obracíme stránky

Za listem list

Home / Knižní zajímavosti a podivnosti / Knižní adventní kalendář

Knižní adventní kalendář

Také tak rádi otvíráte okénka v adventních kalendářích a vyjídáte čokoládky? My dvě přímo milujeme odhalování záhad, jaký že obrázek se pro nás ten den pod papírovým okénkem skrývá. A dlouze jsme se zamýšlely nad tím, jak bychom vám i sobě zpříjemnily knihomolsky letošní adventní dobu a čekání na Ježíška, kdy všichni přemýšlíme, jestli si na nás i letos vzpomene s nějakou pěknou knížkou.

Není nic lepšího, než se nechat inspirovat různými vánočními příběhy, které nás mohou přivést k zajímavé četbě a díky nimž si dobu čekání výrazně zkrátíme. Proto jsme vám vymyslely knižní adventní kalendář, jehož prostřednictvím jsme vám chtěly každý den dávat tipy na vánoční čtení. A protože náš kalendář fungoval pouze na facebookové stránce našeho blogu, udělaly jsme tu pro vás souhrn všech použitých knih, abyste o ně nepřišli pokud nemáte založený facebookový profil, nebo abyste si jej mohli kdykoli dohledat.

Prozradíte nám pak v komentářích, zda jste si některou z námi vybraných knížek přečetli, či jaké jste dostali knihy pod stromeček? 🙂

P. S. To by nebyla technika, aby se něco nepo… Jelikož nám nejde zprovoznit vkládání fotek, najdete obrázky jednotlivých obálek buď v náhledové fotce jako zmenšeniny, nebo pak po rozkliknutí názvu na naší Facebookové stránce blogu. Za komplikaci se omlouváme, do budoucna pořešíme ke spokojenosti všech. 🙂

A už žádné zdržování – tady to máte 🙂 :

.

1. PROSINCE

Můra noční, předvánoční – Tim Burton

Hned ze začátku jsme vybraly něco trochu neobvyklého. Předpokládám, že když se řekne slovo Vánoce, tak se nejspíš nám všem vybaví stromeček, dárky, rodina, láska a podobné, pozitivně laděné věci. V knize Tima Burtona ale naleznete spíše hroby, náhrobky, rakve, strašidla… no… prostě Burton, co bychom čekali, že? 😀
Zajímavostí je, že kniha je vlastně báseň převedená do komiksové podoby, což se také jen tak nevidí.

Hlavním hrdinou je halloweenské strašidlo Jack Skelington, který každý rok hlídá, aby Halloween proběhl tak, jak má. Jenže, Halloween je jen jeden den, a tak se po zbytek roku chudák Jack nudí. Až jednoho dne dostane bezva nápad – mohl by si vzít na starost i práci Santy. A jak to dopadne, když se malý kostlivec navleče do známého, huňatého, červeného kostýmu a zapřáhne své soby? Tak o tom se dočtete právě v téhle knize.

.

2. PROSINCE

Kouzlo Vánoc – Cathy Kelly

Kouzlo Vánoc je knížka, která už svým zářivě růžovým obalem dává znát, že je čtením spíše pro ženy. A je dobře, že něco takového vzniklo, protože právě ženy se připravují na Vánoce nejvíc – no schválně, stalo se někdy, že by místo vás někdy manžel nebo přítel upekl cukroví? Uklidil dům nebo byt? Zabalil dárky pro celou rodinu? Nachystal celou štědrovečerní večeři? Ne, většinou tohle řeší jen ženy, chlapům  je to jedno… (POZN: A někdy nejen jim, také jsem strávila Vánoce radši v bordelu, ale odpočinkem, i když se naše máma mohla zbláznit 😀 L.). Občas se stane, že máte tolik práce a jste tak rozlítaní, že se potom už na Vánoce ani netěšíte, nedostanete se do té správné vánoční nálady. A právě s tímhle by vám mohla pomoct tato povídková kniha, ve které hrdinky zažívají úplně normální Vánoce, s různými pěknými zážitky, ale i s některými horšími, mezi rodinou i mezi přáteli… Příběhů a postav je tu spousta, určitě si mezi nimi najdete i sebe a začnete se díky tomu na Vánoce více těšit.

