obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Louka

Louka

Ačkoliv začínají být rána v přírodě hodně chladná, neodradilo mě to od přečtení a zrecenzování této pozoruhodné knihy, jejíž epilog shodou okolností popisuje louku v podzimním období a krásně tak mé čtení uzavřel. Jan Haft, zapálený německý biolog, v ní dokázal přetlumočit svou vášeň pro tento biotop takovým způsobem, jako kdybyste s ním seděli uprostřed dané louky a během pikniku naslouchali jeho vyprávění o přírodních úkazech kolem vás.

.

Kniha s úsporným názvem Louka a podtitulem Vábení do tajuplného světa opravdu vzývá k objevování tak důvěrně známého, a přitom v dnešní době místy nevídaného. I ten největší ignorant si musel povšimnout, že z našich luk mizí některé druhy travin, rostlin, květin i živočichů, že na lukách už neslyší tolik přirozeného halasu, že louky už nemají někdy tolik barev a vůní. Haft vypráví o tom, jak mají správné louky vypadat, co na nich lze za optimálních podmínek všechno objevit a jak naložit s tím, když se to vytrácí.

.

Chytlavě pojmenované kapitoly vyprávějí o tom, že z luk mizí barvy a některé druhy živočichů, ale i o tom, že vše je možné urputným úsilím napravit a znovu na louky dostat život. Jde však o to se náležitě k těmto prostranstvím chovat. Sice přímočaře, ale ne direktivně autor předkládá varianty toho, co můžeme pro přírodu udělat, jak se k ní začít chovat a co se již stalo za poslední řádku let, když jsme si nedávali pozor.

.

Zapálenost autora někdy zastírá jeho záměr a je trochu náročnější udržet s jeho myšlenkovými pochody krok, ale právě jeho vypravěčský um vše dostane do rovnováhy a autorova nadšenost pro toto téma dokáže strhnout a nadchnout nejednoho čtenáře. Kniha rozhodně není jednoduchým čtením ala jednohubka na propršené odpoledne. Ačkoliv se tak text nemusí zdánlivě jevit a mohl by jej někdo nezačtený považovat za populárně-naučný, jedná se spíše o odbornou záležitost, napsanou však lidským způsobem. Upřímně bych ocenila větší členění na podkapitoly, aby se člověk místy tolik neztrácel ve vyprávění.

.

Velkým plusem knihy jsou vlastní autorovy zážitky z pozorování v přírodě – jak hadi loví svou kořist, jak se v přírodě prosazují pampelišky a že jich existuje až neuvěřitelné množství druhů, ale jen některé jsou popsány apod. Zaujalo mě právě to, jak se dokáže zastavit u jednoho tématu, ale přitom se člověk dozví nenásilně a neplánovaně o několika dalších včetně odborného, místy až chemicky rozborového výkladu.

.

Závěrem mohu knihu doporučit všem, kteří rádi vycházejí nejen na jaře na toulky přírodou a mají ve své blízkosti nějaký luční porost. Právě pro ně by kniha mohla být velkým obohacením, protože by si mohli uvědomit, čeho si při běžné procházce ani nepovšimnou, různých symbióz a spoluprací rostlin a živočichů a mnohé další. Knížka sice není jednoduché čtení, ale rozhodně má motivační potenciál pro ty, kteří by si chtěli kousek takového neporušeného prostranství vybudovat u své chaty či domu.

.

Za recenzní výtisk mockrát děkujeme nakladatelství Kazda. Knížku můžete okouknout či rovnou zakoupit např. na eshopu nakladatelství.

Autor: Jan Haft

Nakladatelství: Kazda

Počet stran: 207 s. + obrazová příloha

Vydáno: 2019

Autor fotky k recenzi: Pája

Autor recenze: Pája

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<