obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Odvrácená tvář lásky

Odvrácená tvář lásky

Člověk nikdy dopředu neví, kam ho osud zavane a jaké události mu přinese do cesty. A možná je to tak dobře. Budoucnost je vždy nejistá, ale přesto nás o ní baví snít. Baví nás ji plánovat. Ale co se stane, když naše sny narazí na zákazy a nedobytné „pevnosti“, překážky, které je třeba překonávat? Vzdáme se, nebo budeme bojovat o své místo pod sluncem? Knihu Odvrácená tvář lásky o zdrcující síle lásky napsala famózní spisovatelka románů pro mládež Colleen Hooverová.

.

Síla přitažlivosti

Tate Collinsová se stěhuje od rodičů ke svému bratrovi Corbinovi, který se živí jako profesionální pilot, aby si mohla dostudovat vysokou školu. Cesta to však bude strastiplná. První překážka, na niž během stěhování narazí, je neočekávané setkání s velmi pohledným mladým mužem, který je ale totálně na káry. A že to je překážka velká, o tom nemůže být pochyb, protože sedí u dveří bytu, kam se má Tate nastěhovat a není schopný se posunout ani o píď a už vůbec se vzdát myšlenky, že se do toho bytu dostane s ní. Jak se nakonec ukáže, tak tento muž se jmenuje Miles Archer, je jedním z nejlepších přátel jejího bráchy, je rovněž pilotem a je neuvěřitelně přitažlivý. Od prvního dne jsou Tate a Miles k sobě přitahováni neuvěřitelným způsobem a vše vyvrcholí tím, že se na oslavě Díkůvzdání u Collinsových doma oba domluví, že ona na vztah nemá čas kvůli škole (ale přesto jí hlavou běží, že by o něj stála) a on ji nesmí milovat a zarputile tvrdohlavě toto prosazuje a snaží se ji i sám sebe přesvědčit, že tak je to nejlepší. A že vztah založený na sexu by byl přijatelný pro obě strany. Ale pod dvěma podmínkami – že se Tate nebude Milese ptát na minulost a od budoucnosti si nebude slibovat zhola nic… A přesně takto začíná většina cest do těchto „vztahových pekel“.

.

Bratr ochranitel

Od toho momentu nabírají věci poměrně rychlý spád. Ačkoliv se mladí milenci vídají jen občas, protože mají oba své pracovní a studijní povinnosti, jejich setkání jsou naplněna bezbřehou intimitou, prudkou vášnivostí a… i když si to nechtějí připustit, tak ještě další věcí, která je pro ně nepřijatelná… Vzniká mezi nimi zvláštní pouto, které ale musí tutlat, protože Corbin by je oba přerazil, kdyby zjistil, že spolu něco mají. Jeho ochranitelské pudy byly vylíčeny až s dojemnou razantností a byla velmi zdařile vykreslena láska mezi sourozenci v té nejkrásnější podobě – ačkoliv si někdy lezli na nervy, jeden na druhého by nedali dopustit.

.

Stíny minulosti

Celou knihou nás provázejí Miles a Tate, kteří se střídají ve vyprávění. Od Tate se dozvídáme podrobnosti ze současnosti, vypráví nám o životě ve velkoměstě, o vztahu s Milesem, do něhož se postupně zamilovává, i o strachu, který má z bratra, kdyby se to dozvěděl. V jejím životě se také objeví první skvělý kamarád v novém bydlišti, jímž není nikdo jiný než Kapitán, osmdesátiletý moudrý dědeček, který si důchodový čas zpestřuje prací liftboye v domě, kde nyní Tate žije. Jako posluchač je naprosto výtečný a jeho humor je příjemným zpestřením celé knihy. Naproti tomu Milesovi kapitoly jsou takové… mladicky nerozvážné, plné (post)pubertálních výlevů, vzpomínek na minulost a na události, které z něj udělaly takového zatvrzelého a lásku odmítajícího člověka, jakým je dnes. Ty ozvěny minulosti se promítají do vztahu k Tate, již tím trápí, ale trpí tím zároveň i on. Ta tragédie, jež ho potkala před šesti lety a na jejímž začátku stála zrada rodiče a jedno velmi nevyspělé rozhodnutí, absolutně změnila jeho názor na vztahy. Ale Tate by třeba stála za to, aby… Ne! To on nesmí dopustit! Tak dlouho jsem při čtení čekala na odpověď, co se tam vlastně mohlo stát, až jsem ve výsledku zjistila, že jsem měla náznaky odpovědi celou dobu před očima… Možná proto mě to zjištění tak dostalo. A o klišé, řekla bych, nemůže být ani řeč.