.

3. PROSINCE

Dárek z pravé lásky – kolektiv autorů
A máme tu podobnou knihu jako předchozí, tentokrát v úpravě pro teenagery. Těchto dvanáct zamilovaných vánočních povídek sepsali ti nejlepší ze spisovatelů young adult žánru, jako jsou například Gayle Forman, Rainbow
Rowell, David Levithan a další. Asi není co víc dodat, stačí se jen začíst a najít si v knize nějakou svou oblíbenou povídku.

.

4. PROSINCE

Doktore, šťastný a veselý! – Patrick Taylor

Pěkný příběh mladého doktora, který se přestěhuje na vesnici, založí si tu svou ordinaci a těší se na první Vánoce. Nejdříve se zdá, že mu je překazí přítelkyně, která odmítá trávit Vánoce na venkově, ale nakonec má náš hrdina Barry tolik práce, že ho přítelkyně nemůže nijak rozhodit. Kromě běžných nemocí, kterých je před svátky poměrně hodně, musí totiž ještě se svým kolegou vyřešit problém v podobě nového doktora, který se přistěhoval do sousedství, přebírá jim pacienty a navíc se zdá, že není tak dobrý, jak o sobě tvrdí, a ohrožuje tím zdraví svých pacientů. Ale nakonec doktoři nemají jen rušné a uspěchané Vánoce, i oni si dokáží najít čas na lidi, které mají rádi, a udělat pro ně něco pěkného.

.

5. PROSINCE

O čertovi – Pavel Čech

5. prosince se zaplní ulice Mikuláši, čerty a anděly a ani my jsme je nemohly vynechat. Naštěstí existuje nádherná knížka brněnského autora a ilustrátora Pavla Čecha, která je nejen o čertovi, ale objeví se v ní i Vánoce, i když jen okrajově. Jedná se o pohádku o mladém čertu Florimonovi, který je poslán na zem, aby škodil kominíkům. Florimon ze začátku svůj úkol svědomitě plní, a to až do doby, kdy se mu stane nečekaná nehoda, která mu obrátí život vzhůru nohama.

.

6. PROSINCE

Vánoční zázrak – Jay Asher

A po pohádce tu máme další zamilovaný vánoční příběh, takže by se možná dalo říct další pohádku, tentokrát ale pro dospívající. Všichni víme, že Vánoce jsou především svátky klidu, pohody, lásky a pomoci druhým. A to právě najdeme více či méně v téhle knize.

Sierra o Vánocích potká chlapce Caleba, který je hodný a vzorný kluk, ale před několika lety udělal chybu, která jej stále pronásleduje. Sierra se rozhodne Calebovi pomoct a při té příležitosti se do sebe zamilují. Setkají se sice s opovržením a s nesouhlasem okolí, ale nakonec zjistí, že nefalšovaná láska je daleko důležitější než všechno ostatní.

.
7. PROSINCE

Kouzelné Vánoce – kolektiv autorů

Máte rádi fantasy a vtipné příběhy? Pak o některých Vánocích sáhněte právě po téhle knížce. V těchto krátkých povídkách se totiž ve vánočním čase setkáte s trpaslíky, se skřítky, s obyvateli jiných planet nebo třeba i s duchy. A nebude chybět ani jeden trochu zvláštní Santa Claus, který se rád opaluje.

.

8. PROSINCE

Dárek – Cecelia Ahern

Kniha s pěkným, uklidňujícím obalem, ale skrývající poměrně silný příběh. Tím dárkem totiž autor nemyslí nějakou zabalenou věc nebo krabici pod stromkem, ale ostatní lidi. U nich totiž také až po „rozbalení“ zjistíte, co jsou vlastně zač (a někdy to díky nim zjistíte i o sobě samém).

