obracíme stránky

Za listem list

Home / Knižní zajímavosti a podivnosti / Klec pro majáky

Klec pro majáky

Tentokrát jsem se rozhodla nepsat na knihu recenzi, ale spíš ji zařadit mezi zajímavosti. A to proto, že Klec pro majáky je vlastně životopis. No… a… uznejte sami, psát recenzi na životopis je skoro jako hodnotit život toho člověka. A to jsem rozhodně nechtěla. Ale protože se mi tahle kniha hodně líbila a chtěla jsem, aby se o ní lidé dozvěděli a aby si tenhle těžký, i když přitom krásný příběh pana Mika Perryho přečetlo více čtenářů, rozhodla jsem se o ní napsat alespoň  článek do Knižních podivností a zajímavostí.

V poslední době mě jen málo co (a teď to nemyslím jen ze čtenářského hlediska, ale obecně) dokázalo rozhodit tak moc jako tahle kniha. Byla doslova nadupaná nejrůznějšími emocemi, ať už kladnými, nebo zápornými, a věcmi, které si dokáže jen málokdo představit. Je to kniha o boji sám se sebou a o sebepoznávání, o tom, že se vyplatí riskovat a jít i do nejrůznějších věcí, které vám třeba můžou připadat šílené, nebo se jich můžete bát, ale nakonec zjistíte, že to vždycky dopadne aspoň trochu dobře.

.

A o čem kniha vlastně je?

Jak jsem už říkala, jedná se o životopis. A i přesto, že mě životopisy moc neberou, tak tenhle trochu neobvyklý jsem si přečetla s chutí a mile mě potěšil. Možná si teď říkáte, proč neobvyklý. Jako každá správná kniha i Klec pro majáky má svůj prolog, který nás uvede do děje a hlavně trochu i do tématu, aby čtenář nebyl překvapen z toho, co přijde. Potom následuje první část knihy, kde se seznámíme s dívkou Ivanou, v rychlosti s ní prožijeme nejdůležitější věci z jejího dětství a dospívání. Ivana není příklad obvyklé dívky. Na gymplu se zakouká do své spolužačky a začne  mít vážné podezření, že by mohla být lesba. Její podezření se začne naplňovat, když ona spolužačka není jediná, kdo se jí líbí a do koho se bláznivě zamiluje, následují i další děvčata. Má to však jeden háček – Ivana má, jako správná puberťačka, nejrůznější erotické představy se svými láskami, ovšem, v těch představách nevystupuje sama za sebe. V těchto představách žije jako muž, a tak si stvoří imaginárního Mika, do kterého se převtěluje a zažívá tak nejrůznější dobrodružství, která jako žena zažít nemůže. Myslí si o sobě, že je divná, ale dává to za vinu své homosexualitě. Až do doby, kdy se v časopise dočte o transsexualitě. Teprve v té chvíli pochopí, že to všechno, co se jí děje a jak se cítí, znamená, kým vlastně ve skutečnosti je, a že její pocity a touhy zase až tak moc divné nejsou.

Bohužel ale Ivana vyrůstala v době, kdy to, že pro tenhle stav existovalo jméno, ještě neznamenalo, že ji lidé budou tolerovat. U nás byla v době Ivanina mládí sprostým slovem i samotná homosexualita. A tak se Ivana rozhodla skrývat a snažit se zastávat biologickou roli, která jí byla určena, i když ji to stálo opravdu hodně sil a přemáhání. Mnoho let vystupovala jako žena, našla si muže, se kterým má dceru, nakonec skončila jako matka samoživitelka, a i přes to všechno se snažila tvářit jako normální žena, které na první pohled nic nechybí. Ale uvnitř celou tu dobu trpěla.

Až ve svých padesáti letech, kdy její dcera dosáhla plnoletosti, se Ivana definitivně rozhodla – takhle to dál nevydrží. Najde si dobré doktory a stane se vytouženým mužem. Pustí ze sebe Mika na svobodu.

.

Palec nahoru!

Musím říct, že pan Mike má můj obrovský obdiv za to, že to vydržel takhle dlouho, že si zvládl jako chlap i porodit a vychovat dceru, za to, že se nakonec odhodlal a i po tak dlouhé době šel s pravdou ven a začal svůj problém řešit. Tohle je téma, které je ve  světě v současnosti povětšinou přijato jako „normální“ věc, lidé jsou k tomu daleko tolerantnější než u nás. Je to i tím, že u nás tohle téma není moc diskutované, mohlo by se více objevovat v knihách a ve filmech, aby se dostalo do podvědomí lidí, protože většina ani neví, čím si takový člověk prochází, že se musí každý den snažit alespoň nějak zapadnout a bojovat sám se sebou a s (ne)vlastním tělem. Protože ať už chceme nebo ne, lidé jako Mike Perry žijí mezi námi a kdokoli se s nimi může setkat. Tahle kniha vám hodně přiblíží život takových lidí. Donutí vás zamyslet se nad podobnými věcmi. Možná i položit si otázku – co kdybych se takový narodil já? Jak bych to snášel?

Knihu jsem si naprosto užila. I všechny ty smutnější části. Byla čtivá a často i vtipná. Nestačila jsem se divit, kolik neštěstí může potkat jednoho jediného člověka. Ale nejspíš může. Důležité je se nevzdávat. Život jde prostě dál. A všechno jednou nějak dopadne.

.

Oblíbený citát:

Je lepší snít o životě, který chceme, než žít život, jaký nechceme.“ (s. 63)

.

Autor: Mike Perry

Vydáno: 2011

Nakladatelství: Kniha Zlín

Počet stran: 336 s.

Fotka k článku: M&P

Autor článku: Maty

No votes yet.
Please wait...
2 thoughts on “Klec pro majáky”
 1. banánové pyré Říjen 27, 2016 on 10:17 am Odpovědět

  Neměla jsem ani tušení, že tahle knížka vyšla, dokonce už je to docela chvilka. Vypadá to fakt hodně zajímavě a myslím si, že v dnešní době, kdy se téma transsexuality otevírá stále častěji by se o ní mělo víc vědět. K publicitě knihy Dánská dívka dost dopomohl oskarový film – chudák knížka vyšla poprvé už v roce 2011 (zajímavé, přesně jako Klec pro majáky) a úplně, úplně zapadla a dokonce šla do výprodeje.. Minulý rok vyšlo vydání s filmovou obálkou a stala se s z ní senzace 🙂 Malicherný svět.

  Klec pro majáky zní fakt hodně zajímavě, když se k ní dostanu, ráda si to přečtu. Děkuju za neotřelý tip.

  • Lucie Listopad 3, 2016 on 11:25 am Odpovědět

   Je pravda, že podobné knihy jsou dost zapadlé a málokdo o nich ví, pokud se nezpropagují nějak pořádně (jak jsi říkala, třeba tím filmem). Mě tyto knihy na ne zrovna běžné téma celkem zajímají, je to takové neobvyklé čtení, ale o Dánské dívce jsem třeba až do natočení filmu taky neměla ani tušení, takže k lidem, kteří to přímo nevyhledávají, se to dostane hodně těžko a je to škoda.
   Pokud se k ní někdy dostaneš, doufám, že pak napíšeš recenzi, ráda si přečtu názor někoho dalšího 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<