obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Fangirl

Fangirl

Knihu Fangirl jsem si chtěla přečíst už před vydáním Nedej se, protože jsem na ni slyšela samou chválu a dobré názory. Bohužel ale, jak už to tak dopadá s většinou knížek, které mám na svém seznamu „někdy přečtu“, dlouhou dobu jsem se k ní nedostala, a to i přesto, že jsem ji měla několikrát půjčenou z knihovny. Nakonec jsem Nedej se, které bylo jakýmsi volným  „pokračováním“, přečetla dříve. Po něm se pro mě přečtení Fangirl stalo přímo nutností a při dalším vypůjčení jsem ji už nedokázala dál odkládat.

.

Těžký život dvojčat

Cath a Wren jsou dvojčata, a proto dělají všechno společně. Až do doby, kdy nastoupí na univerzitu a Wren se rozhodne od Cath „odstřihnout“. Nechá se ubytovat v jiné budově, zapíše si většinu jiných předmětů než Cath, najde si nové kamarády, kteří jsou jí najednou bližší než vlastní dvojče, navštěvuje různé večírky a poměrně hodně propadá alkoholu. Největší rána a odcizení potom přijde, když se Wren rozhodne dát druhou šanci jejich matce, která utekla, když byly malé. Cath se oproti tomu snaží nevybočit ze svých vyjetých kolejí, ve kterých se drží už roky. Vyhýbá se nějakému většímu sociálnímu kontaktu, zprvu si ani nechce nalézt nové přátele. Chce jen dostudovat, aby udělala radost jejich otci, který je poměrně psychicky labilní a momentálně nese těžce „ztrátu“ obou dětí zároveň, a také se snaží splnit svůj nejdůležitější a největší cíl – dopsat na svém blogu fanovskou povídku o knižních hrdinech Simonovy a Bazovy s názvem Nedej se dřív, než jejich původní autorka vydá poslední díl. Na povídku netrpělivě čekají tisíce Cathiiných fanoušků, které nechce zklamat. Zvládne ale povídku dopsat včas a sama, když už jí sestra nepomáhá tak jako dříve? A nedozví se o její posedlosti těmito hrdiny dětských knížek její spolužáci?

.

Anotace není vše

Musím říct, že jsem moc ráda, že jsem se řídila názory lidí, a tak nějak do samotného přečtení jsem nevěděla téměř nic o obsahu knihy. Jen sem tam nějaké náznaky. Ne že by kniha byla špatná, leckterá čtenářka přesně takovéto vyhledává, ale mě by asi nezaujala. Pro mě to bylo prostě normální povídání ze života – žádné napětí, žádné záhady, jen občasné milostné pletky hlavních postav. Abyste mě nepochopili špatně – nepotřebuju v knize žádné vraždy nebo tak něco, aby mě bavila, ráda si přečtu i knihy ze života. Ale z nějakého alespoň trochu neobyčejného.

I přesto ale není můj pocit z knihy nějak negativní, spíš přesně naopak, přidám se k lidem, kteří Fangirl vychvalují. Po předchozím odstavci to možná zní trochu jako protiřečení. Jenže v něm jsem psala o knížkách obecně, Rainbow Rowell je zvláštní kategorie. Už v recenzi na Nedej se jsem zmínila její, pro mě až neskutečný, spisovatelský talent. Teď jsem se o tom ještě více přesvědčila. Začínám mít pocit, že i kdybych si od ní přečetla třeba Zlaté stránky, zhltnu to na posezení. Rainbow píše tak neskutečně čtivě a krásně, že je úplně jedno, o čem příběh je, je úplně jedno, že za normálních okolností byste knihu nečetli a asi by vás ani nenapadlo to zkoušet. Její knihy prostě vtáhnou a nepustí. To se ale bohužel z anotace na obalu nedozvíte.

.

2 v 1

Vzhledem k tomu, že byl celý příběh psán z pohledu jedné z dvojčat, a to Cath, měla jsem často pocit, že autorka do této dívky vložila část sebe a že se snaží podělit se o to, jaké je být spisovatelem a vytvářet postavám úplně nové příběhy. Cath vlastně žila se svou verzí Simona a Baze pořád – v reálném životě sbírala inspiraci pro své příběhy, ale stejně tak v některých situacích přemýšlela, jak by se právě jeden nebo druhý zachoval, a podle toho se pak sama rozhodla. A díky tomu, že kniha obsahovala útržky i celá vyprávění z jejích příběhů a ze samotného Nedej se, může čtenář sdílet tohle nadšení z kouzelnického světa spolu s ní. Vlastně mi chvílemi připadalo, jako kdybych četla dvě knihy, které se nějakým zázrakem smíchaly do sebe a navzájem se ovlivňují.

.

Fangirl nebo Nedej se?

Když bych měla porovnat FangirlNedej se, je druhá řečená o hodně lepší, protože jsem v ní našla všechno to, co na knihách miluju. I tak mě ale Fangirl ohromně nadchla, přečetla jsem ji poměrně rychle a je to jedna z knih, o nichž vážně uvažuji, že si je v blízké době koupím. Za mě má 8,5/10 a už teď se těším na další knihu od Rowellové, která se mi dostane do ruky.

.

Oblíbené citáty

„Tobě odpouštět nemusím,“ prohlásila Cath. „S tebou to takhle nefunguje. Ty ke mně prostě patříš. Navždycky. Až se děje, co se děje.“ (s. 372)

.

Autor: Rainbow Rowell

Název v orig.: Fangirl

Vydáno: 2013

Nakladatelství: Yoli, Euromedia Group

Počet stran: 456 s.

Foto k recenzi: M&P

Autor recenze: Maty

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<