obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Knihožrouti: Tajný čtenářský spolek

Knihožrouti: Tajný čtenářský spolek

Aleš a Zorka jsou opět na scéně. Od první třídy už pár měsíců uplynulo, oba jsou ve třetí třídě a čeká je další knižní dobrodružství, veskrze detektivní. Klára Smolíková poslala do světa knihu, jež je pokračováním Knihožroutů, kteří byli nejen projektovou Knížkou pro prvňáčka, ale také existují ve volném pokračování tentokrát už pro všechny čtenáře jako kniha Knihožrouti: Kam zmizela školní knihovna?. A je to zase moc fajn čtení.

 

Naši malí spolužáci jednou po škole utíkají na místo, kde Aleš objevil den předtím zvláštní věc. Knihobudku – původně telefonní budku, odkud byl odstraněn telefon a kam byly přimontovány poličky, jež jsou nyní naplněny knihami. Když se však po útrapách na místo dostanou, zjistí, že ji někdo navštívil už před nimi. A ne zrovna chvályhodně – všude kolem jsou rozmetané zničené, poškozené knihy. Aleš se Zorkou se tomu rozhodnout přijít na kloub. Ve spolupráci s knihovníkem Oskarem, který řídí Knihobus, knihovnicemi z městské a školní knihovny a samozřejmě skřítků knihožroutů připraví na vandaly past. Jen tedy nejprve musí rozšifrovat, kdo by takovou hanebnost mohl udělat. A pak už na sebe trest nenechá dlouho čekat… nebo… ano?

 

Knížka je skvělým pokračováním příběhů s malými knihomoly, která je víc než vhodná na podporu dětského čtenářství. Aleš i Zorka se stali vášnivými čtenáři a jsou určitou motivací pro děti, aby byli stejní jako oni, protože pak mohou dokázat velké věci. Třeba být skvělými detektivy a uvědomělými mladými lidmi. Příběhové kapitolky jsou kratší, takže je bez problémů učtou i menší děti, které jejich délka neodradí, slovní zásoba je adekvátní a cizí slova jsou zde vždy vysvětlena nebo jinak opsána.

 

Za velké plus považuji totéž, co u prvního dílu – a to že se opět spojila Klára Smolíková s osvědčenou ilustrátorkou těch nejroztomilejších knižních skřítků na světě Bárou Buchalovou a společně připravily pro malé čtenáře další knižní lahůdku. Knížka dostala podobu, která je skutečně k sežrání (vizuálně i příběhově). Ačkoliv mi přišel první díl (ten projektový) o malilinkatý kousíček vydařenější (asi tak o pár písmen, když to přepočtu na nějaký ten metrický údaj), tak se jedná o knihu, které se nebojím dát jedno z nejvyšších hodnocení (8 hvězd z 10) a velké doporučení k přečtení.

A jestli se knížka nestane inspirací pro zřízení knihobudek nebo knihobusu i ve vašem městě, pak už nevím, co by tomu mělo napomoct. 😀

 

A co takhle z toho udělat celoškolní projekt a zřídit takovou knihobudku i ve škole – trocha geometrie, pracovní činnosti, výtvarka, literatura, možná i trochu toho dějepisu v případě historie knihobudek… Co? Ne? Ale jo! Pojďte do toho! 🙂 A těším se na fotky vašich výtvorů.

 

Za recenzní výtisk děkuji mnohokrát spisovatelce Kláře Smolíkové a nakladatelství Triton (knížku je možné sehnat na jejich e-shopu).

 

Autor: Klára Smolíková

Počet stran: 73 s.

Nakladatelství: Triton (edice Laskavé čtení)

Vydáno: 2019

Autor fotky k recenzi: Pavlína

Autor recenze: Pavlína

No votes yet.
Please wait...
One thought on “Knihožrouti: Tajný čtenářský spolek”
  1. […] ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** 📝Názor na knihu: Když jsme před časem recenzovali Tajný čtenářský spolek,  hodnotili jsme nadšeně. A tato knížka nedopadne jinak. Opět se tu potvrzuje, že kdo umí, […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<