obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Nedej se

Nedej se

Jako „přípravu“ k plánovanému read-a-thonu série Harry Potter jsem se rozhodla přečíst si knihu Nedej se od Rainbow Rowell. A proč zrovna tuhle? V několika recenzích jsem se dočetla, že knížka je Harrymu hodně podobná. Vlastně v některých dokonce je, že autorka celou sérii víceméně okopírovala, o to víc mě to zajímalo. Ale za sebe musím říct (i když vám předem vyzradím svůj názor na knihu), že byla naprosto úžasná, ba co víc, myslím, že jsem si zase našla jednu ze svých několika nejoblíbenějších knížek.

 .

Vítejte na Watfordu!

Simon Snow je sirotek, který až do svých jedenácti let vyrůstal v dětských domovech. V jedenácti zjistí, že mezi obyčejnými lidmi žijí tací, kteří jsou nadáni magií. Dokonce i sám Simon, ač se prý narodil normálním rodičům, má magii v krvi – tohle zjistí, když si pro něj do jednoho domova přijde Mág, nejvyšší z kouzelníků a ředitel nejproslulejší kouzelnické školy v Anglii – Watfordu -, a odvede jej s sebou.

Momentálně Simon studuje už poslední rok na Watfordu. Mezitím stačil zjistit, že je nejspíš očekávanou postavou z proroctví (magii hrozí zkáza, zachránit ji může jen kouzelník, který má tolik moci jako nikdo před ním). Hrozba pro magii už se objevila v podobě tzv. Zlořáda Pletichy (nikdo vlastně neví, jak Pleticha vypadá, ale ze všech míst, na která zaútočí, vysaje magii). A zdá se, že Simon je opravdu tím, kdo má v kouzelnickém světě nejvíce magie, dokonce i víc, než sám Mág. Má to ale jeden háček – Simon svou magii neumí pořádně ovládat, všechna kouzla, která zkouší, se vždycky nějak zvrtnou. I tak to ale nevzdává a společně se svými kamarády se pokouší co nejlépe připravit na střet s Pletichou. Přípravu však přeruší nečekaná událost – Simonův příšerný spolubydlící Baz zmizí. Simon se rozhodne, že Pleticha půjde chvíli stranou, a místo toho se pokusí vypátrat, jestli je Baz v nebezpečí, nebo jestli plánuje nějakou zákeřnost.

 .

Simon Snow = nový Harry Potter?

Musím s některými souhlasit, že Simon Snow má s Harrym Potterem hodně společného – oba nastoupili v jedenácti letech na kouzelnickou školu, do té doby oba vyrůstali mezi normálními lidmi a o kouzlech neměli ani ponětí. I potom u samotných školních uniforem je znát hodně velká podobnost. Tohle je jen příklad toho, čeho jsem si já všimla nejvíc, určitě byste jich našli ještě víc. Ale rozhodně bych neřekla, že Rainbow Rowell okopírovala dílo J. K. Rowlingové. Spíš se podle mého názoru inspirovala příběhem jednoho z nejznámějších kouzelníků všech dob a napsala úžasný, originální a velmi čtivý příběh o jiném, novém chlapci, který rozhodně zaujme a nadchne právě mnoho fanoušků Harryho.

.

Zlořád Pleticha – jméno pro pohádkovou postavu?

A když už jsem začala s tím, co jsem četla v jiných recenzích a na co mám svůj názor, tak bych ještě pokračovala. Někde jsem četla, že se do knihy moc nehodí jméno pro hlavního záporáka – Zlořád Pleticha. V průběhu četby jsem si to myslela taky, tohle prostě není jméno pro postavu v young adult knížce. Ale po tom, co se dočtete na konec, zjistíte, že se k tomuhle stvoření to jméno vlastně hodí a má to svůj smysl. Takže ano, sice je sice trochu divné, ale není to z nedostatku fantazie autorky, je tam dáno s rozmyslem.

 .

Magická síla slov

A další věc, která byla v recenzích docela kritizována, ale kterou já nesmírně oceňuji, jsou samotná kouzla. Abych to trochu vysvětlila – u většiny fantasy knih s kouzelníky jsme zvyklí na různé vymyšlené kouzelné formule. Autor si většinou vymyslí úplně nová slova, kterým dá nějaký význam. Ale Rainbow Rowell na to šla úplně jiným, daleko originálnějším způsobem. Vzala nejrůznější ustálené fráze, které lidé běžně používají, a udělala z nich kouzla. Vysvětleno je to v samotné knize tím, že tahle slova a fráze jsou používána tak často, že získala určitou sílu a tím pádem můžou být využita ke kouzlení. A teď si představte, jakou práci to muselo dát, než autorka našla takovou frázi, která by jí zapadla do příběhu, která by vystihla smysl toho kouzla, navíc tak, aby čtenáři pochopili, co se zrovna děje/stalo.

