obracíme stránky

Za listem list

Home / Knižní zajímavosti a podivnosti / Balík knížek? aneb Co se bude skrývat ve výherních balíčcích (3)

Balík knížek? aneb Co se bude skrývat ve výherních balíčcích (3)

Vážení a milí soutěžící i čtenáři kolemčtoucí,

dnes přichází na řadu poslední článek, v němž vám odhalíme knížky, jež se budou skrývat ve výherních balíčcích ze soutěže pro školy, školky a družiny.

Našim štědrým dárcům (konkrétně tentokrát nakladatelství Albatros Media, Jota, Slovart a Baronet a spisovateli Martinovi Šinkovskému) patří náš převeliký dík!

Opět to funguje jako u těch předchozích – po kliknutí na obrázek u oddílu se dostane na stránky nakladatelství, které knížky do soutěže poskytlo a můžete si zde knihy vyhledat a zakoupit. Po kliknutí na název knížky se pak dostanete na web Československé bibliografické databáze, kde si dohledáte další čtenářské recenze, hodnocení knihy apod.

Ať se knihy líbí a inspirace je dostatek,

vaši M&P

 

 

Stephan Pastis – Timmy Nezdárek: Chybička se vloudí

Timmy Nezdárek je nejen malý chlapec, ale také majitel, generální ředitel, zakladatel a prezident nejlepší detektivní agentury ve městě, ba možná dokonce na celém světě. Sní o tom, že bude vydělávat tolik, aby jeho mamka nemusela platit účty. Zatím drandí městem na svém Nezdárkoletu a řeší různé špionážní úkoly.

Milá dětská detektivka plná vtipných zápletek a fajn hlavních hrdinů, která bude děti velmi bavit.

PASTIS, Stephan. Timmy Nezdárek. Chybička se vloudí. Vyd. 1. Brno: Jota, 2013. 302 s. ISBN 978-80-7462-436-0.

 

Stephan Pastis – Timmy Nezdárek: Koukej, co jsi provedl

Timmy se tentokrát účastní školní soutěže, v níž je podmínkou nalézt ztracený či ukradený globus. Výhrou je pět dolarů, v nichž Timmy spatřuje zajištění do konce svého života. Někdo mu ale hází klacky pod nohy a snaží se mu znepříjemnit cestu za nalezením zloděje.

Další ze série nezdárkovské série, která opět pobaví i potěší menší i větší čtenáře.

PASTIS, Stephan. Timmy Nezdárek. Koukej, co jsi provedl. Vyd. 1. Brno: Jota, 2014. 275 s. ISBN 978-80-7462-642-5.

 

Holly Black – Panenka z kostí

Poměrně hororově laděný příběh o kamarádech, kteří si od dětství hrávají s figurkami, v jejichž fantazii se odehrává dobrodružný příběh plný pirátů a zlodějů, mořských panen a válečníků, přitáhne ke čtení všechny, kteří se chtějí trochu bát a hledají neotřelý příběh. Ačkoliv Zach už si díky otci nesmí s nimi hrát a navíc má vyhozené figurky, Poppy ho přiměje přijmout zajímavou výzvu – zdává se jí o Královně a duchovi holčičky, která nedojde věčného klidu, dokud někdo nepohřbí porcelánovou panenku. Původně klidná výprava se mění ve velké dobrodružné putování…

Čtenáře zcela jistě bude zajímat, co je zač ona záhadná panenka, která je strůjcem všech nepříjemností. A bezpochyby si uvědomí, jak je v kritických momentech důležité přátelství.

BLACK, Holly. Panenka z kostí. Vyd. 1. V Brně: Jota, 2014. 214 s. ISBN 978-80-7462-707-1.

 

 

Martin Šinkovský – Vincent a Bóďa: Dobrodružství v Benátkách

Vincent má dědečka vinaře a tráví u něj prázdniny. Jednoho dne se od něj dozví, že existuje vinný skřítek, který vinařům pomáhá v jejich práci s vínem. Vincent to dědečkovi moc nevěří, když ho ale sám skřítek přijde požádat o pomoc, uvědomí si, že dědeček nelhal, a vydává se za největším dobrodružstvím svého dosavadního života.

Příjemný příběh z vinařského prostředí, který nadchne nejen menší čtenáře svou čtivostí, zajímavou zápletkou i krásným vyprávěním.

ŠINKOVSKÝ, Martin. Vincent a Bóďa: dobrodružství v Benátkách. 1. vydání. Praha: Albatros, 2016. 118 stran. ISBN 978-80-00-04297-8.