Hlavním hrdinou knihy je Lou, muž, který se snaží svůj čas rozdělit mezi práci, rodinu a další věci, ale ve finále nestíhá pořádně ani jedno. Jednoho dne potká před budovou firmy bezdomovce Gabea. Nejdříve mu jen donese kávu, později mu dokonce sežene místo ve své firmě. Ze začátku mu Gabe leze poměrně hodně na nervy, ale postupně se jejich vztah spravuje, stávají se z nich přátelé a nakonec díky němu Lou pozná, že důležité věci, na které neměl čas a které odkládal bokem, jako jsou manželka, děti a čas strávený s rodinou, jsou to nejdůležitější a nejdražší, co má. Většina příběhu se samozřejmě odehrává v období Vánoc.

.

9. PROSINCE

Sněží, sněží – John Green, Maureen Johnson, Lauren Myracle

Tuto knihu tu není potřeba moc rozebírat, protože na ni na našem blogu můžete najít recenzi. Tak jen v krátkosti – kniha obsahuje tři vánoční povídky od tří různých autorů píšících young adult. Všechny povídky se odehrávají v jednom městě, a i když každá má své vlastní postavy, jejich příběhy se různě prolínají a spojují, takže jsou mezi sebou všechny provázané.

.

10. PROSINCE

Kouzelný kalendář – Jostein Gaarder

Zajímá vás příběh o narození malého Ježíška a všechno ostatní, co předcházelo Vánocům, ale nechce se vám číst přímo biblické příběhy? V knize Josteina Gaardera dostanou dvě děti kouzelný adventní kalendář, díky němuž se z dvacátého století přenesou do Betléma na přelomu letopočtu a tuto událost prožijí na vlastní kůži. A vy při tom můžete být s nimi.

.


11. PROSINCE

Vánoce po francouzsku – Fiona Valpy

A zase tu máme jednu vánoční zamilovanou knihu. Evie opustil manžel, a protože chce alespoň na čas opustit místo, kde žili spolu, snažit se uklidnit a třeba na chvíli zapomenout, rozhodne se přijmout nabídku svých francouzských přátel a vypraví se k nim strávit Vánoce. Sama je ale odhodlaná Vánoce ten rok neoslavit, vždyť přece nemá důvod k oslavám. Vezme si s sebou své oblíbené recepty s tím, že nebude dělat nic jiného než vařit a péct. Dokonce si najde i ochutnávače, kterého její jídla velmi zaujala – sympatického souseda. A hádejte, co se mezi nimi stane…? 😀

.

12. PROSINCE

Otec prasátek – Terry Pratchett

I na Zeměploše mají své Vánoce, akorát jim neříkají Vánoce, ale Svátek prasečí hlídky. Co ale dělat, když večer před tímto svátkem zmizí Santa Claus? Kdo bude rozdávat hračky? A co víc, bez něj ani nevyjde slunce. Nezbývá, než jej do rána najít. Do pátrání se pustí vychovatelka Zuzana, špatně vidící havran, krysí smrtka a bůh kocoviny.

.

13. PROSINCE

Šťastné a veselé – James Patterson

Ne všechny knihy o Vánocích musí být pěkné, zamilované a vtipné. Protože ani na Vánoce zločinci a vrazi nespí…

Případy, že si žena najde nového partnera, vezme s sebou i děti a odstěhuje se a zhrzený žárlivý exmanžel potom dělá nejrůznější blbosti a naschvály, jsou celkem běžné. Horší ovšem je, když si zmíněný exmanžel koupí zbraň, vezme děti jako rukojmí, a to všechno v tu nejméně vhodnou dobu – na Štědrý večer. Detektiv Alex Cross proto musí v tenhle výjimečný den opustit své vlastní děti a manželku, aby mohl zasáhnout u nového případu.

.

14. PROSINCE

Zbožňuju Vánoce – Lindsey Kelk

Další knížka spíše pro ženy (ano, těch je s vánoční tematikou opravdu hodně), ale tentokrát ani ne tak zamilovaná, jako spíše vtipná. Angela si naplánuje úžasné Vánoce, které mimo jiné zahrnují třeba obrovský vánoční strom, nejrůznější britské tradice, vaječný koňak a… no, dobře, nějaký ten muž by taky neměl chybět. Ale znáte ty situace, kdy si něco naplánujete, ale nakonec vám to náhoda zařídí úplně jinak? Tak přesně tohle se nevyhne ani Angele. Její Vánoce nakonec nabudou podoby nové práce, nečekaných návštěv dávných přátel a také jedné posedlé kamarádky, která si usmyslela, že je nejvyšší čas mít dítě.

