obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Léto plné neskutečných věcí

Léto plné neskutečných věcí

Pakliže hledáte knihu, která vám vezme slova z úst a přiměje vás se zamyslet nad vlastním životem a vaším odhodláním činit něco pro své bližní, pak čtěte dále, kápli jste na tu pravou.

 

Léto plné neskutečných věcí je napůl příběh ze současnosti, napůl příběh odehrávající se v minulosti. Hlavní hrdinka společně se svou nenapravitelnou sestrou objeví po matčině (smutné) smrti její vzkazy, v nichž se jim matka přiznává, že v minulosti prožila velkou tragédii, která ji poznamenala do konce života. A právě v té době se naučila prostupovat clonou času a cestovat z přítomnosti do minulosti, kde jí bylo nesmírně dobře až do onoho tragického dne.

 

Luna postupně odhaluje celé tajemství a není zde nouze o překvapení, dojemné scény i bohapusté životní pravdy a krásy. Společně s Lunou se pak čtenář odvážně vypraví hledat životní pravdu o její rodině, dopátrat se odpovědí na minulost Luniny mámy a také možná na paralely k vlastnímu žití. Několikrát se Luna vrací do onoho osudného období v červenci 1977, kdy se ona patálie přihodí, poznává tehdejší svět, lidi, situace i názory. A mnohé si uvědomuje. A učí se. Seznamuje se se svými rodiči v době, kdy oni sami se teprve poznávali a zamilovávali do sebe, proniká do jejich života a osudů a sama v sobě začíná řešit nejprve otázku svého duševního zdraví (protože kdo může jen tak cestovat v čase, žejo), ale po usazení sebe samé v téhle věci přichází na řadu otázka, zda se může vůbec opovážit cokoliv udělat, aby pomohla své nešťastné mrtvé mámě, jelikož jí začínají docházet důsledky takového činu pro její vlastní život…

 

Ačkoliv se to může zdát k nevíře, tak tento mimořádně dojemný příběh okořeněný jistou dávkou fantasy prvku spočívajícím v motivu cestování v čase je opravdový, věříte mu od první do poslední stránky, i když se to vzpírá přirozené logice. Možná je to dáno i tím, jaký styl psaní zvolila autorka Rowan Coleman nenajdete v něm klišovité momenty, naopak se pěkně vykoupete ve svých vlastních úvahách a pocitech, tím autorka nejspíš ze zásady nešetří.

 

Jestli ještě něco autorka knihy ovládá, pak je to pohrávání si s naší duší. Umí mistrně vtáhnout do děje, donutit k zamyšlení se nad životem a vyvolat až děsivě naléhavou potřebu dumat nad hypotetickým „co by, kdyby…“ – tato linka příběhu je asi nejvíce náročná, protože se otevírají tím víc naše srdce a chceme spolu s hlavní hrdinkou najít odpovědi.

 

Léto plné neskutečných věcí je kniha neskutečně čtivá, laskavá, důvěrná a – ačkoliv se jedná o téma celkem často využívané v současnosti – i originální svým nápadem. Rozuzlení je pak více než překvapivé a finální závěr je strhující a uvádějící na světlo boží ještě více dalších otázek. Citlivé duše dostanou svou potravu, necitlivé duše dostanou lekci. Něhy, lásky, přijetí a odpuštění. Téma rodinných vztahů a lásky k bližnímu dostává s touto knihou nový rozměr a v nás budou hlodat otázky, jestli… ale ne, přečtěte si to sami, otázky si vás už najdou samy. Mám neodbytný pocit, že jedno oko nezůstane suché a ani jedno srdce nezůstane bolavé, tak hezky kniha pohladí svým poetickým příběhem plným lásky, obětování se a pátrání.

 

Za recenzní výtisk děkujeme mnohokrát nakladatelství Domino.

 

Autor knihy: Rowan Coleman

Název v orig.: The summer of impossible things

Nakladatelství: Domino

Počet stran: 456 s.

Rok vydání: 2017

Autor fotky k recenzi: Pája

Autor recenze: Pája

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<