obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Kromobyčejná pouť Barnabyho Brocketa

Kromobyčejná pouť Barnabyho Brocketa

John Boyne proslul zejména svým románem Chlapec v pruhovaném pyžamu z doby druhé světové války (jež si vysloužil i své filmové zpracování – mimochodem velmi pěkné!) a dalšími romány. Kromobyčejná pouť Barnabyho Brocketa v sobě skrývá pohádkově laděný příběh z reálného světa, který se dotýká mnoha palčivých témat současné společnosti.

 

Představte si, že tím nejvíc ceněným a striktně dodržovaným pravidlem ve vašem životě je to, že jste normální. Máte normální práci, normálně žijete, bydlíte, chováte se, máte normální děti. A pak se vám narodí takový Barnaby. Kluk, který se vzpírá gravitačnímu zákonu a létá! Brocketovi se snaží jeho problém všemožně maskovat, o nějaké vroucí lásce k vlastnímu dítěti nemůže být v podstatě ani řeč, rozhodně se k tomu všemu nestaví čelem (co by tomu totiž řeklo okolí, když Barnaby není normální!), až jim jednou dojde trpělivost a dech a udělají jeden hrůzostrašný čin, se kterým se opuštěný a neuvěřitelně vyplašený Barnaby musí srovnat. A to se mu povede. Ale musí projít určitou cestou. A ta cesta je, jak se zdá, to, co k tomu pochopení potřeboval.

 

Kouzelně laděné vyprávění o létajícím chlapci nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o zdánlivě pohádkový příběh chlapce, narozeného do špatné rodiny. Všechny strastiplné a skoro až děsivě pravdu křičící zážitky v knize mají za úkol jediné – přimět čtenáře a obecně společnost k přemýšlení o všech kuřích okách, jimiž lidstvo trpí. Barnaby na své pouti (už vlastně od narození) potkává jednu zajímavou figurku za druhou, každá z postav si nese svůj životní kříž s sebou a každá se s ním srovnává jinak (dobro a zlo v této knize má mezi sebou jen velmi tenkou hranici a vždy záleží na úhlu pohledu). Plejáda různorodosti a jinakosti je v knize do očí bijící a člověk jen konsternovaně může sledovat své vlastní vnitřní myšlenky o tom, jak nachází paralely s životem okolo sebe. Ty postavy, i když v obměně, existují (dost často se chce říct, že bohužel). A cesta, jíž Barnaby prochází, je zase jakousi paralelou k pověrečné očistné pouti, kdy na konci čeká řešení, úleva, odlehčení, poznání.

 

Živoucnost a laskavost vyprávění přináší silný požitek ze samotného vyvrcholení příběhu, který pohne i tím nejzatvrzelejším šutrem. Barnaby je na svůj věk nezvykle vyspělý, ale nic jiného od něj ani čekat nemůžeme, k němu to patří. Jen je škoda, že jeho třebaže dětsky naivní, ale všeobjímající smýšlení nemá více osob (těch příběhových i reálných). Na příběhu je nejvíce fascinující, s jakou samozřejmostí hovoří o předsudcích společnosti, jak mimořádně klidně, ale přitom důrazně hovoří o nelásce rodičů k dětem s postižením, o odsudcích handicapovaných „jiných“ lidí, o pomluvách, nenápadně i o problematice LGBT (velmi okrajově) nebo bezdomovectví  a snaze vydělat na cizím neštěstí, ale přitom to je vše skryto pod tichým, úsměvným příběhem chlapce, který dojde svého štěstí, až když pochopí, jak to s ním myslí jeho okolí.

 

Je to už nějaká doba, co jsem Barbabyho četla poprvé, ale pořád je ve mně ten pocit z celého příběhu po dočtení. Ta pachuť z toho, že některé věci se nikdy nezmění, i když to tak zdánlivě vypadá. Ale hlavně to pousmání se nad tím, že být jiný není špatný, jen záleží na tom, zda člověk má otevřené srdce a mysl a jak to přijímá on sám. Velký dobrý tato kniha, velký dobrý.

 

Za recenzní výtisk děkujeme mnohokrát nakladatelství Slovart (knihu lze zakoupit na jejich e-shopu).

 

A dnes tu máme ještě bonus – jelikož jsme měnili letos styl fotek, přefotili jsme původní fotku k recenzi na novou. Jelikož ale pejska pózovala víc než statečně, dáme ji sem aspoň pro vás navíc. 🙂

 

Autor knihy: John Boyne

Název v orig.: The Terrieble Thing that Happened to Barnaby Brocket

Vydáno: 2017

Nakladatelství: Slovart

Počet stran: 240 s.

Autor fotky k recenzi: Pavlína

Autor recenze: Pavlína

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<