 

 

Dav Pilkey – Kapitán Bombarďák 1  a Kapitán Bombarďák 2

Bláznivá humorná knížka o čtvrťácích z jedné základní školy, kteří stvoří největšího superhrdinu v historii základky – kapitána Bombarďáka! Kniha začne být o to bláznivější, když se kapitán rozhodne v prvním díle postavit všem padouchům a v druhém navazujícím díle je vše korunováno vytvořením nejnebezpečnější nestvůry – Turbozáchodu 2000. Někdo musí zachránit školu před mluvícími záchody!

Odpočinková záležitost, která pobaví malé čtenáře.

PILKEY, Dav. Kapitán Bombarďák. Překlad Zuzana Ľalíková. Vydání první v nakladatelství Baronet, celkové pořadí druhé. Praha: Baronet, 2017. 125 stran. MagicBooks; svazek 7. ISBN 978-80-269-0617-9.

PILKEY, Dav. Kapitán Bombarďák a útok mluvících záchodů. Překlad Zuzana Ľalíková. Vydání první v nakladatelství Baronet, celkové pořadí druhé. Praha: Baronet, 2017. 152 stran. MagicBooks; svazek 7. ISBN 978-80-269-0631-5.

 

Sarah Mlynowski – Kouzla vzhůru nohama a Kouzla vzhůru nohama: Kamínky a balvany

Nory je devět let, je to v zásadě obyčejné děvče, až na jednu věc. Chodí na akademii kouzel, kterou vede její otec, její zvláštností je, že se umí proměnit v několik zvířat. Má to ovšem háček. Neumí to dokonale, takže se z ní stane občas paskvil – kočka s křídly apod. Když za trest přestupuje na školu státní, musí se sžít s novými kamarády… ale to nebude tak jednoduché, jejich kouzlo tkví v něčem úplně jiném.

Druhý díl série se pak vrací zpět na kouzelnou školu, kde se objevil zajímavý předmět – kouzla naruby. Některé děti mají od přírody problém s kouzlením, proto je snadné tyhle průšviháře označit, jenže se postupně zjistí, že ne za vše mohou oni, proto je pro záchranu jejich cti důležité zjistit, kdo za vším stojí.

Opět bláznivě humorná knížka, která staví na humoru z nedokonalosti.

MLYNOWSKI, Sarah, MYRACLE, Lauren a JENKINS, Emily. Kouzla vzhůru nohama. Překlad Jana Pacnerová. Vydání první. Praha: Baronet, 2017. 176 stran. MagicBooks; svazek 3. ISBN 978-80-269-0574-5.

MLYNOWSKI, Sarah, MYRACLE, Lauren a JENKINS, Emily. Kouzla vzhůru nohama: Kamínky a balvany. Překlad Jana Pacnerová. Vydání první. Praha: Baronet, 2017. 176 stran. MagicBooks; svazek 3. ISBN 978-80-269-0619-3.

 

Gordon Korman – Lenoch

Cameron je největší povaleč všech dob, nejraději hraje videohry a školou prolézá jen s odřenýma ušima. Když však jednoho dne doma málem způsobí požár, musí se vzchopit. Založí smyšlený školní klub, který jakože koná dobré skutky. Jenže některé děti ve škole se toho chytnou a tak rázem Cameron pomáhá všude možně a z nenápadného kluka se stane téměř celebrita místní školy. Nerad se stává středem pozornosti, proto musí vymyslet, jak z této šlamastyky ven…

Knížka poukazuje na to, že člověk někdy přijde k některým zkušenostem jako slepý k houslím. Humorně laděný příběh odkazuje děti na to, že lenost je může připravit o veškerý klid, pokud si nedají pozor. Bonusem jsou extra krátké kapitolky, takže čtení rychle plyne.

KORMAN, Gordon. Lenoch. Překlad Jiřina Stárková. Praha: Baronet, 2017. 224 stran. MagicBooks; svazek 5. ISBN 978-80-269-0582-0.

 

Eric Luper – Lovci klíčů: Záhada měsíčního kamene a Lovci klíčů: Tajemství špionů

Hrdinové této série – Cleo a Evan – mají velké tajemství, vlastní sbírku nebezpečných knih, o nichž se nikdo nesmí dozvědět, neboť jedna z nich vcucla jejich kamarádku. Úkolem je najít klíč, který ji osvobodí. V každé z knih pak hledají jiného padoucha a řeší záhady, který je dovede ke klíči, který jim umožní vrátit se z dané knihy zpět.

Fantasy příběh s detektivní zápletkou osloví malé čtenáře svou čtivostí, zápletkou spojenou s knihami a velkým dobrodružstvím, které tyto děti prožívají.

LUPER, Eric. Lovci klíčů. Záhada měsíčního kamene. Překlad Jana Pacnerová. Vydání první. Praha: Baronet, 2017. 128 stran. MagicBooks; svazek 2. ISBN 978-80-269-0560-8.

