obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Naslouchač

Naslouchač

Sklenaři

Náš svět v budoucnu postihne válka, po níž je rozdělen na dvě části – neobyvatelnou, ve které unikají smrtelně jedovaté plyny, a obyvatelnou. Obě poloviny od sebe odděluje štít ze vzácného kamene, tzv. sklenitu, který je těžen v dolech zotročeným obyvatelstvem, nazývajícím se sklenaři. Sklenaři žijí v příšerných podmínkách na hranicích a starají se o štít, čímž chrání bohatší a svobodné obyvatelstvo z nížin. Kvůli svému těžkému údělu a dlouhodobé práci ve sklenitových dolech se většina sklenařů rodí s nejrůznějšími deformacemi a vadami. Jen pár sklenařů přijde na svět v pořádku, ti jsou potom odvedeni jinam – v případě chlapců do armády, případně jsou, pokud mají nadání, naučeni nejrůznějším pracím se sklenitem (např. výroba zbraní), dívky jsou odvedeny do nor (nevěstince).

 

Dívka v roli chlapce

Bez vad a deformací se narodí také Ilan, hlavní hrdinka knihy. Už od nejútlejšího věku se musí vydávat za chlapce, protože její matka se rozhodne, že chce pro svoji dceru lepší budoucnost, než práci v norách nebo v dolech. U Ilan se ale už v pěti letech projeví velké nadání při práci se sklenitem, takové, které se zřídka objeví i u dospělého a zkušeného sklenaře. Ilan je posílána společně se staršími dětmi do dílny místního sklenařského mistra, aby se naučila správně pracovat se sklenitem a uměla jej opracovat. Ve třinácti letech si jejího nadání všimne kapitán bojové skupiny nazvané pětadvacítka (nejlepší bojovníci země, kteří mají za úkol chránit obyvatelstvo) a v domnění, že je chlapec, si ji vybere za hlavního sklenaře pro svoji družinu. Ilan musí s pětadvacítkou cestovat napříč zemí, je s nimi ve všech nebezpečných situacích, několikrát málem přijde o život, a aby toho neměla málo, nesmí za žádnou cenu odhalit svoji pravou identitu.

 

Čtivost a originalita

Tahle kniha je naprosto úchvatná. Její přečtení mi trvalo jen dva a půl dne. Musím říct, že jsem se trochu bála, protože většina českých fantasy mi nepřijde nějak moc povedených, spíš mi to trochu připomíná „kopie“ zahraničních bestsellerů. Ale v poslední době začínám hodně měnit názor a Naslouchač na tom měl velký podíl.

Naslouchač je velmi originální. Jak svým tématem, tak množstvím nejrůznějších cizích slov, která jsou v knize sice vysvětlena v přiloženém slovníku, ale ten při čtení nebyl třeba, protože významy všech slov byly vysvětleny v samotném textu.

Kniha je od začátku do konce čtivá a napínavá. Čtenář má pořád co očekávat, nad čím přemýšlet, autorka ho nenechá ani na chvíli vydechnout. Zároveň to ale není nijak přeplácané nebo překombinované, v příběhu se nebudete ztrácet. Hodně se mi líbilo, že autorka vás sice hned na začátku hodí přímo do děje, ale potom se nenápadně vrátí, vysvětlí prostřednictvím vyprávění matky tehdy ještě malé Ilan historii světa, vznik sklenařských měst, poměry mezi lidmi, a to všechno opět čtivou formou, která okamžitě vtáhne do děje.

 

Zas ten konec…

Jednu výtku přece jenom mám, i když v pozitivním slova smyslu… Tahle kniha má přesně to, co na knížkách nesnáším a co mě v nich poslední dobou strašně štve a mučí, totiž otevřený konec. Tenhle zůstal hodně otevřený, skoro jako kdyby se někdo rozhodl knihu ukončit uprostřed odstavce. Takže mi teď nezbývá nic jiného než s napětím očekávat druhý díl a doufat, že bude opravdu brzy.

K hodnocení knížky se nemusím moc rozmýšlet, za mě má jednoznačně 10/10.

 

Oblíbený citát:

„Ale všichni jsme se shodli na tom, že ze všech sklenařů, které jsme měli nebo potkali, právě tebe chceme mezi nás. Ne jako našeho sluhu, brusiče, sklenaře. Ale jako našeho přítele, se kterým se budeme dělit o jídlo, o místo i o názory. Chci, abychom k sobě byli upřímní a navzájem si byli oporou.“ (str. 368)

 

Za recenzní e-výtisk děkuji nakladatelství Host.

 

Autor: Petra Stehlíková

Vydáno: 2016

Nakladatelství: Host

Počet stran: 374 s.

Autor fotky k recenzi: M&P

Autor recenze: Maty

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
2 thoughts on “Naslouchač”
  1. Knižné Maniačky Červenec 16, 2016 on 1:39 pm Odpovědět

    Super, super 🙂 Teším sa na knihu 🙂

    • Lucie Červenec 27, 2016 on 5:51 pm Odpovědět

      určitě je na co 🙂 i když, možná doporučuju ještě chvíli počkat, ať pak nemusíš stejně jako já netrpělivě vyhlížet druhý díl 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<