obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Láska v prachu hvězd

Láska v prachu hvězd

Tak jo. Buď to bude dobrý, nebo to bude propadák – první myšlenka, když jsem otevřela knihu. Dostala jsem na ni negativní referenci z první ruky, ale jelikož si názory ráda tvořím sama, začetla jsem se. Co myslíte, dostane knížka Láska v prachu hvězd plnou palbu a vystřelení k nebesům, nebo půjde spíš ke dnu nejhlubšího jezera? Pokud chcete číst o lásce a jejím vnímání z pohledu dospívajícího kluka, s chutí do čtení.

.

Pěkná sebranka

Snad každý člověk byl v životě zamilovaný. Jen 17letý Henry se k tomu nějak nemůže odhodlat a zatím svůj život zasvěcuje intelektuálním činnostem, ačkoliv by se mohlo zdát, že je běžný teenager, vybočuje z řady už jen tím, že nedělá jeden prů…švih za druhý, spíš je to šedá myš. Rozhodně nejde ve stopách své rebelující sestry Saddie a čeká na svou princeznu, vyvolenou. Společníky mu dělají jeho nejlepší přátelé Murray – nešťastně zamilovaný Australan, kterému se stýská po domovině, a Lola, přiznaná lesbička, kterou byste nejraději za její přístup k životu objali. Poklidné dění knihy naruší příchod Grace, nové žákyně v Henryho ročníku, s níž má společně vytvořit redaktorské duo pro místní školní plátek s dlouholetou tradicí. Grace však není rozhodně typická kráska ani studentka, má spoustu vad na kráse (kulhá, příliš o sebe nedbá a ještě navíc chodí ve vytahaném klučičím oblečení, ha!) a bohužel i na duši. Její životní úděl je, jak se zdá, trpět za něco, co uniká smyslům všech okolo. A právě tato tajuplnost přitáhne pozornost Henryho, který se pomalu, plíživě do Grace zamiluje. Může ale přežít láska, která je postavená na naději?

.

Láska v prachu hvězd

Přirovnání k vesmíru, atomickým seskupením a dalším vědátorsky znějícím entitám (bože, už mluvím jako oni!) bylo v knize časté. Stejně jako přehršel cizích výrazů a zvláštně nastavené mluvy, již mezi sebou hrdinové používali. Někdo by se při tom čtení mohl opravdu cítit jako tupohlav (nový termín nalezený v knize, začínám používat v běžném životě!), ale na obranu knihy musím uznat, že mezi svými přáteli a kamarády mám lidi (bohudíky nebo žel, jak chcete, ono je to podle situace 😀 ), kteří by byli schopni podobně „ujeté“ kvaziintelektuální rozhovory vést také, takže to asi nebude výstředností postav. Každá parta má přeci svůj vlastní specifický jazyk, který je jim vlastní, proč tedy ne takový, jaký měli tito hrdinové? Humor obsažený v jejich slovech, kočkování se, popichování a nezřídka šťourání v citlivých místech, ale tak nějak s láskou, dodávalo knize na autentičnosti, lidi to dělávají taky, pokud spolu mají otevřený vztah. Navíc podoby lásky v této knize dostaly spoustu rozměrů i podob. Od lásky celoživotní přes tichou, sžíravou, první až po ztřeštěnou a laskavou. Pomíjivost věcí (včetně lásky) nebo naopak jejich trvalost, jež v našich myslích přežívá i po jejich fyzickém zániku, získaly díky této knize svá pojmenování a podobu.

.

Svéhlavost

Odkrývat postupně tajuplný příběh Grace Townové vyžadoval dávku svéhlavosti, museli jste chtít se do její minulosti ponořit, museli jste posbírat odvahu, stejně jako se o to snažil celou dobu Henry. Její výkyvy v náladách a náhlé změny situací vyžadovaly trpělivost a pochopení. Spouuuuustu pochopení. Znáte ten pocit, kdy vás někdo vodí za nos, ale ve výsledku zjistíte, že jste se za ten nos vlastně vodili sami, protože ten člověk, kvůli kterému se to dělo, vás jen nechal dělat to, co jste sami chtěli? Jo? Tak v tom případě znáte Grace. Někdy byste jí liskli za to, co dělala, ale když ji pochopíte, tak třeba překousnete i její tvrdohlavost v tom, v čem ona spatřuje řešení pro svůj život. A Henry… já vlastně nevím, jestli ho chápu. Asi ano, měl vždy dost důvodů, proč se zachovat tak, jak to dělal, ale vždy měl i jinou možnost. Ale o tom asi je celý život. O volbě té „správné“ možnosti.

.

Láska na druhý pohled

Tento neobyčejný příběh o prvních láskách, které nemají vždy jen tu růžovou podobu, osloví všechny s otevřeným srdcem, zejména ty, kteří budou pozorně číst. Nemůžete od knihy čekat nabubřelost, klišovitost (tedy jak v čem) ani běžný schematismus. Ačkoliv předem tak nějak tušíte, co by se mohlo stát, knížka dokáže opatrnými zvraty přesvědčit o tom, že vztahy vyžadují vždy pohled z více úhlů, aby do nich člověk dokázal víc proniknout. Vždyť i hvězd je ve vesmíru nesmírné množství a jeden pohled na ně nikdy nevydá finální obraz. Knížka je plná velkých gest, ale tak nějak v mezích teenagerovských možností. Vypráví o lidech, kteří mohou žít ve vašem okolí. Naivita Henryho, jeho velká očekávání a narážení na drsnou realitu jakoby dotváří celkový dojem z knížky o klukovi, který ještě pořád věří svým způsobem na lásku z pohádky. Jeho vnitřní přerod a proniknutí do podstaty lásky krok po kroku dělá z této knihy neobyčejný kousek. Docení ho mnozí, ale zejména ti, kteří ví, co znamená milovat, ať to v jejich podání znamená (hodnotově i významově) cokoliv. Jen cesta všech k podstatě příběhu nebude jednoduchá, což je vlastně dobře. Hodnocení? 7/10.

.

Za recenzní výtisk děkujeme mnohokrát nakladatelství Euromedia Group.

.

Oblíbené citáty:

Mám tě rád jako místa, která sotva kdo tuší.

Skrytá v tajnosti, mezi stínem a duší. (s. 292)

.

“ (…) Takže nemůžeš chodit po světě a myslet si, že každá osoba, do který se zamiluješ, je ta pravá. Lidi nemají spřízněné duše. Lidi si spřízněné duše vytvářejí.“ (s. 273)

.

Autor: Krystal Sutherlandová

Název v orig.: Our Chemical Hearts

Vydáno: 2017

Nakladatelství: Euromedia Group  Yoli

Počet stran: 304 s.

Fotka k recenzi: M&P

Autor recenze: Maty

No votes yet.
Please wait...
One thought on “Láska v prachu hvězd”
  1. Nikolaoss Květen 26, 2017 on 12:01 pm Odpovědět

    Skvěle napsaná recenze! Knihu mám doma, ale ještě jsem se do ní nepustila. Teď mě konečně láká. Jsem ráda, že je za ní něco víc, než jen láska ze střední školy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<