LUPER, Eric. Lovci klíčů. Tajemství špionů. Překlad Jana Pacnerová. Vydání první. Praha: Baronet, 2017. 120 stran. MagicBooks; svazek 6. ISBN 978-80-269-0609-4.

 

Dav Pilkey – Nejmocnější robot Rickyho Ricotty 1

Ricky je myšák, nosí brýle a nemá přátele. Jeho otec mu předpoví budoucnost, že se jednou stane něco velkého a on najde kamaráda. A opravdu se tak děje – Ricky se seznámí s robotem, kterého ovládá šílený vědec. Robot však v sobě najde cit, když vidí vyděšené lidi a myšky, nechá je proto žít. Vědec se mu ale pomstí a zřekne se ho, ale v tu dobu se z Rickyho a něj stávají nerozluční přátelé a společně pak také bojují proti tomuto šílenému vědci, který se snaží dobýt celý svět.

Pohádkový příběh se sci-fi prvky se bude líbit zejména chlapcům, ale určitě si získá pozornost i dívek, kterým se může líbit hlavní postava chytrolína myšáka a jeho kamaráda dobrosrdečného robota.

PILKEY, Dav. Nejmocnější robot Rickyho Ricotty. Překlad Daniela Čermáková. Vydání první. Praha: Baronet, 2017. 110 stran, 3 nečíslované strany obrazových příloh. ISBN 978-80-269-0618-6.

 

Sam Hay – Stella a noční skřítkové: Šmodrchalky a Stella a noční skřítkové: Zoubkové zlodějky

Stella musí v prvním díle začít nosit brýle, není z toho moc šťastná, ale potká cestou pro ně v optice milou paní, která její brýle očaruje. Stella zjistí, že to není tak špatné, protože vidí i to, co dříve ne. Zejména v noci spatří malé víly, které dětem sukují vlasy, protože jim zlá velká víla slíbila odměnu za všechny děti, které to přivede do jejího holičství.

Ve druhém díle pak Stella díky svému viklajícímu se a vypadnuvšímu zubu zjistí, že existují také noční skřítci jako Piper, která není zoubková víla, ale zlodějka! Úkolem Stelly je pak zachránit nejen svou odměnu od zoubkové víly – lesklou minci, ale také odměny všech dalších dětí, neboť jsou díky Piper v ohrožení.

Milé knížky zejména pro dívky, které si zamilují svět nočních skřítků a Stellina odvaha pro ně může být zajímavou inspirací. Zároveň se mohou snažit přijít na to, jací další noční skřítkové by mohli existovat.

HAY, Sam. Stella a noční skřítkové. Šmodrchalky. Překlad Jiřina Stárková. Vydání první. Praha: Baronet, 2017. 98 stran. MagicBooks; svazek 1. ISBN 978-80-269-0558-5.

HAY, Sam. Stella a noční skřítkové. Zoubkové zlodějky. Překlad Jiřina Stárková. Vydání první. Praha: Baronet, 2017. 98 stran. MagicBooks; svazek 4. ISBN 978-80-269-0580-6.

 

 

Victoria Schwab – Můj anděl strážný: Nové začátky

Aria je nejlepší kamarádka na světě. A zároveň je anděl strážný. Aby získala andělská křídla, musí nezištně pomoci třem různým dívkám. Jako první si vyhlédne Gabby, která je ve škole nová a nemá žádné přátele. Udrží ale Gabby tajemství, když zjistí, kdo Aria je?

Krásný citlivý příběh o přátelství, za nímž se skrývá mnohem víc – např. řešení problematiky vážné nemoci v rodině, lásky rodiče k oběma dětem, ale projevovanou jen jedním směrem apod. Pokud si budete chtít povídat o vztazích mezi rodiči a dětmi, nebo pokud budete mít dívku, pro niž by tento příběh byl jako dělaný, máte co doporučit, nesáhnete špatným směrem.

SCHWAB, Victoria. Můj anděl strážný: nové začátky. Překlad Jitka Ircingová. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2016. 170 stran. ISBN 978-80-00-04194-0.

 

Pierdomenico Baccalario – 50 dobrodružství, která musíte zažít, než vám bude 14

Knížka, která by neměla chybět v žádné škole a zvlášť ne před prázdninami, neboť napoví dětem (a taky jejich učitelům), jaká dobrodružství mají děti vyzkoušet. A mnohá z nich se dají zkoušet právě v letním období – stavění domečku v korunách, vytváření obří mýdlové bubliny nebo třeba pozorování hvězd!

Tipy mohou využít učitelé, ale i družináři, kteří chtějí zabavit děti nějakou zajímavou a přitom relativně smysluplnou činností. Navíc můžete nechat děti vymyslet, co ony samy považují za nezbytné zažít, než jim bude 14 let.

