obracíme stránky

Za listem list

Home / Knižní zajímavosti a podivnosti / Co číst, když… (1)

Co číst, když… (1)

Přátelé,

před nějakou dobou jsme v několika učitelských skupinách na FB avizovaly, že bychom rády na našem blogu dělaly tematické články s tipy na knihy, které by mohly být doporučeny dětem k přečtení. Uznáváme, je to celkem odvážný počin. Ptáte se proč? Protože jsme si plně vědomy toho, že nikdy nedoporučíme všechny knížky, které bychom rády doporučily (kapacita je přeci jen omezená), někdy se třeba někomu netrefíme do vkusu a tak, zkrátka se nezavděčíme vždy vším a všem, no jo, nebudeme si nic nalhávat. Ale přesto se budeme snažit, aby články byly přínosné, abyste načerpali nějakou inspiraci pro svou práci. Vždycky se na ty knížky určitě podívejte, abyste je předem zhodnotili sami, než je pustíte dál, abyste věděli, co přesně doporučujete.

První článek jsme zaměřily na děti nejmenšípředškolního a mladšího školního věku, odhadujeme, že cca do druhé či třetí třídy, záleží na vyspělosti čtenáře či práci s ním. Tentokrát tu najdete nějaké hezké knížky s poezií, poučné pohádky, knihy, u kterých je humor na prvním místě, něco málo z naučné literatury, knihy na předčítání, knihy, nad jejichž příběhy budou moct děti hloubat a dospět k nějakým důležitým poznatkům apod.

Jednotlivé skupiny knížek jsou odděleny nadpisem a příslušnou skupinovou fotkou a ke každé knize je napsáno minidoporučení a stručný obsah. Každý název pak lze prokliknout na stránky Československé bibliografické databáze či Databáze knih, kde můžete o titulech zjistit další podrobnosti.

Doufáme, že vám bude článek ku prospěchu. Těšíme se na vaši zpětnou vazbu, až některé knihy vyzkoušíte.

M&P

.

A teď už dost řečnění, jdeme si představit knihy. 🙂

 .

Co číst, když… chci předčítat nebo číst s dětmi společně

Knížky na předčítání - s listem

Andrej Lukonchik – Za humny je skřítek

Sháníte se po nějaké knize, z níž na vás bude dýchat vlídnost, pohoda a klid a spolu s níž se dostanete do přírody a prožijete dobrodružství? Pak můžeme doporučit příběh malého Pavlíka, kterému je deset let a který spolu s rodiči žije na vesnickém statku plném zvířátek, obklopeném přírodou. Pavlík se moc těší na prázdninová dobrodružství a už předem přemýšlí, co během léta zažije. Ani ve snu by ho ale nenapadlo, že jednou na louce kousek od domu potká malého skřítka, který mu navždycky změní život.

Knížku můžeme doporučit spíše pro zdatnější čtenáře k tichému čtení, nebo ke společnému předčítání. Kapitoly jsou poměrně dlouhé, takže pro zachování plné pozornosti dětí bude vhodné čtení rozfázovat. Knížka byla vydána jak v tištěné verzi, tak jako e-book.

Lukonchik, Andrej. Za humny je skřítek. Vydání první. Praha: e-bohém, 2016. 80 stran. Dětská četba. ISBN 978-80-7495-782-6.

.

Milena Durková – Proč má Janička velrybu

Druhačka Janička je jedináček a malý chytrolín, se vším si vždy poradí. Jednou ale prožije velmi zvláštní den, kdy se k nim natrvalo nastěhuje obří plyšová velryba Helenka, která je větší než její mamka a taťka dohromady. Co myslíte, bude se to rodičům líbit? A co si s ní počnou? A co teprve nastane, když by si rodiče náhodou vymysleli ten pošetilý nápad pořídit Janičce sourozence? Co pak bude s velrybou?

