obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Královna Tearlingu 2 – Tažení do Tearlingu

Královna Tearlingu 2 – Tažení do Tearlingu

Úvodní doporučení

V posledních týdnech jste měli možnost vidět na mé osobě, jak to vypadá, když se někdo těší jako malé dítě, až mu vyjde knížka, na niž dlouho čeká. Natěšená jsem byla opravdu hodně. První díl Královny Tearlingu od Eriky Johansenové mě neskutečně oslovil a byla jsem zvědavá, jaké bude pokračování – Tažení do Tearlingu. První díl přinesl mnoho otázek a podnětů. S velkou chutí jsem se pustila do druhého dílu. Jenže jedno velké OUHA! To bylo tak dávno, co jsem četla první díl, že mi trvalo prvních cca 200 stran, než jsem se do toho začetla a zorientovala se v postavách (ano, uznávám, možná v tom hrálo roli trochu také to, že jsem knížku četla hodně rozsekaně, protože času nebylo mnoho na klidné čtení). Ale pak…! Pak byl spíš problém mě od knížky dostat. Takže úvodní doporučení pro četbu tohoto titulu zní – nedělejte stejnou chybu a pročtěte si znovu minimálně rámcově první díl před čtením druhého, abyste nedopadli jako já a neztráceli jste se v postavách a ději, zkreslilo by vám to dojem z jinak fantastické knihy.

.

Připoutání příběhem

Jelikož tu nemám recenzi na první díl, začnu trochu zevrubněji pro neznalé. V prvním díle se před námi rozprostřel příběh mladé dívky Kelsey, která byla vychována svými pěstouny Bartym a Carlin ve vyhnanství a nikdy krom nich nepoznala žádné další lidi. Všechno, co je v knize popisováno, velmi připomíná středověké prostředí, ačkoliv se tam občas objevují věci, které by rozhodně neměli a hlavně nemohli znát, nebo alespoň zmínky o nich. Na hlavní hrdince jsem od počátku obdivovala její smysl pro spravedlnost, loajalitu, zásadovost, čestnost, schopnost rychle se učit a brát si poučení z minulosti.

Když Kelsea dospěla, přijela si pro ni královská garda a odvezla ji do paláce, kde převzala do svých mladých a nezkušených rukou vládu nad celým královstvím. Nezkušenost a neznalost lidí a toho, jací mohou být, že ne všichni jsou hodní, jí z počátku dělaly velké problémy při sžívání se s novou životní rolí. Svým přístupem získala spoustu nepřátel, neboť v žádném případě nenadržovala šlechtě (zbohatlický a rozmařilý život jí nic neříkal, rozmazlená nebyla) a ani církvi (nebyla věřící), poštvala proti sobě kde koho, ale lid ji miloval, protože jen díky ní byly zastaveny pravidelné dodávky otroků do sousedního království Mortmesne, jemuž vládne tzv. Rudá královna, což bylo jakési „dědictví“ po Kelseině zesnulé matce. Ti, kteří z otrokářského způsobu života těžili, kteří jej podporovali, se najednou stali vyhnanci a dali se na útěk, protože za Kelseou stálo mnoho perfektně vycvičených a oddaných bojovníků, kteří jí byli nápomocni a každému chycenému zrádci se dostalo spravedlivého trestu. A co by to bylo za fantasy příběh, kdyby se v něm neobjevilo trochu jakési magie, která v tomto případě dělala celou knihu jaksi napínavější, zajímavější, tajemnější a temnější. Mocné safíry, které Kelsea převzala k ochraňování, jak se zdá, dokáží věci, o kterých se běžnému smrtelníkovi ani nesnilo.

.

Otázky, otázky a zase otázky

V druhém díle, jak už jsem psala, jsem byla na rozpacích z mnoha osob a situací, které mi nebyly z počátku ani trochu povědomé, ale s postupem děje jsem si zase začala vytvářet pomyslnou mapu vztahů mezi nimi. Kelsea je postavena před řešení největší hrozby pro své království – Rudá královna si přirozeně nenechala líbit, že jí byly pozastaveny dodávky otroků (na něž byl kdysi vymyšlen velmi důmyslný systém výběru!), a vyslala svou armádu dobýt celé tearské království a hlavně Nový Londýn. Kelsea chce svůj lid ochránit, ale vybavení armády není tak dobré, jaké by potřebovala. Navíc se jí dějí velmi zvláštní stavy, během nichž upadá do jakéhosi transu a během nichž se seznámí s Lily, s níž je v „kontaktu“ nejprve prostřednictvím jejích vzpomínek, což ještě více komplikuje situaci (o vztazích vznikajících a zanikajících ani nemluvě). Na tom všem by nebylo nic tak zvláštního, kdyby ale Lily, toužící po lepším světě, nežila před více než 300 lety v době před Překročením. Překročení – to je jeden ze zástupu pojmů, které čtenářům stoprocentně budou vrtat v hlavě už od prvního dílu. Pořád si člověk říká, co to, ksakru, je… Koho nebo co překročí? A co to, probůh, je nějaké Vyplutí, nebo Doplutí??? Jedna otázka střídá druhou. Proč se Kelsea napojila právě na tuto ženu z moderního světa? Proč s ní prožívá muka jejího nešťastného manželství v tzv. zlaté kleci se sice bohatým, ale s otrokářsky a uzurpátorsky smýšlejícím manželem Gregem, proč a hlavně jak je možné, že se tohle vůbec děje? A k čemu to slouží? Mohou za to magické safíry, nebo je za tím ještě něco dalšího nebo někdo další? A jak je vlastně možné, že moderní svět byl ještě před středověkem?! Co je minulost? Má možnost ji Kelsea nějak ovlivnit? Může ovlivnit budoucnost?