A za tohle má kromě samotné autorky můj obrovský obdiv také překladatelka knihy do české verze (Jana Kunová) – z toho samého důvodu. Ustálené a známé fráze má každý jazyk své, takže musela k těm anglickým najít příhodné české, aby příběh neztratil nic z toho, co do něj autorka vložila, a aby kouzla dál dávala smysl. A musím říct, že se jí to povedlo opravdu skvěle. Tahle kouzla navíc měla i své kouzlo 😀 – místy byla opravdu vtipná. Jako ukázku jsem si pro vás připravila dva citáty z knihy (jedná se o kouzla použitá v boji).

.

„Mág se vyhrabe na všechny čtyři a začne vrhat kouzla. ,Prosim, prosim, smutně koukám! A chci a chci a chci!‘(s. 445)

„Teď mám naději, jen jestli se mi podaří přemoct Davyho. Sešlu na něj kouzla jako Jak dlouhý, tak široký! a Vole, padni!(s. 448)

.

John Green v sukních

Za sebe musím říct (tak jako už na začátku), že jsem si knihu nesmírně oblíbila a stala se jednou z mých úplně nejoblíbenějších už po prvním přečtení. Je to první dílo Rainbow Rowell, které jsem zatím četla, ale i z toho jde poznat, že autorka má na psaní obrovský talent, píše krásně a čtivě a klidně bych ji přirovnala k takovému Johnu Greenovi. Rozhodně nezůstanu jen u Nedej se, doma už mám připravenou i knihu Fangirl a na řadu časem přijde i Eleanor a Park.

Nemůžu jinak, než dát knize s nadšením 10/10.

.

Oblíbené citáty:

„Moje cesta do pekla není dlážděná dobrými úmysly – ani špatnými -, je to zkrátka moje cesta.“ (s. 269)

„,Nezatěžuj se tím, Ebenezo‘, řekla mi tenkrát. ,Sice ses taková narodila, ale nemusí to nutně být tvůj osud.‘“ (s. 273)

„Vím, že se něco může změnit jenom tehdy, když budou dobří lidé bojovat za to, co je důležité.“ (s. 385)

.

Autor: Rainbow Rowellová

Název v orig.: Carry on

Nakladatelství: Yoli

Vydáno: 2016

Počet stran: 496 s.

Fotka k recenzi: M&P

Autor recenze: Maty

.

Za recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Euromedia.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
3 thoughts on “Nedej se”
 1. banánové pyré Říjen 27, 2016 on 9:24 am Odpovědět

  Rainbow Rowell je skvělá, mě před pár lety úplně nadchla její kniha Eleanor & Park. Četla jsem ji tehdy anglicky, ale byla fakt fakt boží, vyšla i česky, snad taky povedeně přeložená, takže moc doporučuju!

  Harry Potter je moje velká životní slabost a kniha, co se mnou vyrůstala, protože mi to přesně krásně, jak to vycházelo, kopírovalo roky na osmiletém gymplu 🙂 Nevím, jestli by se mi líbilo číst něco tak moc podobného, ale pravda je, že Rainbow Rowell umí psát fakt krásně.. tak to možná zkusím. Hezká recenze, dobrý tip!

  • Lucie Listopad 3, 2016 on 11:21 am Odpovědět

   Děkuju 🙂
   Já mám další knihy od Rainbow Rowellové zrovna doma na poličce, ještě jsem se k nim nestihla dostat, ale moc se na ně těším. Zatím jsem na český překlad slyšela jen chválu, ale pokud by to náhodou nebylo ono, zvládnu i anglicky. Aspoň kdyžtak vím, že na tu knížku nemám zanevřít úplně a zkusit původní verzi 🙂

 2. Fangirl | Za listem list Červen 30, 2017 on 4:49 pm Odpovědět

  […] Fangirl jsem si chtěla přečíst už před vydáním Nedej se, protože jsem na ni slyšela samou chválu a dobré názory. Bohužel ale, jak už to tak dopadá […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<