.

Brilantní vyprávění

Trochu jsem měla strach, aby se z knihy nestal jen bezduchý erotický příběh se snahou o ohromení (u Hooverové by mě to obzvlášť mrzelo), ale naplnilo se to jen napůl. Příběh ohromil určitě, ale bezduché to rozhodně nebylo! Způsob, jakým Hooverová pracuje s náměty a s vyprávěním příběhu, mě fascinuje od chvíle, kdy jsem přečetla její první knihy. Dilogie Bez naděje mě uchvátila jen o maloučko méně než Život jedna báseň. A Odvrácená tvář lásky? Ta byla jednoduše famózní. Hooverová vytěžila z textu neskutečné množství emocí, mistrně si pohrála s rovinami vyprávění, popsala důvěryhodně vztahy mezi sourozenci, vykreslila vztahy ala friend with benefits a velmi květnatě vylíčila průběh takového vztahu… Psát o prvních láskách, druhých šancích, neuvážených krocích, zradách rodičů či o získávání ztracené důvěry v život není jednoduchý počin, chce to umět nahlížet na tyto skutečnosti trochu jinýma očima než jiní spisovatelé, neboť se jedná o téma často popisované. Ale Hooverová prostě umí psát působivě, její popisy emocí mě vždy dostanou, až mě mrazí v zádech, a překladatel knihy odvedl fantastickou práci.

„Vztahové“ knihy jsou mým oblíbeným tématem, ráda je čtu a vím, že tato je na mém žebříčku TOP10 na předních příčkách, protože Hooverová opět bodovala. 10/10, nelze jinak.

.

Oblíbený citát:

„Láska není vždycky hezká věc, Tate. Někdy strávíte všechen svůj čas nadějí, že se něco změní. Že to bude lepší. A než se vzpamatujete, jste zase na startovní čáře, a někde cestou jste ztratila srdce.“ (s. 147)

.

Autor knihy: Colleen Hooverová

Název v orig. (angl.): Ugly love

Nakladatelství: Yoli

Vydáno: 2016

Počet stran: 338

Autor fotky k recenzi: Bára

Autor recenze: Pavlína

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
3 thoughts on “Odvrácená tvář lásky”
 1. Clara Black (Azzie) Duben 9, 2016 on 2:03 pm Odpovědět

  Tahle knížka byla opravdu dobrá. Moc jsem se na ni těšila a nakonec jsem i přečetla i vcelku rychle – dokonce navzdory svému čtecímu bloku, což je vážně něco. Hooverová má takový… dobrý styl. Je mi hrozně sympatická a její knihy mě vážně baví – a Odvrácená tvář lásky byla vážně dobré počtení.
  Mimochodem – moc příjemný styl psaní, taky takový sympatický. Skvělá recenze 🙂

  • Pavlína Duben 9, 2016 on 5:40 pm Odpovědět

   Děkuji moc za zpětnou vazbu k recenzi a za pochvalu, vážím si toho. 🙂 Jsem ráda, že tě kniha oslovila stejně jako mě. Na tuhle Hooverovou jsem netrpělivě čekala od chvíle, kdy jsem se dozvěděla, že vychází, protože jak jsem psala v recenzi, jsem její fanoušek a knížky má opravdu dobré, líbí se mi její styl psaní i to, jak se dovede do tématu prostřednictvím svých postav ponořit.

 2. […] Odvrácená tvář lásky (s. 147) […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<