obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Okamžik všeho

Okamžik všeho

Knihomolové, zbystřete!

Když začínám psát tuhle recenzi, tak usilovně přemýšlím nad tím, co všechno vám o knize musím říct, protože je toho zkrátka hodně, ale ne vše je popsatelné slovy. Jestli dostanete Okamžik všeho od Shelly Kingové do rukou, tak vězte, že v tom okamžiku se ocitnete v příběhu, který vás bude dojímat, utvrzovat ve vaší lásce ke knihám, pocítíte naději, soucit, lítost, radost, lásku, všechno v té knize je! A přesto nepůsobí přeplácaně a nereálně. Bonus navíc – všechno se to mezi knihami odehrává. V takovém malém knižním ráji, který si zamilujete, jen co se o něm v knize dočtete. I do lidí okolo něj.

.

Antikvariáty trpí

Že antikvariáty mohou trpět nedostatkem zájemců o koupi knih, je známá věc. I v reálném světě. Maggie, hlavní hrdinka knihy (s problematickým vztahem k matce /o otci ani nemluvím/, bez štěstí na muže i životní příležitosti), do jednoho takového antikvariátu chodí a jakožto nezaměstnaná tam tráví snad veškerý svůj čas ve společnosti „dam s přetékajícím korzetem a mužů s odhaleným hrudníkem“, což je originální krycí název pro historické milostné romány (které mimochodem dodnes zachovávají tento styl přebalů, víme).

Antikvariát Vážka trpí už jen proto, že všechny knihy, které má, jsou opotřebované, zchátralé nánosem příběhů, jež s někým zažily, knihy jsou zde uspořádány (spíš neuspořádány) bez ladu a skladu a navíc je naproti extra super nové a vybavené knihkupectví Knihy & hudba Apollo, které k sobě přitahuje veškerou pozornost. Pozlátko. Fakt. Stejně jako mnoho jiných obchodů. Právě tahle trýznivost situace okolo antikvariátů, uvědomění si těch slabých míst a bolístek v jejich existenci, může být pro čtenáře překvapující a oči otevírající. Hugo, majitel Vážky, ale svůj chátrající knižní ráj miluje a i přes červená čísla na účtu jej provozuje dál. A sní o lepší budoucnosti. Huga si zamilujete. Tváří se trochu jako brouk Pytlík – všechno zažil, všechny zná, má tisíce známých, je to lamač ženských srdcí, ale přitom je to normální smrtelník, který má svojské názory, ale také nadhled nad životem a v hlavě pořádek. A dokáže být velmi empatický. Imponující vlastnost u mužů, že?

.

Výzva

Maggie se touží vrátit do svého původního zaměstnání – do firmy s počítačovými softwary, u jejíhož zrodu stála a z níž jí zůstaly jen nějaké akcie. Jenže takových firem je přehršel a lidí, tlačících se do popředí v této branži také (ostatně stačí se podívat na zprávy a běžný život kolem sebe – ajťák, kam se podíváš). Současná majitelka firmy jí díky Dizzymu, nejlepšími kamarádovi Maggie, dá šanci ji přesvědčit, že jestli dokáže něco udělat s Vážkou, dostane ji zpět do branže. Lákavé, co říkáte? A Maggie to zkusí, příležitost se jí snese do klína sama. Dostane se jí do rukou stařičký, sotva pohromadě držící výtisk Milence lady Chatterleyové, který je popsán vášnivými milostnými vzkazy. Využije toho, že se našel u nich, a udělá z toho úžasnou reklamu pro obchod. A do Vážky začnou proudit zájemci o „knihy s příběhem“, jimž nevadí jejich opotřebovanost. Naopak. Když ale dojde na lámání chleba, ukáže se, že záměry některých lidí nebyly až tak čisté, jak vypadaly… Lidské povahy jsou velmi různorodé, vždyť se s tím setkáváme den co den, musím proto říct, že toto byla jedna z věcí, které na knize velmi oceňuji – zachycení podstaty lidských vlastností v jejich proměnách, životně a z většiny také dostatečně realisticky.

.

Naděje

Ano, tato kniha je o naději. Naději na lepší život, lepší vyhlídky, na změnu názorů na vztahy a naději na svět, kde bez knih nemůže být nikdo ani den. Můžete při jejím čtení snít, v podstatě o čemkoliv, kniha vám dá prostor. Není přehnaně tlačená do vývrtky, čtenář se necítí být nucen k nějakým emocím, ty přicházejí samy, postupně, pomalu. Můžete se zamilovávat jako Maggie, Rajhit (zajímavý chlapík v zelených žabkách s pověstí sukničkáře), Jason (mladík s handicapem, který pracuje ve Vážce) a mnozí další. Mezi knihami v knize najdete zajímavé životní příběhy, osudy.

