obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Kaleidoskop srdcí

Kaleidoskop srdcí

Srdci neporučíš. Spousta z nás může říct, že tohle je svatá pravda a s klidem bychom se pod tuto kratičkou větu podepsali. Jsem pevně přesvědčena o tom, že svým podpisem by se zvěčnili také Oliver alias Fazole a Estelle řečená Elle nebo také Kuře – hlavní hrdinové knihy Kaleidoskop srdcí z dílny Claire Contreras.

.

Když je život klubko zamotané

Elle, milovnice umění, měla odmalička spokojený život. Její starší bratr Victor, s nímž měla dobrý vztah, ji byl ochotný brát i mezi své stejně staré kamarády, kteří ji pak považovali za mladší sestřičku, již je třeba chránit před takovými proutníky, jako jsou oni sami. Byl mezi nimi také Oliver. Nádherný kluk, urostlý, zelenooký, s jasnou vizí své budoucnosti, který vnímal Elle až do jejích šestnácti let stejně jako ostatní. Byl to on, kdo jí dřív chodil vyprávět pohádky o králích, královnách a udatném rytíři, jakým se sám chtěl pro někoho v budoucnu stát. Měl ji bratrsky rád. Když se potkali po několika letech, byla Elle už šestnáctiletá krásná dívka, ne to neprůbojné děvčátko, Kuře, z minulosti. Tohle setkání bylo pro oba osudové. Tajně se pak scházeli a drželi vše pod pokličkou. Oba do sebe byli zamilovaní, i když nahlas si to nikdy neřekli. Ale v Olliem se vše pralo – chtěl Elle, moc, ale taky chtěl, aby jejich vztah byl jiný než vztah jeho rodičů, chtěl být zabezpečený, chtěl být ochráncem, dobrým partnerem s jistou budoucností, proto se rozhodl, že by měl jít studovat. A po první společně strávené noci… odjel.

.

Hra osudu

Elle byla zdrcená a nechtěla o něm už nikdy slyšet. Po nějakém čase poznala nového muže – Wyatta, který jí ukázal, že rozbité srdce jde spravit. Byl jejím mentorem (byl starší než ona), spoluzakladatelem galerie (byl také umělec) a učitelem, nedostižným vzorem. Nebyl sice nejdokonalejší, okolí ho moc nemuselo, ale tak nějak se do něj postupně zamilovala. Dokonce se zasnoubili. Jenže ke svatbě nikdy nedošlo. Wyatt předčasně zemřel. Estelle poté nedokázala žít v jejich společném domě a odstěhovala se k Victorovi. Tady se ale po letech setkala znovu s Oliverem a od první chvíle bylo jasné, že se něco musí stát, protože nějak se to napětí mezi nimi musí uvolnit. Co když ji ale znovu zničí jako tehdy před lety? A co budou dělat s těmi nevyřízenými účty z minulosti?

.

Předvídatelná kniha?

Jo, přiznávám se, moc jsem si tuto knihu chtěla přečíst proto, že jsem měla chuť na hezký, romantický příběh se zápletkou, klidně i s milostným trojúhelníkem, zkrátka něco, kde se řeší partnerské vztahy, milostné scény nebudou kýčovité a nebude to úplně pitomé a klišoidní (zdá se, že tohle začíná být můj oblíbený výraz 🙂 ). A dostala jsem, po čem jsem toužila. V tomto kniha předvídatelná byla, juchů, můj vytipovávací nos mě nezklamal. Ale mile mě překvapilo také zpětné vykreslení života v minulosti obou hlavních hrdinů, kde se vyznávali z toho, proč některá rozhodnutí byla taková, jaká je učinili a co jim to přineslo, postavy pak díky tomu nepůsobily ploše a schematicky. Tyto odlesky minulosti byly důležité pro uvědomění si (obecně, nejen v knize), že předsudky mohou být někdy velmi zapeklitá věc a mohou změnit pohled na věci a předurčit jim nevábný osud jen proto, že někdo/něco dostane nějakou nálepku. Největší sázkou do loterie jsou právě knihy o vztazích, protože na nich se toho dá mnoho zkazit – jsou v nich totiž mj. milostné scény (tady jsou fakt pěkně psané) a popisy pocitů hrdinů, které mohou knihu doslova pohřbít, když to nebude mít dostatečný šmrnc a bude to složeno z jedné fráze za druhou (toho se tady obávat nemusíte).

.

Pohlazení

Páni, lidi, jak já jsem z téhle knihy nadšená, se nedá ani vypovědět. Bylo to nejen pohlazení pro mou češtinu milující duši (dlouho jsem neměla v ruce knihu, kde bych na první pohled nenašla žádnou gramatickou chybu! (ano, ano, jsem deformovaná) – je teda pravda, že slovní spojení „udělat si v pipince domeček“ trochu zničilo scénu, kde bylo použito, ale i mistr tesař…, znáte to, leč pobavila jsem se 🙂 ), ale také pro mou umění milující duši. Líbilo se mi, jak Elle popisovala svůj vztah k umění, ke své práci, jak ukazovala, co všechno je možné udělat, když člověk má vůli, a hlavně, jak vyprávěla o své galerii a o tom, jak vznikl nápad na vytváření Kaleidoskopů srdcí. Věřte mi, až knihu dočtete, budete stejně jako já chtít mít alespoň jeden doma, jejich příběh mě nadchnul stejně jako kniha. A Ollie… existuje vůbec takový muž reálně? 🙂 Inu, toho bych taky klidně brala domů, co si budeme povídat.

Je to už dva dny, co jsem knihu dočetla, a na tváři se mi drží úsměv z dobrého pocitu po dočtení, když si na knihu vzpomenu. Dostala jsem všechno, co jsem si jen od ní mohla přát. Hezký příběh s myšlenkou i vtipnými dialogy (vše pěkně vyváženo), milostnou zápletku hodnou filmového zpracování, postavy, s nimiž bych se klidně chtěla setkat i v reálném životě, motivaci zase něco sama tvořit a ideálně s dalšími lidmi tak jako Elle v knize. Mohla bych na tomto místě použít víceméně samé superlativy a knihu ověnčit vším, čím se dá. Vytvořila mi v mysli malý kaleidoskop pocitů a za to jí patří dík. 8-9/10 a ještě zvážím, jestli něco nepřidám. Knížku doporučuju všem romantickým duším, které se chtějí zasnít a příjemně u čtení relaxovat.

.

P. S. Jako bonus dnes přidávám jeden fanouškovský trailer ke knize, který jsem náhodně objevila, a zaujal mě.

Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství Baronet.

.

Oblíbený citát:

„… Rozdíl je v tom, že už jsou rozbitá, ale já ty kousky znovu sestavím. Rozdíl je v tom, že srdce má druhou šanci a možná se zase poláme, ale už je jednou roztříštěné, takže ten pád možná nebude tak zlý.“ (s. 62)

.

Autor knihy: Claire Contreras

Název v orig. (angl.): Kaleidoscope hearts

Nakladatelství: Baronet

Vydáno: 2016

Počet stran: 324

Autor fotky k recenzi: Bára

Autor recenze: Pavlína

URL traileru: https://www.youtube.com/watch?v=DhGc64Lens4

Rating: 4.3/5. From 1 vote.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<