BACCALARIO, Pierdomenico a PERCIVALE, Tommaso. 50 dobrodružství, která musíte zažít, než vám bude 14. Překlad Monika Klimentová a Kamila Skalinová. 1. vydání. V Praze: Fragment, 2017. 162 stran. ISBN 978-80-253-3156-9.

 

Gabrielle Kent – Alfie Bloom: Tajemství zakletého hradu

Alfie je obyčejný kluk, který vede relativně nudný a celkem osamělý život. Ale jen do dne, kdy se dozví, že zdědil hrad! A ne ledajaký – je to kouzly oplývající hrad, jež v něm byla více než 600 let zapečetěna. A Alfie se nyní stává strážcem této tajemné magie. Počáteční šok a hlavně nadšení opadá ve chvíli, kdy se jeho život mění v jednu velkou dobrodružnou jízdu – nepřátelé se totiž snaží získat onu ukrytou magii a tajemství ukryté v hlubinách hradu a Alfie ji musí ochránit stůj co stůj…

Fantasy příběh pro čtenáře z druhého stupně, který je nenechá na pochybách, že tajemná dobrá fantasy stále existuje!

KENT, Gabrielle. Alfie Bloom. Tajemství zakletého hradu. 1. vydání. Praha: Fragment, 2016. 303 stran. ISBN 978-80-253-2933-7.

 

Amie Kaufman – Illuminae – Acta Illuminae 01

Absolutně peckovní sci-fi z roku 2575 vypráví příběh o dvou znepřátelených korporacích, které válčí o planetu, o níž se nedá ale říct, že by byla kdovíjak výhodná kořist. Obyčejní obyvatelé jsou v šoku, protože o chystaném útoku nic nevěděli. Hlavní hrdinka Kady se musí chtě nechtě spojit se svým bývalým přítelem a společnými silami se snažit dostat na evakuační flotilu. Jenže během záchranné mise zjistí, že na celé planetě se šíří zmutovaná epidemie a její přenos by znamenal v uzavřeném prostoru spíš než záchranu smrt…

Román složený z mailů, zpráv, dokumentů, úryvků konverzací apod., nutí čtenáře ke čtení už jen svým grafickým provedením, o silném a skvěle vyprávěném ději nemluvě.

KAUFMAN, Amie a KRISTOFF, Jay. Illuminae: akta illuminae. 01. 1. vydání. V Praze: CooBoo, 2016. 599 stran. ISBN 978-80-7544-223-9.

 

Kiera Cass – Siréna

Tato autorka proslula svou sérií Selekce, nyní přináší romantický příběh s přesahem do mytologie. Kahlen je siréna proto, že ji kdysi Oceán zachránil před jistou smrtí. Aby mu tedy splatila jeho dobrosrdečnost, láká lidi do jeho hlubin, a až splní svůj úkol dostatečně, stane se z ní zase obyčejný člověk. Do té doby ale nesmí s nikým promluvit. V té době však potká Akinliho, kluka, do nějž se poprvé v životě zamiluje. Ten se snaží proniknout k ní hloub, ale ona je zpočátku odhodlaná mu své temné tajemství neprozradit, snaží se ho ochránit tím, že ho chce opustit. Jenže její srdce je velký zrádce…

Klidný, milý oddechový příběh, který nadchne všechny romantické duše, jež touží se seznámit se světem sirén a zároveň prožít pohádkový příběh lásky až do konce.

CASS, Kiera. Siréna. 1. vydání. V Praze: CooBoo, 2017. 299 stran. ISBN 978-80-7544-271-0.

 

Marissa Meyer – Bez srdce

Další zvučné jméno ve světě young adult fantasy literatury – jedná se o autorku série Měsíční kroniky.

V tomto samostatném příběhu se hlavní hrdinka Catherine rozhodne vzdorovat svému osudu – je sice nejžádanější dívkou říše divů, chce ji za ženu sám Král, ale ona Královnou být nechce. Na plese se seznámí s tajemným Šprýmem, s nímž se tajně schází a oba tak riskují upadnutí v nemilost u královského dvora…

Knížka má napůl pohádkový a napůl poučný děj, hlavní myšlenkou je uvědomění si důsledků vlastních rozhodnutí a vyrovnávání se s jejich následky.

MEYER, Marissa. Bez srdce. První vydání. V Praze: Egmont Publishing, 2017. 413 stran. ISBN 978-80-252-3967-4.

 

Petr Hugo Šlik – Ve staré cihelně se svítí

Klárov. Opuštěná cihelna. Záhadné světlo. Už jsme vás nadchly? Ne? Dvanáctiletá parta kamarádů se vydává na dobrodružnou výpravu do staré cihelny, kde se už dlouhá léta nic neděje, nedá jim totiž spát, proč se v ní svítí. Najdou tam dvacetiletého kluka, který se snaží zachránit tento architektonický skvost před zbouráním kvůli novému nákupnímu centru!

