obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Dýchání jako živoucí dění: Dechová terapie v praxi

Dýchání jako živoucí dění: Dechová terapie v praxi

Knížka Susanne Barknowitzové Dýchání jako živoucí dění: Dechová terapie v praxi patří k těm nejzvláštnějším naučným knihám, jaké jsem kdy četla, ale v dobrém slova smyslu. V životě bych totiž nevěřila, že o dýchání lze napsat tolik stran, které by dávaly smysl a byly ještě i užitečné pro náš další život. Knihu ocení zejména ti, kteří hledají záchytný bod při svých obtížích a alternativní způsoby vyrovnání se s nimi. Rozhodně se nebude jednat o středoproudou, všemi bezmezně milovanou knihu, neboť takové už její téma ve své podstatě je. Nicméně je třeba jí dát šanci!

 

V této knize jsou vysvětleny mnohé pojmy, souvislosti mezi dechem a postojem těla, prouděním vzduchu v těle, souvislosti prostory pro vokály v těle, dechem a hlasem a mnohým dalším. Právě tyto souvislosti byly nejvíc zajímavou částí knihy, kdy si člověk uvědomil (a třeba i jen tak zběžně zkusil, co je na tom pravdy – zkuste si třeba říct rychle, prudce za sebou hlásky „P“, „T“, „K“ a vnímejte, kde cítíte tlak do bránice, cítíte ten rozdíl?), že autorka nemluví rozhodně do větru, ale její slova dávala smysl.

 

Kniha cílí na lidi, kteří mají nejen potíže s dýcháním, ale také třeba se sebevědomím, onemocněními jiných částí těla, handicapy aj., je libovolně aplikovatelná na kohokoliv, kdo by chtěl ovládnout umění hlubšího prožití dechu sám pro sebe, v sobě. Bude se jistě hodit i sportovcům nebo lidem cvičícím jógu apod. Autorka si klade za cíl hovořit srozumitelně a předkládat fakta podložená jejími vlastními praktickými zkušenostmi.

 

Cenná je podkapitolka zaměřená na její příklady dobré praxe, kde popisovala, jakým způsobem pracovala s nejrůznorodějšími klienty (od člověka s rakovinou plic až po kvadruplegika či kolabujícího učitele hry na housle), zde si právě člověk mohl uvědomit rozmanitost terapeutické práce s dechem.

 

Závěrečná část – směle řeknu, že cca 50stránková – je tvořena konkrétními, exaktně popsanými cviky pro různé části těla. Barknowitzová radí začít s cviky od spodních částí těla směrem vzhůru, abychom pro dech získali pevnější základy. Jednotlivé oddíly cviků pak vycházejí z potřeb daných praxí, kdy je třeba odblokovat postupně celé tělo a dát průchod hlubokému, uvědomělému dechu, který přispěje k vnitřnímu zklidnění, jejich řazení v knize je smysluplné a krásně provázané.

 

Knížku, jak sama autorka podotýká v „předmluvě“ před vlastními cvičeními, je však potřeba přečíst pozorně celou a teprve poté přistoupit ke cvičením – tento bod je možná jediným zádrhelem pro ty, kteří budou nedočkaví a budou očekávat rychlé výsledky. Avšak je nutné si uvědomit, že toto je proces, jenž není možné a ani radno uspěchat, potřebuje svou rozvážnost, klid a zejména strategické kroky směrem k vytouženému cíli. A že vám připadají cvičení banální, až primitivně jednoduchá místy? Ó, ano, ona taková musejí být, protože se snažíme proniknout k podstatě dechu. Není potřeba si nadvakrát vykloubit rameno a čtyřikrát prohnout páteř do X, je nutné uvolnit se a zprůchodnit dechové cesty, proto ta jednoduchost, na tu tělo hodně často není zvyklé.

 

Jazykově není knize co vytknout. Naopak bych vyzdvihla jednoduché černobílé ilustrace – i když je velmi těžké na nefocených obrázcích zachytit drobné nuance pohybů, k nimž např. navádí nějaké cvičení, jsou povedené, názorné a korespondují s textem, jenž je perfektně vysvětluje.

 

Za recenzní výtisk děkujeme mnohokrát Nakladatelství Kazda. Knížku můžete omrknout či rovnou zakoupit např. na e-shopu nakladatelství.

 

Autor: Susanne Barknowitzová

Název v orig.: Atmen. Ein lebendiges Geschehen

Vydáno: 2019

Nakladatelství: Kazda

Počet stran: 111 s.

Autor fotky k recenzi: Pája

Autor recenze: Pája

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<