obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Eva

Eva

Zamyšlení hned na úvod

Pro spoustu lidí a v mnoha ohledech je důležitá víra. V Boha, v sebe, v nejrůznější přírodní síly, vyšší moc apod. Variant je mnoho. Zůstaňme ale v rámci této recenze zejména u víry v Boha a ve svou jedinečnost. To jsou totiž dvě věci, které sváří lidstvo už od nepaměti. Víra v Boha je něco, co rozděluje lidi na skupinu bezvěrců a skupinu vyznávajících jeho existenci. A víra ve svou jedinečnost? Kdo z nás je obdařen velkým sebevědomím? Kdo z nás dokáže pojmenovat své slabé, ale i silné stránky a těch dobrých se držet i v dobách, kdy je mu svíravě na duši? Kdo dokáže odolávat ponižování, neustálému napadání, pomluvám, zneužívání a jiným zvěrstvům, aniž by ho to nějak neznejistělo či duševně nepoškodilo? Vy? Já? My všichni? Nemyslím si… a tím se nechci nikoho dotknout. Každý z nás někdy znejistí a přestává věřit tomu, že je jedinečný…

.

S čím jsem do čtení šla

Osvěžujícím hlasem mezi spisovateli předávajícím své názory a osobité zobrazení božské existence a laskající duši čtenáře a upevňující v něm víru v sebe sama je Wm. Paul Young (to jsem zjistila už u jeho první knihy Chatrč), a nejinak tomu je v jeho nejnovější knize Eva. (Předcházejícími knihami byly Chatrč a Křižovatky, obě zajímavé, působivé, pro mě byla Chatrč velkým čtenářským zážitkem.)

Možná by bylo dobré říct, že jsem knihu četla jako ateista, ale ne úplný, mám v sobě cosi jako víru, ale vyznávám si ji sama v sobě, nepotřebuji se k tomu hlásit k nějakému většímu společenství. 🙂 Miluju přemýšlivé knihy, knihy s nápadem, knihy, které mě nenutí něco přijmout, ale naopak mě ponoukají k tomu, abych si vytvořila svůj vlastní názor. A Youngovy knihy takové jsou.

.

Boření stereotypů a bžilion otázek

Young je spisovatel, který se nebojí. Alespoň tak ho vnímám já. Nemá strach přednést své neotřelé a místy možná kontroverzně znějící postřehy ve vztahu k víře a čtenáře prostřednictvím příběhů přetáhnout na svou stranu. Příběh Adama a Evy staví do nového světla, odhaluje drobnosti, které do sebe zapadají (a člověk jen zakroutí hlavou – nechávám na vás, zda souhlasně či záporně). Jak si například představujete Boha vy? Nebo chcete-li Adonaje či Elohima? Je trojjediný. Takže jsou to tři osoby, nebo jedna schizofrenní 3v1, nebo je to ještě jinak? A Eva? Byla dřív Eva, nebo Adam? Co bylo před odchodem z Edenu a co po něm? A opravdu snědli jablko, nebo jim Strom života nabídl jiné zakázané ovoce? A kdo je Jan Sběratel? A mohli mít se známým biblickým příběhem o Stvoření něco společného i „Tři králové“, ale jinak než v Bibli, mohli zde hrát i jinou roli? A kdo to je svědek? A čeho je svědkem? Komu má podat toto svědectví? A mohla být jeden z Králů také žena? Budete možná žasnout, ale ke všem těmto věcem se v průběhu čtení příběhu dostanete.

.

Další náměty k přemýšlení

Nebudete se stačit divit, do jakých končin vaší mysli vás Young zavede, o čem vás nechá uvažovat, čím si budete muset projít (někteří možná dodají ještě položku – kolikrát budete chtít tou knížkou mrsknout…). Young přidává známým příběhům nový rozměr. A je si plně vědom, že s ním čtenář nemusí souhlasit, ale svým příběhem se snaží vytvořit všepřijímající a laskavé prostředí pro čtenáře, se kterým chce komunikovat, s nímž chce něco sdílet. Ale i kdybych s ním nakrásně nesouhlasila, stejně budu jako ovce číst dál, protože… na tom, sakra, něco je. Mám o čem přemýšlet.

