obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Koťátka kočičky Ťapičky

Koťátka kočičky Ťapičky

Koťátka kočičky Ťapičky jsou již druhým dílem o této kočičí dámě.  Tentokrát spisovatelka Markéta Harasimová přinesla příběhy o jejích koťátcích, která si velmi svérázně, ale stejně roztomilým způsobem užívají každý den, jako to dělávala ještě malá Ťapička v prvním díle.

.

Jednotlivé příběhy jsou propojeny zvířecími hrdinykoťátky Pacíkem, Bublinkou a Mikim, kteří společně prožívají nejedno dobrodružství a pokaždé se ze svých vylomenin pěkně poučí, ale lze je číst samostatně, jednotlivé kapitoly mají vždy uzavřený příběh. Avizované poučení je vždy zaznamenáno pod nadpisem dané kapitoly, takže čtenáři již dopředu tuší, o čem se poučí, ale teprve s příběhem odhalí, jak k tomu dojde a proč je dobré. Dospělé kočky v knize působí stejně jako v dospělém světě rodiče výchovným, nikoliv však mentorským dojmem.

.

Celkem devět kapitol – úvodní a závěrečná plus sedm příběhových – zachycuje sice kočičí svět, ale lze v nich velmi jednoduše najít paralelu k našemu životu lidskému a děti se mohou s kočičími nezbedníky snadno ztotožňovat, neboť prožívají i jim známé pocity strachu, nejistotu, jsou smutní i rozdovádění, musí přemýšlet apod. Hodnoty předávané v knize jsou platné nejen pro zvířecí říši, ale mohly bychom se jimi inspirovat i my lidé – je fajn, pokud jsme tolerantní, vlídní navzájem, dovedeme si pomáhat a chápeme, že rozmanitost je potřebná a dobrá a z chyb se dá poučit. Pokud je v příběhu něco velmi citelně patrné, pak zcela jistě apel na vzájemné slušné chování, což je dětskému čtenáři během četby neustále předkládáno.

.

Celý příběh je vnímán skrze oči kočičího rodiče – Ťapičky, která je vypravěčem, pro děti to může být přínosné při uvědomování si, jak  různé, i vypjaté životní situace vnímají rodiče dětí, což je zcela jistě zajímavý přístup k vyprávění. Přidanou hodnotou knihy jsou interaktivní úkoly za každou kapitolou, které mají rozmanitou podobu, ale chybí jim někde v knize zaznamenané správné řešení a nejen dítě, ale i rodič může místy tápat, jak je to správně. Vnímavější děti mohou mít v těchto místech další zvídavé otázky, a tak vás to bude pobízet k dalšímu dohledávání informací.

.

Knihu zvládnou přečíst samostatně trošku zkušenější čtenáři, kapitoly mají velká písmena, takže se jim budou dobře číst, popř. mohou knihu číst na pokračování dospělí s dětmi. Vyznění knihy je takové sladce naivní, roztomilé, oddechové. Nechci vyloženě říkat, že se v knize objevují klišé, ale některé pasáže tak mohou působit při přísném pohledu na věc. Pokud však od knihy očekáváte jednodušší pohádkový příběh o životě koťátek a jejich růstu a poznávání světa a bytí v něm, z nějž děti dostanou obecně platné poučení do života a kde nejsou války, zloba, tíseň, smutek, tak směle do čtení, to je přesně to pravé ořechové, co potřebujete.

 

Za recenzní výtisk děkujeme mnohokrát paní spisovatelce Markétě Harasimové a nakladatelství Bookmedia, kde lze knihu rovněž zakoupit v jejich partnerském eshopu.

 

Autor: Markéta Harasimová

Nakladatelství: Bookmedia

Vydáno: 2020

Počet stran: 96 s.

Autor recenze a fotky: Pája

 

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<