stran. Fakta v kapse. ISBN 978-80-242-5529-3.

 

 

Michelle Cuevas – Zpověď Jonatána Papírníka

Časopis Time zařadil tuto knihu k deseti nejlepším dětským knihám. Jonatán Papírník dlouho žije v přesvědčení, že ho celý svět nenávidí, všichni ho totiž přehlížejí, včetně jezevčíka. Jediný, kdo ho doopravdy miluje, je jeho dvojče sestra Florentýnka. Jednoho dne ale nečekaně zjistí, že by snad mohl žít jen v představách jedné holky a jeho svět se obrátí naruby, navíc setkání v parku s Kovbojkou mu pohled na svět zcela změní…

Knížka o hledání svého pravého já, o smutku, který pramení z přehlížení, se dotkne dětského srdce na tom správném místě.

CUEVAS, Michelle. Zpověď Jonatána Papírníka: memoár nadiktovaný Michelle Cuevasové. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2016. 189 stran. ISBN 978-80-242-5616-0.

 

Rainbow Rowellová – Eleanor a Park

Hlavní hrdinka není miss školy a její přítel není sex symbol této školní generace. Ale přesto tento pozvolna a jaksi plíživě se vyvíjející školní románek sebere dech čtenářům ve chvíli, kdy se tito hlavní hrdinové (holka trochu při těle a kluk s asijskými předky) poprvé vezmou za ruce. Dechberoucí příběh o lásce, soužení, rodinných problémech s otčímem, nedobrých vztazích ve škole hraničících se šikanou si zamilovala už řada teenagerů.

Knížka je vhodná, pokud např. probíráte problematiku jinakosti, anebo pokud chcete dopřát svým studentům inteligentní román s hrdiny, kteří jsou jim věkově i myšlením blízcí. Knížka je vyprávěna střídavě oběma hrdiny, takže postupně nahlédnete do jejich uvažování, jste u toho, jak na sebe vzájemně mění názor a jak se vypořádávají s tím, co je potká.

ROWELL, Rainbow. Eleanor & Park. Vyd. 1. V Praze: Euromedia, 2014. 325 s. Yoli. ISBN 978-80-87543-26-9.

 

Francesca Zappia – Uvnitř mé hlavy

Alex je zvláštní. A to tak, že moc. Trpí paranoiou, že ji chce někdo otrávit, nebo ji pronásledují komunisté, když někam přijde, všechno si vyfotí, aby měla důkazy. Alex je totiž schizofrenička a dělá jí problémy rozlišit realitu od vlastních představ. Když se ve škole seznámí s Milesem, nějakou dobu si myslí, že je to také jen výplod její fantazie. Otázkou je, jestli se mu dá věřit…

Fascinující román o jinak normální holce, která trpí vážnou duševní poruchou, o níž většina lidí z jejího okolí nic neví. Vážnost situace podtrhuje fakt, že dokáže umně obelhávat nejen okolí, ale i sebe samotnou. Pokud budete hledat originální námět s působivým příběhem, směle do doporučení této knížky. Více v naší recenzi.

ZAPPIA, Francesca. Uvnitř mé hlavy. Vydání první. Praha: Euromedia, 2016. 365 stran. Yoli. ISBN 978-80-7549-041-4.

 

John Green a David Levithan – Will Grayson, Will Grayson

Jak velká je pravděpodobnost, že potkáte někoho, kdo se jmenuje stejně jako vy? Minimální. Přesto se v obřím Chicagu oba středoškoláci jinak bydlící na jeho opačných koncích setkávají díky Drobkovi, neřízeném lidském tornádu, věčně zamilovaném gayovi a kamarádovi jednoho z Willů.

Knížka je vyprávěna z pohledu obou hrdinů střídavě a v jejím průběhu si prožijeme s oběma chlapci jejich přerod v uvažování o sobě samých, o lásce i přátelství a hlavně o životě. Více v naší recenzi.

GREEN, John a LEVITHAN, David. Will Grayson, Will Grayson. Vydání první. Praha: Euromedia, 2016. 278 stran. Yoli. ISBN 978-80-7549-025-4.

