obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Nekonečné moře

Nekonečné moře

Po celkem otevřeném konci Páté vlny jsem okamžitě sáhla po pokračování s názvem Nekonečné moře. Navíc se mi knížka tematicky hodila, ne sice obsahově, ale názvově ano. Vzala jsem si ji s sebou na dovolenou k moři a tahala ji s sebou každý den na pláž. (Jen taková perlička ze „zákulisí“ – při focení co nejhezčích obrázků k recenzím se mi podařilo „utopit“ skoro celou sérii v moři. Jednu takovou fotku můžete vidět například i na našem Facebooku – to bylo jen „Koukej, jde velká vlna, honem foť!“ a už to bylo… ).

 

Přichází šestá vlna?

Hlavní hrdinové prvního dílu (Cassie, Ben, Sam, Eso a zbytek jejich jednotky) jsou na útěku z hroutící se vojenské základny, kde Jiní cvičili lidské dětské vojáky, kteří měli tvořit Pátou vlnu. Rozhodnou se uchýlit do staré budovy hotelu a čekají tu na Evana. Ovšem nikdo z nich neví, jestli je Evan stále živý, protože se obětoval a odpálil na základně nebezpečné výbušniny, aby Cassii a její skupině usnadnil útěk. Od té doby o něm nic neslyšeli.

Protože se ale rychle blíží zima a také hrozba toho, že je Jiní objeví, rozhodne Ben, jakožto velitel skupiny, že by měli prozkoumat nedaleké jeskyně, a v případě, že budou obyvatelné, se do nich mají přemístit. On sám je těžce zraněný, proto vyšle na průzkum Esa. S Esem tajně uteče i Pusinka, ale nevrátí se ani jedna z nich.

Mezitím se začne objevovat nová „zbraň“ Jiných – využívají malé bezbrané děti, kterým do krku nainstalují miniaturní bombu reagující na oxid uhličitý obsažený mimo jiné také v lidském dechu. A jedno z těchto dětí je vysazeno i poblíž hotelu, aby naši skupinku během čekání na kamarády zlikvidovalo.

 

Zvláštní volba názvu

Nepřišla jsem na to, proč dal autor knize název Nekonečné moře. Po přečtení prvního dílu jsem si myslela, že se Jiní rozhodnou celý, nebo alespoň skoro celý svět zaplavit vodou. Nebo naopak srovnat se zemí všechna města, lesy apod., prostě z celé Země vytvořit jen pustinu. Ale nestalo se ani jedno. Všechno zůstalo stejné, jak to známe dnes, tedy až na ta zdevastovaná města a vesnice. Je ale pravda, že sousloví „nekonečné moře“ bylo v textu použito mockrát. A to tak, až to chvílemi bylo otravné, skoro jako kdyby se tím autor snažil název ze všech sil zdůvodnit. Objevilo se zde například nekonečné moře lidí, nekonečné moře zeminy pod něčíma nohama, nekonečné moře krve, nekonečné moře obilných polí a další a další.

 

Puberťáci dospěli

Oproti prvnímu dílu se výrazně zlepšila hlavní hrdinka. V recenzi k Páté vlně jsem psala, že neřešila nic jiného než svou lásku k Benovi a taky kluky obecně. Ne že by to v druhém dílu přestala řešit úplně, ale už to nebylo tak bijící do očí. Z větší části by se to dalo spíše brát jako starost o blízké a o kamarády. Byla mi tak o hodně sympatičtější než v předchozí knize a dokonce jsem si ji i oblíbila.

I u dalších postav byl hodně znát psychický posun způsobený těžkou situací. Z dětí a puberťáků (včetně malého Sama) se postupně stávali dospělí a už většinu situací neřešili tak zbrkle a bez rozmyslu.

 

Tahle knížka, ač se odehrávala v podstatě jen na dvou místech, mi přišla o trochu víc napínavější, živější a lepší než první díl. Nebylo zde  tolik popisů a situací, při kterých se vlastně nic moc nedělo (jako například v Páté vlně v části, kdy se Cassie léčila u Evana doma). Měla jsem ji přečtenou rychle, četla se prakticky sama. Moc se těším na třetí, závěrečný díl.

Za sebe bych knihu hodnotila 9/10.

 

Oblíbený citát:

„,Nemyslet na zlé věci,´ odpovím za ni. ,Žádné špatné myšlenky. Protože špatné myšlenky nás oslabují. Dělají z nás slabochy. Slabochy. A to se nesmí stát. Nemůže. Co by se stalo, kdybychom byli slabí?´“ (s. 37)


Za recenzní výtisk mockrát děkuji nakladatelství Baronet.

 

Autor: Rick Yancey

Název v orig.: The Infinite Sea

Nakladatelství: Baronet

Vydání: 2015

Počet stran: 304 s.

Fotka k recenzi: M&P

Autor recenze: Maty

Rating: 4.5/5. From 1 vote.
Please wait...
4 thoughts on “Nekonečné moře”
 1. Carol-World Srpen 13, 2016 on 7:22 pm Odpovědět

  Tak jelikož jsem jako první díl viděla ve filmové verzi, přemýšlím, že si ten druhý díl koupím v knižní 😀 A nebo si počkám na film, pokud tedy nějaký bude, ale moc bych si to přála 🙂
  Opět boží recenze 🙂

  • Lucie Srpen 14, 2016 on 7:59 pm Odpovědět

   Děkuju 🙂
   Jestli film patří k tvým nejoblíbenějším, jak jsi psala v komentáři u Páté vlny, tak myslím, že stojí za to si druhý díl pořídit (ať už domů, nebo z knihovny). Tajně doufám, že pokračování filmu bude, ale víš jak to chodí, budeme si muset třeba rok počkat…a ten druhý díl je fakt skvělý, nevydržela bych čekat na filmovou verzi

   • Vendula Leden 1, 2018 on 2:39 pm Odpovědět

    Ahoj a ukáže setym tam Evan? Moc mne to zajima nedokopala jsem se totiz k tomutomu abych sibyla druhy dil koupila a jsem hodně zvědavá .

    • L&P Únor 13, 2018 on 10:15 pm Odpovědět

     Varování pro ostatní – *SPOILER*
     Ahoj, jojo, Evan tam bude až do konce série, neboj 😉 To je škoda, půjč si ho aspoň z knihovny, jestli se ti líbil první, je to super čtivo 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<