.

Drobné, ale dobré! paralely

V prvním díle jsem to vůbec tak palčivě nevnímala, tam jsem se soustřeďovala víc na děj, ale až při čtení Tažení do Tearlingu jsem nejspíš odhalila několik paralel k naší vlastní světové historii, které se v knize postupně stále více nápadně rozvíjejí a projevují. Nový Londýn, Demesne, Cité Marché, Arvath aj. Tearština vs. mortština. Tearling vs. Mortmesne. Tak co, vidíte to tam taky? Ne? A co v jejich chování, v mluvě, v tom, jak uvažují lidé příslušných knižních národů… Nic? Žádná paralela k některým světovým událostem? I ta zmíněná slova, jejich základy, mají původ ve dvou světových jazycích, dvou v historii velmi znepřátelených zemí. Pořád nic? Tak chvíli přemýšlejte a pak to zkuste aplikovat na tu knihu a na některé náznaky, věřím, že to v tom najdete taky. Mimochodem – za tyhle drobnosti, pohrání si s významy slov, bych udělila autorce/překladateli metál (neviděla jsem originál, tak neposoudím, kdo z nich je za to zodpovědný).

.

Pochvala na závěr

Jedinou obavu, kterou jsem před otevřením knihy měla, byl strach ze špatné korektury. Přesně tak špatné, jakou ji měl první díl. Tolik chyb na jednom místě jsem knihách dlouho neviděla. Nevím, jak to máte vy, ale tohle byla jedna z věcí, která téměř přehlušila můj jinak nadšený dojem z četby prvního dílu. Druhý díl měl korekturu o sto procent lepší a za to jsem jako čtenář (a milovník češtiny) neskutečně vděčná, protože to bylo hned jiné počtení.

Co se příběhu týká – přesto, že to místy bylo pěkně nechutné čtení (moc krve a hnusného jednání – prostě středověk a zvrácené choutky některých osob), byla kniha až přízračně napínavá a zajímavá. A konečně jsem dostala odpovědi na některé své otázky zmíněné i tady v recenzi. Jako bonus přibyly otázky nové. 🙂 A konec? Konec knihy byl otevřený tak moc, že mi v hlavě hraje asi pět variant, co by se mohlo stát v závěrečném díle, na nějž se už teď moc těším. Hodnocení 8/10 si knížka jistojistě zaslouží.

P.S. A prý bude i film!!! 🙂

.

Za recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Yoli.

.

Oblíbený citát:

Lily si otřela oči. „Žádné další území už není. Kam chcete jít?“

„Svět je větší, než myslíte.“ (s. 387)

.

Autor: Erika Johansenová

Název v orig.: The Invasion of the Tearling

Naklad.: Yoli

Vydáno: 2016

Počet stran: 512

Fotka k recenzi: M&P

Autor recenze: Pavlína

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...
2 thoughts on “Královna Tearlingu 2 – Tažení do Tearlingu”
 1. Knižné Maniačky Červen 11, 2016 on 4:26 pm Odpovědět

  Veľmi dobrá recenzia.
  Ja keď som si otvorila druhý diel tiež som bola pekne zmätená. Nepamätala som si takmer nič.. :/ až som musela siahnuť po prvej časti.
  Ale naozaj to stojí za to. Veľmi sa páčilo prelínanie postáv,rozprávanie a proste všetko.. pre mňa veľmi podarená séria. :))

  • Pavlína Červen 11, 2016 on 4:36 pm Odpovědět

   Díky za zpětnou komentář a pochvalu. 🙂 Jo, to prolínání bylo skvělé, jen jsem ze začátku byla pěkně zmatená, než jsem přišla na to, že se to vlastně děje, místy to bylo tak náhlé a nečekané, že jsem četla, četla a najednou jsem zjistila, že mi to nesedí k tomu ději předtím. 😀
   Já právě po ruce první díl neměla, takže jsem musela číst velmi pomalu a skládat mozaiku poslepu, o to líp si to asi budu pamatovat. 😀 Fakt se na ten třetí díl těším.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<