obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Čtenáři z Broken Wheel doporučují

Čtenáři z Broken Wheel doporučují

Neschopna slova

O knížce Čtenáři z Broken Wheel doporučují z pera švédské spisovatelky Katariny Bivaldové jsem věděla už několik měsíců dopředu, zaujala mě její anotace, těšila jsem se na ni. Netušila jsem však, že to bude kniha, která mi doslova sebere řeč a jakoukoliv schopnost žít v reálném světě. Minimálně na nějakou chvíli. Dočetla jsem ji před pár dny a ještě pořád ve mně doznívá ten pocit, kdy jsem zůstala na nějakou chvíli jen tak sedět a s nepřítomným úsměvem jsem zírala před sebe, byla jsem daleko, daleko pryč. A snila si.

.

Konec na začátku?

Když se začítáte do příběhu knihomolky Sary, která se vydává ze svého rodného Švédska na dalekou cestu za svou dopisovací kamarádkou Amy Harrisovou z USA (což je o mnoho let starší, ale o to více sečtělejší dáma), zdaleka netušíte, jaký příval všeho možného se na vás bude za chvíli hrnout. A přitom je to tak krásně klidná a uklidňující kniha. Spousta věcí se děje tak nějak pozvolna, jako když plyne voda, a slova, jimiž je vše popsáno, vás natolik přitáhnou ke čtení, že nevnímáte okolí ani čas. Ale zpátky ke knize.

Sara se na Amy velmi těší, ale je trochu rozčarovaná z toho, že na ni nikdo po příjezdu nečekal a do Broken Wheel ji museli odvézt úplně cizí, ne právě přívětivě naladění lidé. Po příjezdu do BW navíc zjistí, že se s Amy nikdy osobně nesetká, neboť právě probíhá její pohřeb. Trochu morbidní začátek, pravda. Představa, že vážíte cestu dlouhou několik tisíc kilometrů a na jejím konci vás čeká tohle… A letenka zpět má termín odletu až za dva a kousek měsíce… No nevím. Pro silné povahy. Ale křehká, introvertní, samotářská a do knih věčně zahleděná Sara má tohle zvládnout? Uvidíme.

 .

Někdy je konec nový začátek

Sara si připadala zpočátku ztracená, ačkoliv v tom svérázném pidiměstečku jí poskytovali vše, na co jen pomyslela. Nejprve jako typický uzavřený člověk nechce od nikoho přijímat pomoc, ale postupně začne vystrkovat zpoza knih nejprve nos… (Už jsem vám vlastně říkala, že Sara je neskutečný knihomol, minimálně takový jako já, ne-li horší? Ne? Tak už jo.) … a postupně se začne osmělovat a zapojovat do života v městečku, kde vlastně už všechny zná z Amyiných dopisů. Z pozůstalosti po Amy, která čítá mnoho stovek svazků knih a (k Sařinu překvapení) také bývalý obchod, Sara začne odhodlaně vytvářet improvizované knihkupectví, téměř domácké, s nímž jí pomohou místní obyvatelé (ano, tohle by se mi taky líbilo). Každý k tomu přistupuje dle své povahy, mnohdy velmi svérázné. Toto byla jedna z věcí, kterou jsem v knize obdivovala. Ačkoliv se v ní setkalo tolik různých povah a osobností, nepůsobila nerealisticky, přeplácaně, ba naopak.

.

Nové začátky

Každý v městě má své platné místo, svou „životní nálepku“ (chudáček George, puritánská Caroline, Andy – ten s „kamarádem“, tvrďačka Grace a další) a svůj „osudový batoh“ na zádech, který vláčí životem s sebou. Stejně jako Sara, která před odletem přišla o svou práci v knihkupectví a jež v podstatě nemá žádné opravdové přátele, krom těch knižních. Všichni hrdinové knihy, menší i větší, přijali svůj osud. Ale teprve s příchodem Sary se nějak začínají všemu stavět a otevírají své oči i svá srdce a jsou si ochotni přiznat věci, jež v sobě dlouhá léta dusili. A otevřou se natolik, že tuto cizinku přijmou mezi sebe (dokonce jí chtějí dopřát to, o čem se domnívají, že po tom touží všechny turistky – chtějí jí najít partnera!) a stojaté vody v jejich městě se dávají do pohybu, konečně má všechno nějaký smysl… a cíl. Opravdoví přátelé a vše, co čeho jste se zamilovali, se těžko opouští, ale platnost turistického víza je neoddiskutovatelná… Přesto však na každý problém v Broken Wheel existuje řešení… A odpovídá přesně tomu, jací jsou obyvatelé města!

