obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Eclipse Bay: Úsvit

Eclipse Bay: Úsvit

Svět politiky, konspiračních teorií a úspěšných lidí dohromady většinou nevěstí nic dobrého. A když se do toho všeho zamotá ještě láska, je o zábavu skutečně postaráno. Amanda Quick ve svém druhém díle série Eclipse Bay předvedla, že pokračování může být stejně zajímavé jako první díl a může mít i nějaké ty plusy navíc.

.

Nový příběh, nová láska

V dnešní recenzi se společně vrátíme do městečka Eclipse Bay, kde již dlouhá léta, několik generací, zuří teď už tichá bitva mezi rodinami Harteových (pragmatici, s emocemi pod kontrolou) a Madisonových (vášniví a lehkomyslní). Dědečkové hlavních hrdinů se kdysi rozkmotřili kvůli jedné ženě a dodnes by si šli po krku nebýt vášnivé lásky Rafea a Hannah, kteří si k sobě našli cestu skoro jako Romeo a Julie v minulém díle Eclipse Bay: Rodinná msta (recenzi najdeme po kliknutím na předcházející název) a kteří nenávist mezi oběma rodinami a to neskutečné ticho prolomili. Zdálo by se, že jejich sourozenci – Lilian a Gabe – si nemají už vůbec co říct – Gabe je pragmatický, cílevědomý a hlavně do práce zamilovaný podnikatel, Lilian je majitelka úspěšné seznamovací agentury, postavené na precizně naprogramovaném počítačovém programu a vlastní intuici – jsou tedy jako oheň a voda, rozum a cit… Když se však jednoho dne zjeví Gabe na prahu její kanceláře, Lilian začne tušit, že z toho budou problémy, ostatně jako se všemi Madisonovými. A neplete se svým způsobem. Protože Gabe se dožaduje stůj co stůj svých šesti zaplacených schůzek, jelikož žádná z proběhnutých pěti mu partnerku nepřinesla a on si v Lilianině agentuře předplatil schůzek šest. Lilian je ale odhodlaná vložit svůj potenciál do své vysněné práce a kancelář zavřít. S tím se ale Gabe nehodlá smířit… A proto čtenář už po chvíli začne tušit, po kom bude loudit další rande…

.

Hlavní hrdinové

Gabea a Lilian si čtenáři zamilují. Od počátku mohou tušit, že v Gabeovi je víc, než co dává okázale najevo, že to není jen stroj na peníze a získávání investorů, ale že má taky srdce a dovede vášnivě milovat jako všichni z jeho rodu (Madisona od jeho vášně nic neodradí). Lilian si to dlouho nechce připustit, brání se citu k němu, když se však vrátí zpět do Eclipse Bay, kde si chce odpočinout, než se vrhne do tvoření pro svou novou práci, potká tu i jeho. A postupně mezi nimi vzniká nápadně nenápadné jiskření, které přece nemůže dopadnout jinak než šťastně… nebo ano? Do cesty se jim staví intriky, skryté tajné plány vysoce postavených místních politiků usilujících o kandidaturu na vysoké politické posty a také dlouho zamlčované pravdy. Oba mladí hrdinové se musí vyrovnat nejen s nastalou skutečností, že na zvládání toho všeho nejsou sami, ale mají oporu, ale také že je možná někdo sleduje a něco chce…

.

Linky příběhu

Detektivní linka mi v tomto díle přišla trochu upozaděná, do popředí se tu více dostávala linka milostná a hodně se tu řešily rodinné vztahy mezi oběma znesvářenými rodinami. V zásadě mi to přišlo osvěžující. Bylo ale i přesto zajímavé odhalit, kdo za různá vloupání, napadení a další prohřešky může a také co všechno jsou lidé ochotni udělat pro moc, slávu a také nešťastnou lásku a k čemu všemu může dospět zručně vytvořená konspirační teorie (smekám před Arizovou Snowovou, tu ženskou budou všichni buď milovat, nebo nesnášet)!

Amanda Quick se dle mého názoru cítí více jistá v psaní románů tohoto typu, na poslední díl jsem měla poněkud nízké hodnocení (5-6 hvězdiček) právě proto, že mi vyzníval tak nějak… přitaženě za vlasy, ale tady využila všech svých schopností spisovatelky románů pro ženy, okořenila to detektivním podtextem a na světě je román, který nejen rychle plyne při čtení, ale také baví číst. A z čeho jsem měla obrovskou radost – že hlavní hrdinové nechtěli záhady vyřešit jen na vlastní pěst, ale svěřily své problémy i povolanějším, kteří jim s tím pomáhali, to mě totiž v prvním díle štvalo asi nejvíc, ta neutuchající odvaha všechno udělat sám na vlastní pěst.

.

Charakteristiky postav

Lilian mi byla sympatická tím, co mnohým lidem nejde – dokázala si říct, kdy je na čase uspořádat si život podle toho, jak to ona potřebuje, našla cestu a vydala se po ní a začala si svůj sen plnit, dokázala se postavit čelem všem negativním poznámkám a názorům a stát si za svým. Gabe mě fascinoval tím, co se z něj vyklubalo, jak dovede být mladý muž rozumný. Quick skvěle vystihla zajímavé povahové rysy, jež se často u obou pohlaví vyskytují, popsala různé charakteristiky osob (i když, pravda, někdy se stereotypním nádechem – bezcitný politik, zhrzená milenka, platonicky nešťastně zamilovaný trouba apod.), proto působily tak životně. Knížka je veskrze odpočinková, není to žádná velká literatura, přesto si u ní člověk skvěle zrelaxuje, nebude zhnusený životem zaopatřených lidí z lepší společnosti, ba právě naopak s nimi pro jejich sympatičnost bude snít jejich a možná i své vlastní sny.

Knížce dávám tentokrát 7/10 a těším se na poslední díl série.

.

Za recenzní výtisk děkuji mnohokrát nakladatelství Baronet.

.

Oblíbený citát:

„Všichni děláme ta nejlepší rozhodnutá, jaká můžeme, vzhledem k informacím, které máme v době, co je děláme. Nikdo z nás nemá nikdy úplné informace, abychom si mohli být absolutně jistí, že se rozhodujeme správně.“ (s. 105)

.

Autor: Amanda Quick

Název v orig.Dawn in Eclipse Bay

Nakladatelství: Baronet

Počet stran: 300 s.

Vydáno: 2016

Fotka k recenzi: M&P

Autor recenze: Pavlína

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<