Úsměvně vtipná knížka o tom, jak může být dětský svět barvitý a rozmanitý, jak se děti vyrovnávají s novým sourozencem a že ne vždycky je všechno zlobení k neprospěchu. Kapitolky v knize jsou poměrně krátké (někdy i jen půl strana), takže je možné jich přečíst více za sebou. Jako velké plus oceňujeme obrazový doprovod knihy, který hezky dokresluje příběh malé Janičky.

Durková, Milena. Proč má Janička velrybu. 1. vydání. Praha: Fragment, 2016. 147 stran. ISBN 978-80-253-2861-3.

.

Miloš Kratochvíl – Zajatci stříbrného slunce

Štve vás někdy, kolik času tráví děti u počítače hraním nesmyslných her, stříleček a bojovek, které u nich jen probouzejí násilí a nic pořádného? Zkuste jim nabídnout knížku Miloše Kratochvíla, která jim nabídne trochu jiný, možná lehce pohádkový, ale o nic méně důrazný pohled na tuto situaci. Markovi doma nadávají, že se snaží přibližovat k rybičkám a že jim určitě ublíží, ale naproti tomu mu pak koupí střílecí počítačovou hru. Marek se do ní tak ponoří, že dostane možnost se v podstatě ve snu dostat do té hry. Najde si jej kluk, kterého ve snu postřelil a který díky němu zemřel a ten mu pak dělá průvodce ve světě hry. Marek poznává krásu tohoto světa, až jednoho dne se nad Dolním Městem objeví stříbrné slunce (CD), které se rychle otáčí, a najednou dostane on sám strach o svůj život, protože jeho tatínek neví, že Marek je v té hře a jde mu tím pádem o život…

Knížka velmi pěkným způsobem upozorňuje na problém s hraním počítačových her, na to, jak tyto hry degradují dětství dětí, jak se děti vyrovnávají s násilím, jež v nich prožívají, a poukazuje na nutnost s tímto stavem něco dělat. Kapitoly v knize jsou relativně krátké, kniha je bohatě a pěkně ilustrovaná.

Kratochvíl, Miloš. Zajatci stříbrného slunce. Vydání první. Praha: Stanislav Juhaňák – Triton, 2015. 94 stran. ISBN 978-80-7387-581-7.

.

Co číst, když… chceme, aby děti přemýšlely o různých tématech

Knížky na podporu vhodného chování - s listem

.

Kolektiv autorů – Kůzlátka: Pohádka o kůzlátkách, ale poslušných / ale neposlušných

Určitě všichni znáte klasickou pohádku o neposlušných kůzlátkách, která zůstala doma sama, když maminka odešla na nákup, a přišel od nich loudit otevření domu vlk. Známe konec, kdy kůzlátka musela zachránit jejich maminka. Napadlo vás někdy, že tato pohádka by mohla mít i alternativní konec? Co kdyby kůzlátka byla hodná a vlkovi neotevřela, co by se dělo pak?

Tato oboustranná knížka (ano, z každé strany knihy je jeden příběh, knihu otočíte podle toho, kterou verzi právě potřebujete číst) dává nový rozměr celému příběhu. V jedné verzi je špatné chování napraveno a nadobro odstraněno a v druhé, nové verzi je poslušné chování po zásluze odměněno. Dětem tak kniha skýtá rychlé porovnání obojího a můžete pak o přečteném krásně diskutovat. Knížka obsahuje celostránkové ilustrace, do nichž je vsazen text příběhů. Velmi oceňujeme přispívání knihy k výchově dětí.

Kůzlátka: pohádka o kůzlátkách, ale neposlušných. Vydání první. Praha: Portál, 2016. 26; 22 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-262-1045-0.

..

Kašmir Huseinović – Oskarovy barvy

Hledáte inspiraci, jak dětem přiblížit svět barev, jejich míchání a prolínání, přemýšlíte, jak popsat pocity, které v lidech jednotlivé barvy a odstíny vyvolávají? Knížka Oskarovy barvy bude jako dělaná pro vaši potřebu. Oskar je šedá myš a sám o sobě říká, že si o něm lidé myslí, že je úplně obyčejný myšák. Proto se dal na dráhu malíře a ponořil se do světa barev a dětem teď může vysvětlit, jak jednotlivé barvy vypadají, co si pod nimi představit, jak se barvy míchají atp.