.

15. PROSINCE

Vánoce jednoho kluka z Walesu – Dylan Thomas

Asi nevím, jakou knížku bych označila za vánoční klasiku u nás. V Česku frčí spíš filmy a pohádky. Ale ve světě je už několik let vánoční klasikou právě tato kniha – Vánoce jednoho kluka z Walesu. Pokud vás láká zjistit, jak probíhají Vánoce i v jiných zemích, jaké mají tradice a jak to prožívají tamější děti, je tohle vhodná kniha právě pro vás.

.

16. PROSINCE

Vánoční koleda – Charles Dickens

A po zahraniční klasice následuje ještě jedna celosvětová. Příběh o lakomém obchodníku Skružovi, který miluje jen peníze a nic jiného. Před Vánoci jej navštíví tři duchové – duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou a ukážou mu různé věci, jako například Skružovo dětství, jeho chudého synovce, který se snaží všemi silami udělat svým dětem krásné Vánoce, a dokonce i Skružovu děsivou budoucnost. A právě díky těmto třem duchům se Skruž rozhodne zásadně změnit svůj život.

.

17. PROSINCE

Dash a Lily: Kniha přání – Rachel Cohnová

Dash tráví dny ve svém oblíbeném knihkupectví. Jednou najde mezi knihami i zvláštní deník, do kterého je vepsán seznam různých úkolů, které souvisejí s knihami. Dash se ochotně a odhodlaně pouští do plnění úkolů, a když je má splněné všechny, dopíše do deníku jeden svůj vlastní a vrátí deník na určené místo. V tu chvíli se objeví Lily, které deník patří, a začne se mezi nimi rodit vzájemný vztah, ze začátku složený z úkolů, dopisů a různých šifer.

.

18. PROSINCE

Vánoce Hercula Poirota – Agatha Christie

Opět knížka, u které mě napadne jen „Co dodat?“. Agatha Christie je královnou detektivek, Hercule Poirot je nejznámějším detektivem na světě… a takoví lidé si prostě neužijí každý rok klidné Vánoce. Občas se stane, že i o svátcích musí probudit své malé šedé buňky.

.
19. PROSINCE

Příšerné příběhy vánoční – Chris Priestley

V období Vánoc se setkáváme skoro pořád jen s pěknými věcmi – zamilované knížky, pohádky… Ale chtěli byste se i bát a mít při tom pravou vánoční atmosféru? Tohle všechno najdete v sedmi příbězích obsažených v téhle knize, která zaujme nejen děti, ale i dospělé čtenáře.

.

20. PROSINCE

Tak už to u veterinářky chodí – Cathy Woodman

Sice se jedná o třetí díl série, ale tyto knihy je možné číst i samostatně.

Maz žije společně se svým přítelem Alexem a malým synem na anglickém venkově, kde si založila svou veterinární ordinaci. Společně s Alexem naznají, že by bylo vhodné se vzít, když spolu mají dítě, a naplánují si kouzelnou svatbu v ještě kouzelnějším období – na Vánoce. Jenže, nachystat takovou svatbu společně s nejočekávanějším svátkem není jednoduché, zvlášť když se při tom musíte starat ještě o ono zmíněné malé dítě. A to není všechno, s přicházející zimou navštěvuje její ordinaci čím dál více zvířecích pacientů. Stihne Maz všechno, co je potřeba?

.

21. PROSINCE

Setkání o Vánocích – Abby Clements

Každý máme z dětství nějakou kamarádku nebo nějakého kamaráda, se kterým jsme trávili celé dny a nedovedli jsme si představit, že bychom se od nich někdy odloučili. Jenže jak šel čas, změnily se zájmy, objevili se noví přátelé a nakonec nám naše dávné kamarádství zůstane jen ve vzpomínkách.

