obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Madona z hor

Madona z hor

Už před začátkem čtení téhle knihy jsem tak nějak vnitřně tušila, že půjde o záležitost velmi niternou. Jak já bláhová jsem se přepočítala. Tohle nebylo jen o nitru duše, tohle bylo ještě něco víc, než jde vyjádřit slovy. Sonda do proměny lidské společnosti mezi dvěma světovými válkami a těsně po nich.

 

Maria Vittoria byla zbožná dívka, která si ve svých 25 letech myslela, že už zůstane stará panna nadosmrti (v době, kdy žila, byly ženy jejího věku, které neměly manžela a děti, považovány za neschopné a bezcenné). Pro nás v dnešní době nepředstavitelné zostuzení práva ženy rozhodovat o svém životě byla jistě i část příběhu, kdy jí otec přivedl ženicha a ona si ho zkrátka musela poslušně vzít (nemluvě o tom, že výhradní postavení muže v rodině na prvním místě bylo samozřejmostí a ženy byly od toho, aby se staraly o něj, o spoustu porozených dětí a o domácnost, nic víc, nic míň). Společnost byla svázána mnoha psanými i nepsanými pravidly a Maria se je jako zbožná žena snaží dodržovat, ale v hloubi své duše ví, že život může být barevnější. Za tyto sny a představy se však ale nejspíš stydí, chce být sice dobrou ženou svému muži, ale touží, a to je hřích a ona to ví (a Madona z hor taky). Jen si nemůže pomoct…

 

V podhorské vesnici, kde se s manželem a rodinou usazují, si otevřou obchod. Jenže společnost, která je už tak dost chudá a zbídačená válkou, která před pár lety skončila, vstupuje do éry nadvlády fašistů, kteří si podrobují celou zem – tímto momentem se takřka násilně zpřetrhá relativně poklidné vyprávění a začínají se množit náročné situace, s nimiž se musí Maria vypořádat s nezdolností sobě vlastní. I Mariin bratranec se nechá zlákat na scestí a svého nově nabytého postavení silně zneužívá ve svůj prospěch. Doba je zlá a Maria je nucena být ještě zatvrzelejší a tvrdší, než byla doposud. Její duše strádá, trápí se, ale přesto zvládá starost a péči o celou rodinu i přesto, že jim ne vždy má co dát k jídlu. Černý trh je na vzestupu. Pro záchranu své rodiny by Maria udělala cokoliv. Opravdu cokoliv. Vzdala by se klidně sebe samé, kdyby věděla, že její rodina bude v bezpečí. Právě toto její odhodlání, nezdolnost a síla byly fascinující po celou dobu příběhu.

 

Když to čtete, čtete vlastně o předcích, i když z jiné země a jiného prostředí. Čtete o něčem, co nám nutně musí připadat vzdálené a téměř nemožné, ale přitom nás od toho dělí „pár“ let… Věřím, že tato ne úplně lehká kniha na přečtení, může na některé působit, řekněme, depresivně, nebo minimálně beznadějně. Za sebe však mohu říct, že pokud nad ní budete zpětně hloubat, začnete přicházet na to, že vlastně je v té knize víc naděje, než se na první pohled zdá. Knížka je dušetrhač, ale takový ten podnětný, citlivý. Čtenáři jistě ocení sondu do nitra postav s psychologickou propracovaností, hodnověrně zachycenou lidskou živelnost Italů a uvěřitelnost dějů i prostředí (i když nad některými situacemi zůstává rozum stát a člověku se nechce věřit, že ještě před pár lety to někde takto fungovalo) a v neposlední řadě je nasnadě vyzdvihnout zachycení historie fungování rodin a společnosti v určité etapě lidského bytí. A víte, co bylo nejvíc fascinující? Jak se jakási téměř „básnická“ snovost a niternost příběhu mísila s krutou realitou tehdejšího světa. A fungovalo to přesně tak, jak autorka dle mého zamýšlela. Zdánlivě pomalu plynoucí čas v knize je protkán tolika událostmi, že od knihy budete odcházet jen velmi neradi, ale rozhodně to není jednovečerní jednohubka.

 

Celá kniha však měla ještě jednu třešničku. A tím byl vymazlený překlad, který zachoval autentičnost příběhu i v tom, že byl text proložen citáty a pasážemi v italštině, které zde však měly svůj následný překlad. Kniha tak působila více koncepčně a úderněji. Madona z hor měla spoustu silných momentů – popisy bídných období, zoufalých gest, bránění rodiny a cti, zklamání a prohry, nadějí a tužeb, potřeby víry, ale hlavně rodinného soužití, to všechno z ní činí dílo neobyčejného charakteru. Jo, dostala mě, doznívá stále, i když jsem ji četla už před pár měsíci. Krásné to bylo. Doporučuji k přečtení.

 

Lidé putují, ale hory zůstávají…“ (s. 387)

 

Za recenzní výtisk děkuji mnohokrát nakladatelství DOMINO.

 

Autor: Elise Valmorbida

Název v originále: The Madonna of the Mountains

Nakladatelství: Domino

Počet stran: 400 s.

Autor fotky: Pája

Autor recenze: Pája

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<