 

John Green, Lauren Myracle a Maureen Johnson – Sněží, sněží

Knížka o tom, že na Vánoce musíme věřit na zázraky, které rozmotají i tu nejzapeklitější situaci a vyřeší i problémy, které napáchá jedna velká vánice. Když byste si však k vánici připočetli ještě problém se 14 hystericky ječícími roztleskávačkami, jedním miniprasátkem, které se vám schová i do hrníčku, a keramickými domečky z elfí vesnice, může z toho být pěkná polízanice. A co teprve, pokud se všemi příběhy prolíná láska v různých obměnách…

Romantická knížka, která se hodí do každého počasí, ale nejvíc do předvánočního času, je milým společníkem všech, kteří se chtějí na chvíli zastavit, zasnít a najít kousek klidu v hektické době a také se třeba zamilovat jako hlavní hrdinové. Inteligentní vyprávění mistrů young adult románů v povídkové podobě, vřelé doporučení. Více v naší recenzi.

GREEN, John, JOHNSON, Maureen a MYRACLE, Lauren. Sněží, sněží... Vydání první. Praha: Euromedia, 2015. 261 stran. Yoli. ISBN 978-80-87543-81-8.

 

Ava Dellaira – Dopisy na konec světa

Laurel je naštvaná na domácí úkol, který jim zadala jejich vyučující – napište mrtvému člověku dopis. Neochotně napíše Kurtu Cobainovi, kterého milovala její sestra. Úkol však neodevzdá a postupně do sešitu dopisuje další a další dopisy mrtvým osobnostem (např. Janis Joplin, Heathu Ledgerovi, Amy Winehouse a dalším), u nichž prostřednictvím osobních dopisových zpovědí komentuje jejich život, zároveň odkrývá události, které způsobily její problémy v současnosti, a rovněž se tak vyrovnává se smrtí své sestry.

Postupnou katarzí dochází Laurel k tomu, že sestra, již tolik obdivovala, není úplně dokonalá a udělala spoustu chyb, za něž zaplatila ona i jednou z nejcennějších věcí, jaké dívka má. Pokud chcete knížku, která upoutá tématem i zpracováním, dotkne se i zneužívání, smrti, přátelství, homosexuality apod., doporučujeme tuto knížku. Více v naší recenzi.

DELLAIRA, Ava. Dopisy na konec světa. Vydání první. Praha: Euromedia, 2015. 270 stran. Yoli. ISBN 978-80-7549-012-4.

 

 

Lubomír Machala a kol. – Panorama české literatury 1 a Panorama české literatury 2

Přehledná a hutná dvojpublikace vypráví o historii české literatury od jejích počátků až do dnešní doby. Není třeba ji dlouze představovat. Slovníková hesla jsou doplněna výkladem k daným autorům, době i žánrům a publikacím.

Své místo si získá v knihovně deváťáků, ale ideálně ve středoškolských knihovnách či v metodických knihovnách učitelů na základních a středních školách.

MACHALA, Lubomír et al. Panorama české literatury. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2015. 2 svazky (607; 303 stran). Universum. ISBN 978-80-242-4818-9.

 

Larry Gonick – Algebra: Zábavný komiksový průvodce

Dovedete si představit učebnici matematiky v komiksové podobě? Ne? Pak koukněte na tuto publikaci, která zábavně a přitom smysluplně podává dětem výklad o algebraických pojmech, poučkách.

Zcela jistě je to netradiční vzdělávací pomůcka, kterou uvítají nejen učitelé, kteří už neví, jak by dětem tu matiku vysvětlili nebo ozvláštnili, ale samozřejmě nejvíce děti, které najednou pochopí, že matika není taková nuda, jak si myslely. Knížka je vhodná pro druhý stupeň základních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnázií.

GONICK, Larry. Algebra: zábavný komiksový průvodce. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2016. vi, 233 stran. Universum. ISBN 978-80-242-5164-6.

 

kolektiv autorů – Kniha sociologie

Pozoruhodná knížka vhodná pro úplné začátečníky i pokročilé vysvětlující jeden sociologický pojem za druhým. Pojednává o historii tohoto oboru, velkých představitelích, myšlenkových směrech i oborových teoriích. Výklad je doplněn diagramy či nákresy, které vhodně doplňují probíranou problematiku.

Knížka je více než vhodná do hodin Základů společenských věd či do podobně zaměřených předmětů.

Kniha sociologie. Vydání první. Praha: Knižní klub, 2016. 352 stran. ISBN 978-80-242-5395-4.

No votes yet.
Please wait...
One thought on “Balík knížek? aneb Co se bude skrývat ve výherních balíčcích (2)”
  1. […] Balík knížek? aneb Co se bude skrývat ve výherních balíčcích (2) […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<