Čtivý příběh, který volně navazuje na předcházející dílo autora, je vhodný jak k předčítání (kapitolky jsou krátké), tak i k samostatnému čtení. O dobrodružství tu nebude nouze a děti si uvědomí díky konání hlavních postav, jak jsou některá rozhodnutí dospělých postavená na hlavu, když se jedná jen o zisk.

ŠLIK, Petr Hugo. Ve staré cihelně se svítí. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2017. 148 stran. ISBN 978-80-00-04602-0.

 

Svatava Vašková – Vánoční kuchařka pro kluky a holky

Knížka jako dělaná pro malé kuchaře a kuchařky, do pracovních činností, do kroužku vaření i na domácí použití. V předvánoční čase v nich najde inspiraci i leckterý dospělák.

Srozumitelné návody a grafické zpracování jsou velmi užitečnými pomocníky. Proto s chutí do vaření a pečení. A nezapomeňte vše okořenit nějakou tou koledou. 🙂

VAŠKOVÁ, Svatava. Vánoční kuchařka pro kluky a holky. 1. vydání. Praha: Fragment, 2016. 61 stran. ISBN 978-80-253-2998-6.

 

Magdalena Reifová a Jan Vodňanský – Kde se schovávají pohádky?

Jan Vodňanský je úžasný básník. A Magda Reifová je výborná zpěvačka a milovnice dětí. Básně pana Vodňanského dostaly svou písňovou podobu, kterou ztvárnila svým hlasem právě Magda Reifová. A jak je prozpěvovala, tak ji napadaly pohádky. V této knize tedy najdete jak básně, tak písně s notovým záznamem i pohádky vážící se k těmto básním a písním.

Knížku si oblíbí jak v mateřských školách, tak děti na prvním stupni. Jedná se o hravé, milé a pro děti ideální čtivo. Lze využít jako zpěvník i jako pohádkovou zásobárnu.

REIFOVÁ, Magdalena a VODŇANSKÝ, Jan. Kde se schovávají pohádky?: Majda s kamarády vám to prozradí. 1. vydání. Praha: Fragment, 2016. 76 stran. ISBN 978-80-253-2969-6.

 

Alexandra Fráňová – Najdi svůj styl

Máte ve škole či družině malé či větší parádnice? Zajímají se o účesy, módu, kosmetiku, ale nevědí, po čem by se podívaly, nebo kdo by jim poradil? Zkuste jim ukázat tuto knihu, jejíž autorkou jsou bloggerka Alex z blogu Tale of Miss a stylistka Backstage – Školy stylu. Obě znají spoustu tipů a triků, jak o sebe mají holky pečovat a dbát. Poradí nejen s oblékáním, ale také s úpravou obočí, pletí a dalšími beauty vychytávkami.

Tuto knihu, byť se to zdá nemožné, však mohou využít také učitelé. Ptáte se jak? Co takhle v dějepise zařadit téma historie oblékání, nebo móda v průběhu věků? A ejhle, hned zde máte knížku, která mapuje současné trendy a je jen otázkou chvíle hledání v knihách a na internetu, abyste k tomu doplnili třeba jako projekt, jak se změnil styl oblékání oproti minulosti.

FRÁŇOVÁ, Alexandra. Najdi svůj styl. 1. vydání. V Praze: Fragment, 2016. 101 stran. ISBN 978-80-253-2930-6.

 

 

Piotr Socha – Včely

Úžasná velkoformátová knížka plná barevných milých ilustrací na téma všel. Jestli toužíte děti seznámit s tímto přičinlivým zvířetem, chcete jim ukázat, jak včely žijí, jak se stravují, jaké mají zvyky, jak se to u nich děje, když „mají mladé“, nebo vás zajímá, proč tančí, pak je tato knížka právě pro vás.

Co myslíte – byly na světě dřív včely, nebo dinosauři? Otevřete knížku a nechte si ten příběh vyprávět pěkně od začátku. A nejen tento, ale také spoustu dalších užitečných a srozumitelně zpracovaných informací.

SOCHA, Piotr a GRAJKOWSKI, Wojciech. Včely. Vydání první. Praha: Slovart, 2017. 72 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7529-333-6.

 

Kateřina Schwabiková – Karel IV. v kouzelném kukátku

Knížka speciálně upravená pro děti předškolního nebo mladšího školního věku vypráví na dvaceti dvoustranách o životě velikého českého krále a římského císaře Karla IV. Hravou formou nám jeho život představí šašek Vašek, který díky svému kouzelnému kukátku umí nahlížet do minulosti.