Jedinou nevýhodu této knihy spatřujeme v tom, že v ní jsou slova, která bude dětem potřeba vysvětlit (něžný, stydlivý, brokolice, romantický, zrození apod.), pokud se však této výzvy nebojíte, nebo dovedete slova nahradit vhodným ekvivalentem, směle knihu vyhledejte.

Huseinović, Kašmir. Oskarovy barvy. Vyd. 1. Praha: Informatorium, 2014. [24] s. ISBN 978-80-7333-110-8.

.

Kašmir Huseinović – Vesnická a městská myš

Lojzík a Lexík jsou bratranci. Lojzík žije poklidným životem na vesnici, obklopen přírodou, naproti tomu Lexík je typická městská myš, v ruce stále telefon, zvyklý na komfort a pohodlí moderních technologií. Jak to asi dopadne, když jeden druhého navštíví v místě jejich bydliště? Budou si vzájemně rozumět?

Knížka popisuje rozdíly ve způsobu života na vesnici a ve městě a upozorňuje děti na to, že není špatný ani jeden způsob, jen každý může vyhledávat něco jiného. Po společném přečtení a prohlédnutí celé knihy je možné krásně navázat povídáním o životě právě v těchto rozlišných místech a třeba k tomu vytvořit i nějaký hezký projekt o bydlení, soužití…

Huseinović, Kašmir. Vesnická a městská myš. Vyd. 1. Praha: Informatorium, 2014. [24] s. ISBN 978-80-7333-112-2.

.

Stephanie Schneiderová – Sloni v domě

Existuje jeden dům, ve kterém bydlí jen samí lidé a žádná zvířátka. Jednou se k nim ale přistěhuje rodina slonů, což je velká komplikace, protože se s nimi nechce nikdo bavit. Malá holčička Fínka se s nimi jde seznámit. Ze strany sousedů se dočká na stranu nových nájemníků velmi špatného přijetí, ale ona sama je velmi nadšená, protože mají malé slůně, které se okamžitě stává jejím kamarádem. Nakonec ji sloní rodina zachrání, protože se nemůže dozvonit na tatínka, který je ponořený do poslouchání hudby, ale sloni jsou schopní svým troubením hudbu přehlušit.

Knížku využijete při povídání si s dětmi o jinakosti, o přijímání odlišností, o nesnášenlivosti vůči všemu, co nějak vybočuje ze stereotypu. Celostránkové a velmi rozkošné ilustrace jsou příjemným bonusem a příběh malé Fínky je rovněž velmi milý a dětem pěkně podaný.

Schneider, Stephanie. Sloni v domě. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2016. 25 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-00-04456-9.

.

Peter Bently – Zajíček moc rád píše

Máte snaživé prvňáčky, kteří by chtěli pořád něco psát a tvořit? Nebo naopak máte malé lenochy, které není jednoduché přimět k nějaké aktivitě? Zkuste jim ukázat knížku s roztomilým zajícem Kájou, který také dostal ve škole úkol, aby do svého poznámkového bloku zapsal nějaký příběh. Jak prochází cestou do parku s kamarády, vždycky si zapíše a zakreslí vše, co ho napadne, od každého kamaráda má pak v sešitě kousek myšlenky a všechno dá dohromady další hezké vyprávění inspirované světem dětí a tím, co dělají a co je zajímá.

Knížka je opět bohatě ilustrovaná, s malým množstvím textu, je tudíž vhodná pro začínající čtenáře. Místy jsou v knize komiksové bubliny, text je rozházen do různých částí stránky, ale hezky na sebe navazuje, neměl by tudíž být se čtením nějaký výraznější problém.