 .

Hodná, nebo zlá knížka?

Ta knížka byla úžasná, ale moje stavy se při čtení střídaly jak jarní počasí. Z knížky jsem chvílemi byla dojatá, chvílemi zasněná, usměvavá, trochu napjatá, pak zase pěkně naštvaná. Jo, naštvaná. A víte proč? Díky této knize se mi můj seznam „chci si přečíst“ rozrostl o hezkou řádku titulů!!!

Bylo to velmi laskavé čtení, přesně takové, jaké chcete do křesla nebo do postele po náročném dni. Označení žánru knihy v anotaci jako feel-good bylo zcela naplněno (jedna z věcí, které čtenáře tak nějak uklidňují, bylo členění kapitol a jejich nadpisy, asi to patřilo k věci). Proto za mě jednoznačné doporučení – 10/10.. A poděkování autorce. Za ty sny, k nimž mě přivedla.

.

Za recenzní e-knihu mnohokrát děkuji nakladatelství Host.

.

Oblíbené citáty:

 „S otevřením knihkupectví totiž její práce nekončila. Naopak – jako by teď Sara nabrala novou sílu a rozhodnost. Ani v nejmenším nepochybovala, že přiměje místní číst, bez ohledu na to, co si o tom myslí oni sami.“ (s. 128)

.

„To možná dokazuje, že o knihách a lidech jsem měla pravdu: knihy jsou úžasné a jistě mají své opodstatnění na chatě v lesích, ale není moc zábavné číst úžasnou knihu a nemoct ji doporučit ostatním, nemluvit o ní nebo z ní znovu a znovu necitovat.“ (s. 155)

.

Autor: Katarina Bivaldová

Název v orig.: Läsarna i Broken Wheel rekommenderar

Naklad.: Host

Vydáno: 2016

Počet stran: 395 s.

Autor fotky k recenzi: M&P

Autor recenze: Pavlína

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
6 thoughts on “Čtenáři z Broken Wheel doporučují”
 1. Nikee Červen 30, 2016 on 3:25 pm Odpovědět

  Tá kniha znie skvelo ! 🙂 asi ju pridám do letného to-read listu 🙂

  • Pavlína Červenec 2, 2016 on 2:54 pm Odpovědět

   Můžu více než doporučit. Opravdu je to milé a klidné čtení, ale přitom se tam vlastně pořád něco děje. Tahle věc se těžko popisuje, to se musí pročíst a prožít. 🙂

 2. Jana Červenec 1, 2016 on 6:33 pm Odpovědět

  Moc milá kniha. Přiznám se, že mi Sara moc nepřirostla k srdci. Chápala jsem její lásku ke knihám (která byla větší než k lidem – také to tak občas cítím), ale připadala mi taková nemastná neslaná, nijak jsem si ji neoblíbila.

  Také jsem si pár zajímavých titulů vypsala. Nevím, kdy se k nim dostanu, ale jednou to třeba vyjde 🙂

  • Pavlína Červenec 2, 2016 on 2:56 pm Odpovědět

   Právě ta určitá nemastnost-neslanost mi k Saře ladila, ona se moc neprojevovala právě kvůli té své introvertní povaze, jak jsem to psala v recenzi – do jisté doby byli všichni hrozně pasivní, ale teprve potom, co ona přišla do BW, se tam začalo něco dít, i s ní samotnou. Ale věci se nemění ze dne na den.
   A ten soupis knih… jsem si vlastně více než jistá, že ten svůj seznam neučtu nikdy. 😀

 3. […] Čtenáři z Broken Wheel doporučují (s. 128) […]

 4. Okamžik všeho | Za listem list Červen 30, 2017 on 4:37 pm Odpovědět

  […] – já ji četla jedním dechem a svědomitě říkám, že kdybych četla tuto knihu před knihou Čtenáři z Broken Wheel doporučují, dala bych téhle vyšší hodnocení a Čtenářům rozhodně méně. Jsou to sice knihy od […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<