Kniha je bohatě ilustrovaná a je proložena také interaktivními úkoly, které tříbí dětem postřeh a další dovednosti. Děti se dozvídají nejen o tom lesku slávy, ale také o věcech z jeho běžného života. A uznejte, které dítě nezatouží mít podobné kukátko a podívat se s ním na další události z historie, které ho zajímají. A zde je přesně ten prostor pro učitele, kde se mohou vyřádit a jak mohou vhodně volně navázat na tuto publikaci.

SCHWABIKOVÁ, Kateřina. Karel IV. v kouzelném kukátku: pohledy do života římského císaře a českého krále. První české vydání. Praha: Slovart, [2016], ©2016. 47 stran. ISBN 978-80-7529-182-0.

 

Kateřina Schwabiková – Cesty dětí do staletí 1 + Cesty dětí do staletí 2

Opět knížky s mnoha ilustracemi vhodné pro předškolní děti a děti z prvního stupně základní školy. Tyto publikace dávají prostor buď pro společné prohlížení a povídání si o minulosti a různých významných událostech, popř. později pro zdatnější čtenáře mohou být dobrou pomůckou při zkoumání historie v době, kdy zvládnou přečíst doprovodné knižní texty.

Příjemným bonusem této knihy je skutečnost, že se nezaměřují jen na obecná fakta, ale spíše víc na obyčejný všední život v daných epochách. Průvodcem dětí jsou hlavní hrdinové Běla a Kuba, kteří se pomocí stroje času přemisťují do minulosti. První kniha se zaměřuje spíše na to, jak se kdy žilo, druhý díl seznamuje s významnými panovníky a prezidenty.

SCHWABIKOVÁ, Kateřina. Cesty dětí do staletí aneb Jak Běla a Kuba poznávali naši historii. 1. české vyd. Praha: Slovart, ©2013. 79 s. ISBN 978-80-7391-749-4.

SCHWABIKOVÁ, Kateřina. Cesty dětí do staletí 2 aneb Jak Běla a Kuba putovali za našimi panovníky. První české vydání. Praha: Slovart, [2015], ©2015. 79 stran. ISBN 978-80-7391-166-9.

 

Adéla Rúčková-Moravcová – Výletovník

Komiksově zpracované příběhy dětí Vítka, Štěpánky, Viki a jejich staršího kamaráda Broni a pejska Křupky. Hrdinové zvou děti k zaímavým výletům po České republice, k objevování lesa i pralesa, zkoumání lomu i okolí bydliště. Výlety popisované v knize vycházejí z autorčiných skutečně prožitých výletů a dobrodružství.

Jako bonus kniha obsahuje vždy mapku s vyznačenými zajímavými místy a sepsanými zajímavostmi dané oblasti, nápady na hry, jež je možné si zahrát na takovém typu výletu, ale jsou zde i různé hry, úkoly a hádanky. Nudit se rozhodně nebudete.

RÚČKOVÁ MORAVCOVÁ, Adéla. Výletovník: kamarádi z komiksů tě zvou na dobrodružné výlety po naší zemi. První české vydání. Praha: Slovart, [2016], ©2016. 47 stran. ISBN 978-80-7529-207-0.

 

Vít Štěpánek – Můj první atlas České republiky aneb Putování Vítka a Štěpánky a Můj první atlas Evropy aneb Putování Vítka a Štěpánky

Plnobarevně zpracované atlasy věnující se v prvním dílu České republice (nejprve obecně, pak jednotlivým krajům a jejich charakteristickým rysům a zajímavostem) a ve druhém pak Evropě (jednotlivým evropským státům).

Knížka staví své renomé zejména na srozumitelných textech, informacích smysluplně upravených pro práci s dětmi a také na opakovacích úkolech, jimiž jsou opatřeny všechny kapitoly a jejichž klíč se nachází na konci knihy. Díky těmto úkolům získává kniha přesah i do dalších odvětví, neboť otázky cílí např. i na sport, historii atp. Průvodci dětí jsou osvědčená sourozenecká dvojka Vítek a Štěpánka.

ŠTĚPÁNEK, Vít. Můj první atlas České republiky aneb Putování Vítka a Štěpánky. 1. české vyd. Praha: Slovart, 2011. 47 s. ISBN 978-80-7391-465-3.

ŠTĚPÁNEK, Vít. Můj první atlas Evropy aneb Putování Vítka a Štěpánky. Druhé aktualizované české vydání. Praha: Slovart, [2016], ©2016. 79 stran. ISBN 978-80-7529-295-7.