Bently, Peter. Zajíček moc rád píše. První české vydání. Praha: Svojtka & Co., 2014. 25 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-256-1573-7.

.

Peter Bently – Zajíček se rád učí

Od stejného autora doporučím ještě jednu knihu (a další bude ještě příště :-)) o zajíčkovi, který se tentokrát moc rád učí. V knize je přístupně pro děti popsáno, jak vypadá projektové vyučování. Když to takto člověk čte, vypadá to asi hrozně, ale jde o to, že paní učitelka dětem přinese do třídy krabici s kostýmy a na to se pak navazují další a další aktivity, které často vymyslí samy děti, aby se o daném tématu více dozvěděly. Pokud tedy chcete děti pro nějakou aktivitu nadchnout, zde máte krásný příklad toho, že s názornými pomůckami jde všechno snáz.

Kniha je taktéž celostránkově a plnobarevně ilustrovaná, opět s malým množstvím textu, tedy vhodná pro začínající čtenáře. Jen upozorníme na složitější slova (tato kniha je o projektu na starověký Egypt, takže mumiemi, balzamováním a dalšími zrádnostmi se to v ní jen hemží, ale o to zajímavější povídání o přečteném to pak může být).

Bently, Peter. Zajíček se rád učí. První české vydání. Praha: Svojtka & Co., 2015. 24 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7237-650-6.

.

Co číst, když… chceme děti pobavit

Knížky pro pobavení - s listem

.

Daniela Fischerová – Pohoršovna

Představovat polepšovnu, kterou zlobivým dětem někdy v žertu, někdy zcela vážně pohrozíme, asi není třeba. Ale slyšeli jste o pohoršovně? To je nápravné zařízení pro hodná strašidla! Zkušená škůdkyně Zloberta Škudibertová má tuto pohoršovnu na starosti a její práce nebude vůbec jednoduchá. Když se jí tam sejde taková pakáž jako bludička Ťápota, dvojčata Vraždožrava a Mstižer Krutohlavovi, Ježibejby a spousta dalších na převýchovu, půjde jí z toho možná hlava kolem. A všemu nasadí korunu Zloprcek…

Vtipně napsaná zábavná knížka o tom, že i strašidla musejí dodržovat pravidla stanovená pro jejich čeleď, děti jistě pobaví a přinese jim spoustu zajímavých informací, na nichž pak můžete stavět svou hodinu. No považte, ta překrásná jména, možnosti práce se strašidláckým rozvrhem, vymýšlení způsobů nápravy určitého chování a mnoho dalšího. Fantazii se tady totiž meze nekladou. Kapitoly jsou krátší v rozsahu max. 3-4 stran, takže se dá opět číst na etapy.

Fischerová, Daniela. Pohoršovna. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2014. 117 s. ISBN 978-80-204-3270-4.

.

Tomáš Končinský a Barbora Klárová – Překlep a Škraloup

Toto je prosím pěkně kniha „pár ekseláns“ pro čtenáře, kteří hledají smysluplný humor, nadsázku, hru se slovy a jejich významy. Více se o ní dozvíte v recenzi tady na blogu, neboť tato kniha nás opravdu okouzlila. Překlep je malý skřítek entropík, který studuje Základní školu pro stárnutí věcí a celý život žije v domnění, že lidé mají entropíky (kteří všechno ničí a zužívají k obrazu svému) rádi, jenže jaké je jeho překvapení, když jednoho krásného dne zjistí, že to tak není. No a můžete se jen domýšlet, co má s tímto příběhem společného skarabeus neboli hovnivál, cena Křišťálový prdlajs a Zub času…

Knížku bychom doporučily spíš od těch osmi či devíti let (v knize píšou od šesti), až jsou děti více schopny uvažovat nad významem slov a nad hraním si s ním, protože bez toho si čtení příliš neužijí. Kniha je využitelná i na druhém stupni. A vy dospělí si ji užijete vždycky. Knížka má jak zajímavé ilustrace, tak i grafickou úpravu, za vtipné považujeme také využití poznámkových „okýnek“ na okrajích knihy, kde jsou většinou popsány nějaké třeskutě vtipné vynálezy a reálie z entropíkovského světa.

