obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Nahlížení: Podivný začátek

Nahlížení: Podivný začátek

Podivný začátek je prvním dílem série Nahlížení české autorky Dany Zahoříkové. Kniha mě zaujala téměř hned, stačila k tomu pouze informace, že se jedná o českou fantasy a autorka pracuje v knihovně. Po přečtení obsahu jsem se pak nemohla dočkat, až se mi dostane do ruky.

 

Nová práce

Příběh se odehrává ve světě, který je velmi podobný našemu. Hned v první kapitole se setkáváme s hlavní hrdinou Meg, která právě ukončila školu a bude jí určeno její budoucí zaměstnání. Lidé si povolání nevybírají, ale určí jim ho osud – samozřejmě s přihlédnutím k jejich talentu a zálibám. Meg si vylosuje povolání Nahlížeče. Jedná se o tajné zaměstnání, na které je potřeba zvláštní talent – umět číst myšlenky ostatních. Nahlížeči spolupracují převážně s policisty při řešení nejrůznějších zločinů.

Meg se odstěhuje z města ke svému novému mistrovi, panu Plumberblickovi, který bydlí ve staré vile společně s komorníkem a potrhlou kuchařkou. Spolu s ní nastoupí do učení i Clarrisa, dívka z vyšší společnosti, které ale na práci nahlížeče nezáleží a daleko radši se zajímá o módu a muže.

 

Bez talentu?

Po několika týdnech výuky se zdá, že se Meg dostala k nahlížečům omylem, její talent se totiž i přes veškerou její snahu neprojevil a neslyšela jedinou myšlenku, i když ostatní jí bez problému vidí do hlavy.

Děvčata jsou i s panem Plumberblickem zavolána ke svému prvnímu případu – k vraždě. A jak se ukáže, ne jen k tak obyčejné vraždě – zavražděným je jeden z vrchních představitelů nahlížečů. Na místě činu se konečně projeví Megiina schopnost – slyší poslední myšlenky mrtvých.

 

Na vlastní pěst

V krátké době nato dojde k několika dalším vraždám nahlížečů a Meg se rozhodne vzít celou záležitost do vlastních rukou, protože je přesvědčena, že se policie při vyšetřování ubírá úplně špatným směrem. K dispozici má výsledky policejního šetření, poslední myšlenky zavražděných a schopného kamaráda, který je ochotný jí se vším pomoci a kamkoli s ní jít. Stihnou ale odhalit vraha dřív, než zemře někdo další?

 

Česká fantasy

Napínavá, vtipná a úžasná knížka, od které jsem se nemohla odtrhnout.

Musím říct, že většina českých fantasy knih mě nijak moc neoslovila, až na pár výjimek. Často mi přijdou jako počeštěné verze zahraničních bestsellerů nebo úplné slátaniny. I když paradoxem je, že jedna z mých nejoblíbenějších sérií  (Sedmý smysl) je také česká.

V téhle knížce jsem sice viděla možnou inspiraci autorky v jiných dílech – komorník byl nápadně podobný Saturninovi, čtení myšlenek mrtvých mi zase připomnělo knihu Archiv od Victorie Schwab a podobně, ale dohromady z toho vznikl skvělý a originální příběh, který určitě stojí za to si přečíst. Moc se mi líbí, jak se autorce podařilo spojit dohromady dva žánry – fantasy a detektivku – a příběh přitom nepůsobí nijak přeplácaně. A další plus je, že se autorka nesnaží zasadit děj někam do České republiky, ani se nesnaží na Česko upozorňovat nějak jinak (např. postavy nemají česká jména apod.).

 

Postavy

Hlavní hrdinka mi přijde velmi sympatická, a nejen ona. Hodně jsem si oblíbila i škodolibého komorníka a poblázněnou kuchařku, která se každou chvíli plíží domem a hledá ztracené stříbrné příbory. Nebudu prozrazovat děj, ale rozuzlení „příběhů“ těchto dvou postav mě opravdu pobavilo. Kromě toho jsou v knize i postavy, které mě dokázaly naštvat téměř vším, co udělaly, a to věčně nafoukaná Clarrisa a lord, který mi byl nesympatický už od začátku.

 

Obálka

Trochu mi vadí obálka knihy. Ne, že by se mi přímo nelíbila, grafik odvedl skvělou práci, ale na první pohled na mě působí dojmem, že jde spíše o dívčí román (ano, hlavním hrdinou je sice holka, ale to ještě neznamená, že kniha nebude bavit i kluky).

 

Hrozně moc se těším na pokračování. Knížku bych ohodnotila 7-8/10.

 

 

Oblíbené citáty (tentokrát dva):

„ ,Mít přání, lorde, je prvním krokem k jeho naplnění´, pravila Clarissa líbezně.“ (s. 57)

 

„Jako vždy, když už si myslela, že objevila Ameriku, se nakonec ukázalo, že to byl jen malý ostrůvek, kam už všichni dávno jezdí na dovolenou.“ (s. 147)

 

 

Autor: Dana Zahoříková

Nakladatelství: Grada

Rok vydání: 2016

Počet stran: 280

Autor fotografie: M&P

Autor recenze: Maty

Rating: 3.8/5. From 1 vote.
Please wait...
One thought on “Nahlížení: Podivný začátek”
  1. […] Nahlížení: Podivný začátek (s. 57) […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<