.

O čem to tedy je?

Příběh je postaven na několika paralelních linkách. Do obou však jako hlavní hrdinka nezasahuje Eva (ta však v příběhu zastává důležitou úlohu), jak by se mohlo zdát dle názvu, ale cizí dívka, kterou zmasakrovanou najdou v nějakém přepravním kontejneru na moři. K nálezu je povolán Jan Sběratel, který si vezme za své dívku dát do pořádku. Děvče, které si není jisté svou identitou, během blouznivých snů odhaluje svou vlastní podstatu, setkává se s různými biblickými postavami, nejčastěji s Evou, jež jí dělá průvodkyni. Ale potkává je za velmi zvláštních okolností a ve zvláštních časových rovinách, oproti Bibli v podstatě zcela nesmyslně poskládaných, ale přitom to ten smysl naopak dává, protože na biblický příběh nahlížíme z jiného úhlu pohledu, vnímáme přerody v zúčastněných osobnostech, posuny v ději i v jejich rozhodování a uvažování a jsme zejména svědkem Stvoření světa, které najednou dostává nový rozměr a význam. Je to kniha o smíření, o nahlédnutí do vlastního nitra, objevení svých limitů a možností, je to připomínka důležitosti víry v našem životě. Je o podstatě nás samotných…

.

Hodnocení

Hodnotit tuto knihu je těžké, ale přitom zcela jednoduché. Není to kniha pro každého, neužije si ji každý čtenář, ortodoxně věřící by mohla, tomu bych věřila, i pobouřit. Lidi s otevřenou myslí a přijímajícím srdcem však může obohatit o nový náhled na život, Bibli, víru, náboženství a ukázat třeba novou cestu. Vede k zamyšlení. To je dle mého názoru její nejdůležitější cíl. Nabídnout možnosti a nechat je zpracovat naši mysl. Není podbízivá, není naoko líbivá, je přirozená, je čtivá, je zvláštní. Není to kniha-jednohubka, nepřečtete ji na jeden zátah, musíte ji na sebe nechat působit, kochat se jí, nesnášet ji, milovat ji, soucítit s hlavní hrdinkou, prožívat všechny emoce, které nabízí. Konec knihy mi přišel trochu pohádkový (myslím úplný závěr knihy), ale přesto mě přiměla se na chvíli v tom životaběhu zastavit a uvědomit si některé věci. 8/10.

.

Oblíbený citát:

Eva jí stiskla ruku. „Ano, existuje. A nemusíš se, Lili, stydět. To nám naše nenaplněné touhy připomínají, že jsme přišli o něco životně důležitého a drahocenného. A stesk po tom vyvolává naděje. Naděje na návrat.“
„Návrat kam?“
„Do téhle zahrady.“ (s. 51)

.

Za recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Euromedia Group.

.

Autor: Wm. Paul Young

Název v orig.: Eve

Nakladatelství: Euromedia Group – Knižní klub

Vydáno: 2016

Počet stran: 272 s.

Fotka k recenzi: M&P

Autor recenze: Pavlína

No votes yet.
Please wait...
2 thoughts on “Eva”
  1. Kateřina Listopad 19, 2016 on 6:29 pm Odpovědět

    Skvělá recenze! Knihu si musím přečíst, naprosto jsi mě o tom přesvědčila. Už jsem na knihu jeden názor četla, ale ten byl takový nijaký, tak jsem nad ní mávla rukou, ale po přečtení tvého názoru si ji musím zapsat na seznam.

    • Pavlína Listopad 26, 2016 on 12:41 pm Odpovědět

      Díky moc, jsem ráda, že recenze zaujala, věřím, že knížka bude také fajn. Říkám, není pro každého, ale kdo má otevřenou mysl a je ochotný přijmout zajímavé myšlenky a příběh, bude spokojen 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<