Končinský, Tomáš S. a Klárová, Barbora. Překlep a Škraloup. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2016. 116 stran. ISBN 978-80-00-04502-3.

.

Co číst, když… chceme děti něco naučit

Knížky naučné - s listem

.

Jana Eislerová – Osobnosti českých dějin

V této knize najdete celkem 22 dvoustran, jež jsou věnovány důležitým osobnostem z českých dějin, které přispěly svou tvorbou, úsilím či životem k rozvoji kultury, průmyslu, náboženství, ale i státnictví. Kniha se nevyhýbá ani osobnostem jako Milada Horáková, Ema Destinová, Emil Škoda, Cyril a Metoděj a mnohým dalším.

Každé životopisné vyprávění je psáno čtivým jazykem, je informačně srozumitelné, neobsahuje přemrštěné množství dat a údajů, ale vždy jen ty opravdu nejdůležitější mezníky v životě daného člověka. S knihou se pak dá variabilně pracovat na prvním stupni jako ozvláštnění hodin věnovaných české historii či jako ukázka životopisné knihy pro děti v hodinách jazyka českého. A obecně můžeme říct, že knihy Eislerové věnující se historickým i jiným tématům patří k těm lepším na českém trhu, neboť zjednodušenou formou vypráví mnohdy o složitějších tématech nebo náročných knihách, které převypravují.

Eislerová, Jana. Osobnosti českých dějin pro děti. 1. vydání. Praha: Fragment, 2016. 47 stran. ISBN 978-80-253-2397-7.

.

Miroslava Palečková a Zdeněk Král – Žvaní žabák u louže

Na televizní stanici Déčko již delší dobu běží pořad Hýbánky, jehož hlavní protagonisté jsou autory této knihy. Kniha obsahuje návody, jak děti můžeme správně učit vyslovovat problematické hlásky. Každá podkapitola je věnovaná jednomu vybranému problematickému písmenku nebo skupině hlásek, s nimiž mívají děti problém. V podkapitole pak naleznete návod, jak děti učit správně tuto hlásku vyslovit, tipy na různá cvičení, říkanku, písničku s akordy a notovým záznamem, říkadlo s pohybem apod. Součástí knihy je také CD s písničkami a říkadly.

Knížka je pestrá svým obsahem, návody a jednotlivými doporučeními (jsou zde i tipy, co dělat, když se hlásku vyslovit stále nedaří a nedaří…). Pro děti, které se trápí svou logopedickou vadou, je tato kniha možnou cestou, jak se svého problému zbavit, pro učitele a rodiče je to pak možnost, kde načerpat inspiraci pro vlastní práci s takovým dítětem.

Palečková, Miroslava a Král, Zdeněk. Žvaní žabák u louže: nejen logopedické písničky. V Brně: Edika, 2014. 72 s. ISBN 978-80-266-0586-7.

.

Hervé Tullet – Knížka

Hledali jste interaktivní knihu, s jejíž pomocí budete u dětí rozvíjet fantazii, prostorovou představivost, cit pro barvy a další? Tohle je sice starší kousek, z roku 2011, ale nic to neztrácí na své kouzelnosti. Budete s dětmi moct přemýšlet nad tím, co se stane, když knížkou otočíte vpravo, když knížku zhasnete, když se stane to či ono… A věřte mi, nad teoriemi dětí se víc než pobavíte.

Kniha obsahuje dvoustrany, na nichž je vždy nakresleno několik barevných skvrn, které se na další dvoustraně zachovají podle toho, co s knihou dle uvedeného návodu uděláte. Když knížku nahnete vpravo, sesypou se na další straně puntíky na pravou stranu. A tak dále. Hrajte si, bude vás to bavit!

