obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Čertice Dorka: Nechytej mě za slovo!

Čertice Dorka: Nechytej mě za slovo!

 

Další z mých restů ke splnění je hotov před vámi. A nebude to jen bohapustá nuda, ba naopak! Snad mě nepošlete k šípku nebo nedáte nohy na ramena, než dočtete recenzi na extra super úžasnou knížku pro děti Čertice Dorka: Nechytej mě za slovo!, kterou napsala Klára Smolíková.

.

Autorská dvojice Klára a Honza Smolíkovi vytvořili knihu geniálních hrátek s významy přísloví. Malá čertice Dorka bydlí u své babičky, která s ní má velmi často jen trápení, protože Dorka má problémy s pochopením významu slov, s nadsázkou a ironií. Babičku z toho opravdu může vzít někdy čert (a Dorka už jí hledá ženicha!).

.

Kratičké příběhy, v nichž je rychlé uvedení do děje reálně prožitelné situace, kterou připraví sám život, osloví zejména ty, kteří se už někdy setkali s tím, že se jich děti (ve škole, doma) zeptaly, jak se to dělá, když někdo dává nohy na ramena (nebo to, nedej bože, některé z nich zkusilo udělat!), jak se vynáší spaní, nebo jestli to, co vidí za oknem je opravdu čertovská svatba, když venku je jen obyčejná zimní plískanice, ale vy jim tvrdíte, že se tam žení všichni čerti.

.

Srozumitelně napsané kapitolky (dvoustránkové) budou lákadlem pro děti, neboť hlavní hrdinka je zcela jistě stejně velké zlobidlo, jako jsou ony. Budou se bavit jejím způsobem myšlení, mohou jí radit, jak je to správně nebo jí pomoci vyřešit zapeklitou záhadu s úkolem navíc. Na první stránce je vždy úvod do děje, zakončený použitím probíraného přísloví. Na další stránce se krátce Dorka podle své přirozenosti zamyslí (stejně jako mnohé děti) nad tím, jak to vlastně bylo míněno, a dětem jsou nabídnuty 3 obrázky, z nichž mohou vybrat správnou odpověď použití onoho přísloví. Poté je děj příběhu dokončen závěrem, v němž je vše objasněno. Jako přidaný bonus jsou na konci každé dvoustrany malé rámečky, v nichž je drobný doplňující úkol. Tento úkol může odkazovat k ústřednímu obrázku (cvičíte postřeh při vyhledávání jednotlivých věcí na obrázku apod.).

.

Knížku bych směle doporučila všem, kteří pracují s dětmi na prvním stupni. Do hodin českého jazyka a literatury je jako dělaná, procvičíte s ní nejen slovní zásobu, ale také vyjadřování, formulaci myšlenek, naučíte se nové pojmy a užijete si přitom spoustu zábavy, což ne všechny knihy mohou takhle koncentrovaně na jednom místě (rozumějte v jedné vazbě) nabídnout.

.

55 stran čiročiré zábavy nejen pro děti, ale i pro dospělé – ruku na srdce, nepřemýšleli jste někdy nad tím, jak vypadá žehlička na průšvihy? Dorka by vám s tím určitě uměla poradit.

.

Za recenzní výtisk děkuji mnohokrát nakladatelství Pasparta.

.

Autor: Klára Smolíková

Nakladatelství: Pasparta

Počet stran: 55 s.

Vydáno: 2016

Autor fotky k recenzi: M&P

Autor recenze: Pavlína

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<