obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Na svou první velrybu nikdy nezapomeneš

Na svou první velrybu nikdy nezapomeneš

Jsou knihy, od nichž na začátku očekáváte zajímavé obrázky/fotky a možná něco jako příběh z cest. Někdy ale mohou takové tituly značně překvapit svou přidanou hodnotou v podobě zajímavostí a reálií, jež zřídkakdy jinde najdete. Právě takovou je kniha Na svou první velrybu nikdy nezapomeneš, již sepsal Ralf Kiefner.

.

Autor se svou manželkou Andreou vyráží velmi často na moře s bagáží plnou strojů a techniky o váze i sto kilogramů. Málokdo dovede pochopit, na co to všechno mají, ale oni jsou si více než vědomi toho, že přímé pozorování kytovců v přírodě je náročnější než to v zoologické zahradě. Jejich cesty jsou provázeny často zdlouhavými prostoji v podobě čekání, ale to je pak vždy vykompenzováno nádhernými setkáními s těmito pozoruhodnými mořskými tvory.

.

Jednotlivé podkapitoly nás seznamují s jejich přímými zážitky s delfíny, keporkaky, vorvani a dalšími. Celá kniha je od počátku do konce plná barevných, nádherně zpracovaných fotografií zachycující tyto zajímavé tvory v jejich domovině – v moři. Každá fotografie je náležitě okomentována a čtenář tak může fascinovaně obracet stránku za stránkou a hltat informace a cítit se „být na místě“ s nimi.

.

Autorovi se nedá upřít skvělý vypravěčský styl, jímž navnazuje na další čtení. Jednotlivé příběhy tak zaujmou i původní nedůvěřivce. Opravdu velmi oceňuji kvalitní fotografie, jež jsou součástí knihy. Ano, je to výsledkem autorovy mnohaleté práce, ale kvalitní grafické zpracování je také znát. Jako bonus jsou tu a tam v knize také odkazy na názvy dokumentů, jež spolu se svou ženou natočili a vydali. Křídový papír na němž je kniha tištěna, to je už jen třešinka na dortu.

.

Cílem knihy je upozornit na krásu a jedinečnost těchto mořských tvorů, na jejich ohrožení a často i necitlivé zacházení během lovů, jimž se snaží Kiefner se svou manželkou zabránit. V jejich díle převažuje posvátná úcta k těmto zvířatům a láska k živému a své práci. Knížku lze doporučit všem, kteří touží vydat se na bezpečnou výpravu na moře za těmito fascinujícími mořskými giganty, nebo jako inspirace pro vlastní cestu.

.

Za recenzní výtisk děkujeme mnohokrát nakladatelství Kazda. Knížku můžete omrknout, popř. zakoupit na eshopu nakladatelství.

.

Autor: Ralf Kiefner

Název v orig.: Deinen ersten Wall – vergisst du nie

Počet stran: 160 s.

Vydáno: 2019

Nakladatelství: Kazda

Autor fotky k recenzi: Pája

Autor recenze: Pája

 

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<