Tullet, Hervé. Knížka. Vyd. 1. Praha: Portál, 2011. [56] s. ISBN 978-80-7367-838-8.

.

Co číst, když… chceme děti poučit

Knížky s poučením - s listem

.

Zuzana Pospíšilová – Hravá písmenková škola

Učíte se s dětmi písmena abecedy a už vás nenapadá, co byste s nimi mohli dělat? Mrkněte se po této knize, která přináší ke každé jednotlivé hlásce příběh, básničku a úkoly, které můžete s dětmi vyzkoušet.

Přiznáváme, že ilustrace jsou na vkusu každého člověka, zda se mu budou líbit či ne, ale obsahově je knížka úžasná. Jediný problém by mohl nastat, pokud byste kopírovali dvoustrany přímo z knihy, protože texty (zejména zadání úkolů) jsou psány menšími písmeny, než je pro tento věk dětí vhodné, ale pokud budete jen z knihy čerpat inspiraci, případně příběhy o písmenech, tak vám zcela jistě bude k užitku.

Pospíšilová, Zuzana. Hravá písmenková škola. Vyd. 1. Praha: Grada, 2013. 71 s. ISBN 978-80-247-4263-2.

.

Ludmila Selingerová – V trávníku (Pohádky s krovkami) / V korunách stromů (Pojádky s křídly) / Pod vodní hladinou (Pohádky s ploutvičkami)

Trojice knih z dílny Ludmily Selingerové jistě nadchne všechny, kteří milují příběhy a pohádky o přírodě. Každá z kapitol knih nese určité poselství, které předává dětem a něčemu je učí – chování k přírodě, k sobě navzájem, férovému jednání, slušnému chování… Na čtení pohádky pak můžete navázat společným povídáním o různých tématech  z oblasti morálky, etikety a tak podobně, tipy, kudy se mohou vaše rozhovory ubírat.

Pohádky jsou vhodné ke společnému čtení, aby děti měly zpětnou reflexi přečteného a rodiče či učitelé věděli, co jim četba dala. Ilustrace v knize nádherně doplňují příběh, jsou velmi pěkné a originální.

Selingerová, Ludmila. V trávníku: pohádky s krovkami. 1. vyd. Praha: Grada, 2014. 76 s. ISBN 978-80-247-5292-1.

Selingerová, Ludmila. V korunách stromů: pohádky s křídly. 1. vyd. Praha: Grada, 2014. 77 s. ISBN 978-80-247-5293-8.

Selingerová, Ludmila. Pod vodní hladinou: pohádky s ploutvičkami. 1. vyd. Praha: Grada, 2014. 87 s. ISBN 978-80-247-5294-5.

.

Co číst, když… chceme hezkou poezii

Poezie - s listem

Stanislav Oliva – V krátkých řádkách o zvířátkách

Soubor básní o všech možných i nemožných zástupcích zvířecí říše sepsal Stanislav Oliva a bezpochyby jej využijete při povídání o zvířatech, jejich životě (najdete tu báseň o myšce, žirafě, fenkovi, vážce, vši, chameleonovi a dalších). Básně jsou z velké části veršované sdruženým či střídavým rýmem, najdou se i výjimky, vždy se však jedná o zvukomalebná dílka.

Oliva, Stanislav. V krátkých řádkách o zvířátkách. 1. vyd. Praha: Mezera, 2010. [66] s. ISBN 978-80-87148-23-5.

.

Pavel Žiška – Já mám kolo, ty máš kolo

Tato sbírka podle všeho původně ani vzniknout neměla. Obrázky v ní obsažené měly být určeny pro karetní hru kvarteto, ale bylo škoda je nechat jen tak, protože i přes své stáří více než 40 let jsou moc pěkné. Pavel Žiška k nim vymyslel fiktivní příběh tatínka a syna, jehož dědeček si přál být ilustrátorem, ale nikdy se mu to nevyplnilo. A teď, po spoustě let, se tatínek na popud svého malého syna pouští do skládání básniček k obrázkům, aby mohly být konečně zveřejněny.

