obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Dreamologie

Dreamologie

Přála jsem si okouzlující, snovou knihu, u které si odpočinu, pobavím, potěším se a třeba se díky ní dostanu do nějakého dobrodružného příběhu, který mě bude bavit. A tohle všechno jsem dostala měrou vrchovatou v knížce Dreamologie od Lucy Keatingové.

.

Skok do kolotoče

Zdají se vám někdy bláznivé sny? Mojí kamarádce se kdysi zdálo, že létala na tyčince 3BIT (promiň, že jsem to práskla, ale jméno čtenáři neví…). 😀 Alice z knihy na tom není o moc lépe. Už od raného dětství se jí zdává o klukovi jménem Max, se kterým každou noc prožívá dobrodružství, létají, padají, běhají, rostou i se změnšují, zkrátka spolu vyrůstají a co víc – zamilují se do sebe. Jenže reálný Max zkrátka neexistuje (ne že by ho nezkoušela Alice vypátrat). Alicin tatínek je neurolog, její matka je kdysi opustila kvůli tomu, že si jela splnit své vlastní sny a dcera i manžel jí v tu chvíli byli v zásadě ukradení. A právě v tu dobu se Alici zjevil Max ve snech, náhodička, že. Když se jednoho dne rozhodne její otec opustit New York a přestěhovat se tam, kde se Alice narodila, nemá z toho to děvče vůbec radost. Musí opustit svou nejlepší kamarádku Sophii a milované město. To ale ještě neví, jaké překvapení jí krom řádky dopisů z Centra pro výzkum snů, o kterém slyší prvně v životě, nové bydliště chystá. Potká totiž svého vysněného (doslova) kluka. Naživo. Šok! A jak se má vypořádat s tím, že se k ní jaksi nehlásí? A jak je možné, že spolu žili ve snech a teď se vídají i v opravdovém světě, ale sny pokračují dál a jejich „realita“ je úplně jiná než v normálním světě? A není realita normálního světa jaksi pokřivená…? (zamotáváte se? To je dobře, o to víc vás to bude bavit číst.)

.

Snění

Bláznivost snů Alice a Maxe si čtenáře  zcela jistě získá. Sice je pravda, že se mi místy zdály trochu přitažené za vlasy (vlastně nevím, jestli si můžu vůbec dovolit toto slovo použít, protože ve snech je možné všechno, že), ale nejsou to mé sny, tak je nechci hodnotit úplně naplno. Naopak bych řekla, že tento snový svět může leckomu přinést v jistém smyslu uvolnění a uklidnění, že i on je zcela (ne)normální ve svých snech… Hledání chlupaté ryby (tu bych chtěla potkat i já), pravdy, odlišení reality a fantazijního světa snů je v knížce nastiňováno s humorem, nadsázkou. Centrum pro výzkum snů je fungující, ale přitom pro běžné smrtelníky neexistující zařízení, kde se provádějí experimenty s lidskými sny, jejich představami. Jen se to občas trochu zvrtne a sny se stanou skutečností. Nebo skutečnost snem? Kdoví…

.

Obrazotvornost

Jestli něco knížce upřít nejde, tak schopnost vyvolat představy, jež řádky popisují. Umně dovede přenést čtenáře do prostředí, v němž se oba hrdinové pohybují, ale přesto to není úplně dokonalé. Místy jsem trochu tápala, nebyla si jistá a z části mi připadalo, že se nořím do světa, kterému nerozumím, protože mi nepřišel dost… reálný… fuj, to je ale špatné slovo pro knihu o snech, ale lepší právě teď nemám. Jednání postav mi taky někdy přišlo hodně strojené, na to, kolik jim bylo let, tak bylo takové dětštější,ale to by se ještě dalo zvládnout, pokud bych přimhouřila oko (jedno by stačilo). Hlavní hrdinové, jež se musí vyrovnat se strastmi, které jim jejich sny a setkání v realitě přinese, kteří se musí smířit s faktem, že jejich propojení je hlubší, než čekali, jsou velmi sympatičtí. Postavy bezprostředního Olivera a prostořeké Sophie jsou příjemným bonusem. A ruku na srdce (po dočtení knihy), kdo z nás si nevybral alespoň jeden sen, který by chtěl s hlavními hrdiny prožít? 🙂

.

Young adult s potrhlými postavami, báječně šílenými sny a neotřelým nápadem a romantickou linkou si zcela zaslouženě získalo moji pozornost a věřím, že zaujme i vás. I když to není z mé strany úplně stoprocentní hodnocení, mám drobné výhrady (viz výše), zaslouží si knížka ode mě 8/10. Užijte si její čtení a hlavně… nezapomeňte snít.

.

Za recenzní výtisk děkujeme mnohokrát nakladatelství Euromedia Group.

.

Autor: Lucy Keatingová

Název v orig.: The Dreamology

Nakladatelství: Euromedia Group – Yoli

Vydáno: 2016

Počet stran: 336 s.

Fotka k recenzi: M&P

 Autor recenze: Pavlína

No votes yet.
Please wait...
2 thoughts on “Dreamologie”
  1. komentář Únor 8, 2017 on 9:46 am Odpovědět

    Už se na ni těším. Pořídila jsem ji kvuli obálce, aniž bych no ní cokoliv věděla a teď mě ty kladné recenze neskutečně těší 🙂 Miluju, když mám v knihkupectví šťastnou ruku.

    • Pavlína Březen 19, 2017 on 11:08 am Odpovědět

      Tak co, už máš dočteno? Nějak jsem teď nestíhala sledovat, jestli už ses k ní dostala 🙂 Líbila se? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<