Podobně na tom jsou i Laurie s Rachel, dvě hlavní hrdinky tohoto příběhu. V dětství byly nerozlučnými kamarádkami, teď jsou ale obě dospělé, žijí každá na jiném místě (jedna v Londýně, druhá na venkově), vedou naprosto rozdílné životy. Po letech se díky náhodě znovu setkají, a protože si obě potřebují odpočinout od svých životů a vyčistit si hlavu, rozhodnou se vyměnit si svá bydliště. Bude to ale dobrý nápad…?

.

22. PROSINCE

Vánoce za dveřmi – Barbora Vajsejtlová

Jako knihovnice z dětského oddělení jsme neodolaly a zahrnuly jsme do našeho kalendáře i jednu knihu pro malé děti, ale třeba ji někteří z vás, kdo už máte doma nějakou tu vlastní ratolest, nebo třeba malého sourozence, oceníte. Pro děti existuje velké množství vánočních příběhů, různé smyšlené pohádky, dobrodružné vánoční výpravy, ukradené dárky a podobně. Je ale jen málo knížek, kde se dočtete o čekání českého dítěte na Vánoce, doplněné o klasické tradice. A pokud doma nemáte nikoho, komu byste knížku mohli půjčit nebo přečíst, ale chtěli byste se alespoň myšlenkami vrátit do dětství, můžete si ji zkusit přečíst sami, i dospělí ji určitě ocení.

.

23. PROSINCE

Vánoce nebudou! – John Grisham

Při výběru téhle knihy jsme se výborně bavily. No schválně – co byste tomu řekli? A den před Vánoci? 😀

Určitě vás někdy alespoň jednou v předvánoční horečce napadlo, jaké by to bylo, kdyby Vánoce nebyly… ten klid… Přesně tohle napadne i Luthera. S manželkou mají jedinou dceru, která se ale rozhodne strávit Vánoce v Peru a učit tam negramotné děti číst. A protože pro Luthera a jeho ženu nemá smysl slavit Vánoce bez dcery, rozhodnou se, že se budou tvářit, jako by Vánoce vůbec nebyly. Místo dárků si koupí zájezd zábavní lodí do Karibiku, krásně se uvolní a nebudou nic řešit. Můžete mít ale sebelepší plán, stačí jen jedno zazvonění telefonu, které vám jej zvládne celý pokazit.

.

24. PROSINCE

A nakonec Vánoce – Petr Šabach

Čím lepším zakončit náš knižní adventní kalendář než knihou, která se jmenuje A nakonec Vánoce?

Tahle poměrně malá, ale rozhodně ne nenápadná knížečka obsahuje tři příběhy zasazené do amerického městečka. S dvojicí kluků Damiánem a Robinsonem prožijeme období od Halloweenu po Vánoce, zažijeme s nimi nejrůznější klukoviny, dobrodružství, ale třeba i jejich první zamilovanost.

.

.

A tím je náš adventní kalendář u konce. Doufáme, že se vám alespoň trochu líbil a že jsme vás třeba inspirovaly k přečtení některé z vánočních knížek. Tento rok nám už sice vánoční atmosféra pomalu, ale jistě vyprchává, ale třeba si na některý z těchto příběhů vzpomenete o příštích Vánocích.

Omlouváme se za délku článku, ale naštěstí je to jeden z těch, které nemusíte číst souvisle, ale můžete přeskakovat na části, které vás zrovna zajímají, tak doufáme, že vás délka neodradila od přečtení.

.

Všem vám přejeme všechno nejlepší do nového roku, hodně štěstí, zdraví, spokojenosti, lásky a mnoho přečtených knih (a hlavně dobrých knih). Všechno ostatní není tak moc důležité. 🙂

No votes yet.
Please wait...
One thought on “Knižní adventní kalendář”
  1. […] A pokud chcete nějaký pěkný příběh s vánoční tematikou pro sebe, můžete se inspirovat v našem loňském Knižním adventním kalendáři. […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<