Jednotlivé kratičké čtyřveršové i delší básničky jsou doplněny krásnými obrázky (trochu ze starých dob, ale fakt jsou okouzlující) a vše je proloženo občasným dialogem tatínka a syna, kteří si vyprávějí o dědečkovi, o tom, jak jde tatínkovi tvoření. Básničky jsou zvukomalebné, čtivé, není to kostrbaté a navíc jsou i poučné. Co víc si přát.

Žiška, Pavel. Já mám kolo, ty máš kolo. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2016. 52 stran. Retro treasures. ISBN 978-80-00-04412-5.

.

Arnošt Vít – Proč asi chrti ocasem vrtí

Mají vaše děti rády psy? Pak je tato sbírka kratičkých básniček pro ně jako stvořená. Ale pozor! Nenajdou v ní jen veršovánky o pejscích, ale na stránky knížky se dostala i další zvířátka – slepýš, vosa, lišaj, střevlík, klíště, tetřev, úhoř a mnoho dalších.

Knížka je bohatě ilustrovaná, texty básní jsou vsazeny přímo do obrázků, ale vše si zachovává svou přehlednost. Čtivost se básním rozhodně nedá upřít a pro menší děti jsou jako dělané k zapamatování nebo společnému přednesu, i když jsou to občas trochu jazykolamy, protože zkuste si sami říct nahlas: „… co prý do střevlíka, když se nepřevlíká…“, není to tak snadné, že?

Vít, Arnošt. Proč asi chrti ocasem vrtí?. Vyd. 1. Praha: Portál, 2012. [91] s. ISBN 978-80-262-0080-2.

.

Iva Příkaská – Abecední hrátky se zvířátky

A aby těch zvířátek nebylo málo, doporučíme ještě jednu básničkovou zvířecí – v abecedních hrátkách najdete celou naši abecedu doplněnou o básničky o nějakém zvířátku. Básničky mají vždy dvě čtyřveršové sloky, jsou doplněny ukázkou, jak vypadá dané písmeno namalované, napsané ručně a napsané tiskacím písmem.

A možná se tomu budete divit, ale autorka si poradila i se zákeřností v podobě písmen Q, X a Y. Ptáte se jak? Mrkněte do knihy, myslíme, že zklamaní nebudete.

Příkaská, Iva. Abecední hrátky se zvířátky. Vydání první. Třebíč: Akcent, 2016. 36 stran. ISBN 978-80-7497-158-7.

.

Co číst, když… si chci s dětmi knížku zároveň prohlížet

Knížky s velkými obrazy - s listem

.

ilustr. Manuela Adreani – Alenka v Říši divů / Malý princ / a další publikace od této autorky

Existuje spousta inspirativních děl, která motivují další umělce k vlastnímu tvoření. Manuela Adreani je Italka, která nyní žije v Turecku, má za sebou řadu umělecky zaměřených povolání a v současné době je umělec na volné noze. Ve své tvorbě se nechává inspirovat právě slavnými příběhy a knihami a dává jim nový, umělecký a hlavně překrásný kabát. Na fotce to tak nevypadá, ale ty knihy jsou rozměrově větší než klasická velikost A4, téměř dosahují rozměru A3 papíru a to je pro obrázky uvnitř jen dobře. Dlouze se na ně budete dívat, necháte se unášet fantazií a vstoupíte do světa, který se do té doby zdál nepřístupný.

Adreani nevytvořila jen Alenku a Malého prince, má na svém kontě i další počiny, např. Čaroděje ze země Oz, Krásku a Zvíře, Odysseu, Petra Pana, Sněhovou královnu a další. Texty zůstávají více méně zachovány původní, ale obrázky dodávají příběhům nový rozměr. A pozor! To říká někdo, kdo je na vázaný na klasiku a nedokáže se smířit třeba u Malého prince ani s ilustracemi od jinak oblíbené Zmatlíkové (ilustrace od Markéty Vydrové u Malého prince jsou ale krásné třeba), ale tvorba Manuely Adreani je něco tak úžasného, že se to prostě doporučit musí.