 

James M. Barrie – Petr Pan

Klasická pohádka z pera Jamese Matthewa Barrieho. vypráví o Petru Panovi, který je výjimkou mezi všemi dětmi – nikdy nevyroste. Nikdy netoužil po dospělosti, spíše si chtěla navěky hrát. Žije v Zemi Nezemi, kam jednou pozve tři děti – Wendy a její brášky Johna a Míšu. Společně prožívají jedno úchvatné dobrodružství za druhým, než…

Kniha je doplněna naprosto úchvatnými ilustracemi, jež podtrhují její atmosféru a příběh. Knížku si užijí děti z prvního stupně, ale věříme, že tímto příběhem, jemuž byla předlohou divadelní hra, si užijí i ti starší. A také můžete porovnat knižní verzi a tu filmovou.

BARRIE, J. M. Petr Pan. Vydání první. [Praha]: Slovart, s.r.o., 2015. 172 stran. Brio. ISBN 978-80-7391-052-5.

 

Lewis Carroll – Alenka v kraji divů a za zrcadlem

Představovat tento klasický příběh jistě není třeba. Malá Alenka se souhrou okolností ocitne v kouzelné Říši divů, kde spolu se všemi pohádkovými a smyšlenými typizovanými postavami prožije jedno velké dobrodružství. Vnáší do svéhlavě pojatých postojů postav svou dětskou logiku, s níž vysvětluje vše kolem sebe.

Tato knížka získala rovněž ocenění „Nejkrásnější vydání na světě“. Pojďte tedy nahlédnout pod povrch kraje divů spolu s Alenkou a obdivujte knižní úpravu.

CARROLL, Lewis. Alenka v kraji divů a za zrcadlem. Třetí vydání. Praha: Slovart, 2016. 191 stran. ISBN 978-80-7529-188-2.

 

Sita Brahmachari – Artyčoková srdíčka

Miře je dvanáct let a její rodina je poněkud… bohémsky chaotická. Pro Miru je těžké získat si pozornost okolí, smutní nad zhoršujícím se zdravím babičky, ale záiroveň poznává lidi okolo sebe i sebe samotnou v jiných úhlech pohledu. Vynořují se zde tajemství a ona sama si vytváří svá vlastní – např. o chlapci jménem Jide, který má srdce jako artyčok, schované za ochranným obalem, aby mu nebylo možné už nikdy ublížit.

Knížka o rovnováze (ne)spravedlnosti života a smrti, oslavě přátelství, kulturních hodnot a života jako takového osloví všechny vnímavé čtenáře a ukáže jim, kde a jak mohou vnímat cenu lidského života.

BRAHMACHARI, Sita. Artyčoková srdíčka. Vydání první. [Praha]: Slovart, s.r.o., 2016. 302 stran. Brio. ISBN 978-80-7529-015-1.

 

Miroslava Varáčková – Adaptace

Dystopický román české autorky líčí obraz nikoliv nemožné budoucnosti lidstva. V této knize na lidstvo dopadly důsledky válek, je zdecimované, zničené, slabé. Zoya, která měla vše, teď nemá nic. Ani rodinu, přátele, domov. Putuje po světě a hledá kousek místa, kde ještě vládne lidskost. Když jí v nesnázích pomůže záhadný Šimon, je tím porušena rovnováha v poválečném společenství. Šimon za to platí životem a Zoya, vybavená jeho tajnou mapou, se vydává hledat brány města, za nimiž ještě vládne lidskost. Aspoň si to myslí…

Napínavý postapokalyptický román o vizi budoucího žití na naší planetě přivede leckterého čtenáře k zamyšlení, zda by se něco takového mohlo skutečně stát a hlavně co by se dalo udělat jinak. A na tom mohou stavět i učitelé češtiny či dějepisu nebo ZSV.

VARÁČKOVÁ, Miroslava. Adaptace. V Praze: Slovart, 2016. 262 stran. ISBN 978-80-7529-050-2.

 

Stephen Chbosky – Ten, kdo stojí v koutě

Klasika všech klasik young adult literatury, proslavená u nás i ve světě (a to nejen díky skvělému filmovému zpracování s Emmou Watson v hlavní roli). Román psaných v dopisech neznámému adresátovi je vyprávěním autistického kluka Charlieho, který dlouho stál v koutě a nechal si věci líbit, nyní se však odhodlává, že je na čase vymanit se z rolí, jež mu život předurčil. Činnost vs. nečinnost. Klidný život vs. bouřlivý život pubertálního dospívajícího, který konečně objevuje první lásky, sex i drogy a učí se, že nic není jen černobílé a vše nejde podle předem stanovených pravidel. Intenzivní prožívání všeho, co se kolem Charlieho děje, čtenáře vtahuje víc a víc do děje knihy.

Mistrně napsané dílo se stalo legendou mezi knihami v zahraničí, u nás bylo původně vydáno až o třináct let později po originálu. Generace studentů poslouchalo hudbu, o níž se v knize mluví, a toužilo si přečíst knihy, které Charliemu doporučoval jeho učitel k přečtení. Příjemná a hlavně nenásilná knižní motivace, jak přimět teenagery číst víc než jednu knihu.

CHBOSKY, Stephen. Ten, kdo stojí v koutě. Vydání první. [Praha]: Slovart, s.r.o., 2016. 212 stran. Brio. ISBN 978-80-7529-183-7.

 

Patrick Ness – My ostatní tu prostě žijem

Současné čtenářské generaci jistě neuniklo zvučné jméno Patricka Nesse, jenž přináší na světlo stránek knih témata nikoliv nová, ale poměrně opomíjená či ne vždy dobře zpracovaná. Jeho zpracování však má „šťávu“, má co říct, umí nadchnout, přimět k zamyšlení.

V této knize je Mikey takový obyčejný pěšák, netouží po ničem víc, než po odmaturování a rande se svou tajnou láskou Hennou. A chce to stihnout dřív, než zase nastane nějaká komplikace. Protože co když se tento měsíc už podruhé chýlí ke konci světa? A co když není on ten vyvolený, který má zdolat duchomory a zombíky, co má dělat jako úplně obyčejný člověk žijící obyčejným životem, relativně?

P. S. Nechte knížku chvíli vyhřívat na světle a pak zhasněte a buďte v tmavé místnosti… pak uvidíte podivuhodné věci… 😉

NESS, Patrick. My ostatní tu prostě žijem. Vydání první. [Praha]: Slovart, 2016. 303 stran. ISBN 978-80-7529-251-3.

 

Patrick Ness – Volání netvora

Touto knihou se Ness navždy zapsal do dějin literatury pro děti a mládež. Třináctiletý Conor trpí nočními můrami a jeho reálný život taky není zrovna procházka růžovou zahradou – maminka je vážně nemocná, tatínek je opustil a žije v Americe, babička má pořád s něčím, co dělá, problém a spolužáci ho tak trochu šikanují. Když po hádce ztratí i svou nejlepší kamarádku, je najednou na vše sám. Tedy… až na ten snový, obří mluvící strom, který jinak roste nečinně za jejich domem.

Knížka, díky níž si čtenáři uvědomí, že strach má velké oči a že je to právě on, kdo je největším nepřítelem všech lidí. Strom Conorovi vypráví tři staré příběhy a chce, aby mu Conor dovyprávěl ten poslední čtvrtý. To však ale znamená postavit se svému strachu čelem…

NESS, Patrick. Volání netvora: příběh života. Vydání první. [Praha]: Slovart, 2016. 214 stran. ISBN 978-80-7529-218-6.

 

Annabel Pitcherová – Kečupová mračna

Mohlo by se zdát, že Zoe je obyčejné děvče s normálními koníčky. Způsob trávení jejích nocí však příliš obvyklý není – vysedává v zahradní kůlně a sepisuje dopisy panu Harrisovi, jenž je usvědčený vrah a čeká jej vykonání trestu smrti. Svěřuje se mu se svými tajemstvími a je skálopevně přesvědčena, že jen on ve své situaci může její neobvyklý příběh pochopit. Protiřečí si to s úvodem, že? Inu, Zoe má totiž tajemství, o němž nikdo neví, trápí se pocitem viny a chce se z něj alespoň tímto způsobem vypsat.

Zoe udělala něco hrozného. A prošlo jí to. Román o snaze vyrovnat se se svými činy je postavený trochu na paradoxu, že dopisy Zoe jsou směřovány někomu, kdo má velký životní škraloup a ona s ním řeší problémy své, neboť má dojem, že se tím její vina zmenší nebo odčiní.

PITCHER, Annabel. Kečupová mračna. Vydání první. Praha: Slovart, 2015. 270 stran. Brio. ISBN 978-80-7529-020-5.

 

John Boyne – Chlapec v pruhovaném pyžamu

Smutný příběh o hrůzách války. Syn vysoce postaveného příslušníka SS dostane novou funkci a s celou rodinou se stěhuje do nového domu. Malý Bruno nerozumí tomu, proč musí odjet od všech kamarádů a zvykat si v novém prostředí. Když jednou za domem narazí na, řekněme, „farmu“ za plotem, na níž žije malý umolousaný chlapec, snaží se s ním skamarádit, nosí mu jídlo a další. Až jednou se domluví, že si prokope díru k němu a budou si na „farmě“ hrát společně…

Opět mistrovský kousek o válečném období. Doznívání této knihy v duši člověka je dlouhodobé, už jen proto, že hlavními hrdiny jsou děti a jejich pohled, bezelstný a bezstarostný, na svět dává knize o to hlubší rozměr.

BOYNE, John. Chlapec v pruhovaném pyžamu. Vydání druhé. [Praha]: Slovart, 2017. 183 stran. Brio. ISBN 978-80-7529-290-2.

 

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<