(Jen upozorníme, že pokud budete někdy knihy dohledávat podle ilustrátorky, nemusí se vám to podařit, některé knihovny uvádějí jako autora toho, kdo upravoval text.  A bohužel ne všechny knihy jdou dohledat na databázích, ještě pro ně nejsou vytvořeny profily, ale můžete na ně mrknout na stránkách nějakého knihkupectví nebo si je zajít prohlédnout přímo tam nebo do knihoven :-)).

Adreani, Manuela. Alenka v říši divů: inspirováno jedinečným dílem Lewise Carrolla. Praha: Naše vojsko, 2014. 77 s. ISBN 978-80-206-1457-5.

Adreani, Manuela. Malý princ: podle jedinečného díla Antoina de Saint-Exupéryho. Praha: Naše vojsko, 2015. 75 s. ISBN 978-80-206-1540-4.

 

No votes yet.
Please wait...
9 thoughts on “Co číst, když… (1)”
 1. Andy Leden 27, 2017 on 12:07 pm Odpovědět

  Děkuji, za super tipy. S dětmi určite vyzkouším.

  • Pavlína Březen 19, 2017 on 11:03 am Odpovědět

   Děkujeme moc, doufáme, že se dětem budou knihy líbit 🙂

 2. MILADA Leden 27, 2017 on 6:55 pm Odpovědět

  V pondělí letím do knihovny, děkuji za tipy, co se mi bude líbit koupím do školky 🙂

  • Pavlína Březen 19, 2017 on 11:04 am Odpovědět

   Doufáme, že tipy byly k užitku a v knihovně měli dostatečnou zásobu knížek, které jste hledala 🙂

 3. alena Únor 1, 2017 on 8:22 am Odpovědět

  Moc děkuji za inspiraci. Připravujeme seminář pro pedagogy z MŠ a ZŚ i knihovníky v našem regionu o vhodné dětské literatuře. Hlavně vydržte !!!

  • Pavlína Březen 19, 2017 on 11:05 am Odpovědět

   Ooo, tak to jsme rády, že jsem mohly přispět k dobru takové věci. Budeme se snažit vydržet, nyní připravujeme již třetí pokračování, přijde brzy 🙂 Mějte se fajn 🙂

 4. Marcela Únor 14, 2017 on 5:17 am Odpovědět

  Přesně toto jsem potřebovala. Žiju mimo čr, děti nikdy v cr nežili a češtině se vzdalují. Jeden z důvodů je i ten že nám chybí české knihy které by zajímavostí mohly konkurovat těm anglickým. Teď mám pocit že mám šanci trefit se do něčeho dobrého! Kdybyste měli doporučení na knihy vhodné pro děti žijící v cizině, tedy bez novotvarů jen s běžně používanými slovy, která pro nás nejsou samozřejmostí a musíme je procvičovat, bylo by to skvělé. Mnoho knih jsem musela odložit buď kvůli staročeštině (kralevic na vraném koni..) nebo kvůli různým patvarum jazyka, které jsou asi oživením pro česky mluvící děti, ale pro nás překážkou v základním porozumění.

  • Pavlína Březen 19, 2017 on 11:07 am Odpovědět

   O to víc nás těší, že články mohou být užitečné i za hranicemi. 🙂 Doufáme, že si vždy najdete nějaké favority, které by se mohly Vašim dětem líbit. Vybrat knížky, kde nebudou novotvary, je v současnosti ne zrovna jednoduché, neboť spisovatelé těží velmi často z toho, že vymýšlejí slova nová, nebo se snaží přiblížit se mladým lidem tím, že hovoří jejich slangem, takže takových knih je poskrovnu, ale snad se nám povede příště vytipovat další. Ať se vám všem daří 🙂

 5. […] Co číst, když… (1) […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<