.

Změna názoru

Je pravda, že po nějakou dobu mi byla hlavní hrdinka trochu nesympatická, protože byla taková ufňukaná a pořád si trucovitě myslela, že její původní sen je ten nejlepší, ale postupem času se tak nějak víc… otevřela všemu a tím jsem si k ní našla cestu i já.

V několika recenzích na internetu jsem četla, že kniha je zdlouhavá, hůř se do ní začítá a nemá zápletku. Dovolím si s tímto názorem nesouhlasit, minimálně částečně. Děj plyne skutečně pomaleji, tak jako život, u nějž se zdá, že běží, ale kdybychom zkusili také napsat knihu o běžném životě všedního dne, pravděpodobně by nevypadala moc jinak než Okamžik všeho. A co se týká začítání se a zápletky – já ji četla jedním dechem a svědomitě říkám, že kdybych četla tuto knihu před knihou Čtenáři z Broken Wheel doporučují, dala bych téhle vyšší hodnocení a Čtenářům rozhodně méně. Jsou to sice knihy od různých autorů, ale s „knižním námětem“ a pocitově to tak nyní vidím. Nechci této knize dávat celou desítku a nebudu už zasahovat do hodnocení Čtenářů, nechám to tak, hodnotím knihy srdcem a právě v tu danou chvíli, ale kdybych měla vybrat z těch dvou tu víc srdeční záležitost, tak aktuálně volím tuto knihu, Čtenáři by dostali stříbrnou medaili.

.

Oblíbené citáty:

V osmi letech jsem doma oznámila, že chci být knihovnicí, a matka se zhrozila. Bylo mi jasné, že si mě představuje jako matrónu, která dřepí mezi stohy knih, na nohou má pohodlné boty, vlasy svázané do uzlu a na nose brýle, přes které sleduje lidi zarytým, opovržlivým pohledem, protože nezaplatili zpozdné. Ať už jsem řekla cokoliv, nedokázala jsem ji přesvědčit, že mě taková budoucnost nečeká. Knihovníci, které jsem znala, byli superhrdinové přes data. Stejně jako průzkumníci a dobrodruzi Starého světa pluli přes nezmapované oceány informací a kreslili mapy, aby lidé mohli cestovat, kam se jim zachtělo. Zároveň schraňovali všechno, co už ostatní zapomněli, archivovali příhody ze života a skládali je dohromady. (s. 34)

.

Knihkupectví jsou romantická stvoření. Svedou vás svým zbožím, ale svými problémy vám zlomí srdce. Všichni velcí čtenáři sní o tom, že budou vlastnit obchod s knihami. Myslí si, že trávit dny ve společnosti knih by bylo velkým naplněním jejich vášně. (s. 303)

.

Za recenzní e-knihu mnohokrát děkuji nakladatelství Host.

.

Autor: Shelly Kingová

Název v orig.: The Moment of Everything

Naklad.: Host

Vydáno: 2015

Počet stran: 312 s.

Fotka k recenzi: M&P

Autor recenze: Pavlína

Rating: 4.5/5. From 1 vote.
Please wait...
8 thoughts on “Okamžik všeho”
 1. Kateřina Srpen 16, 2016 on 2:59 pm Odpovědět

  Povedená recenze. Knihu už mám napsanou v seznamu a určitě se po ní podívám.

  • Pavlína Srpen 17, 2016 on 10:53 am Odpovědět

   Děkuju 🙂
   Mrkni určitě, věřím, že se bude líbit. Je to už nějaká chvíle, co jsem knížku dočetla, ale doteď ve mě některé myšlenky doznívají.

 2. Lenka Jandeková Srpen 17, 2016 on 5:23 am Odpovědět

  Dobré ráno, jsa knihovnicí, peláším do knihkupectví koupit doporučovaný titul!

  • Pavlína Srpen 17, 2016 on 10:55 am Odpovědět

   Aaaa, to je milé setkání, krásný den přeju, paní kolegyně 🙂 A knížku určitě doporučuji, fakt byla příjemná.

 3. Šárka Srpen 19, 2016 on 12:05 am Odpovědět

  Knihu mám na seznamu už docela dlouho, ale dosud mě odrazovala poměrně vlažná hodnocení. Tak ještě uvidím, ale myslím, že se do ní jednou pustím, na seznamu ji mám 🙂

  • Pavlína Srpen 23, 2016 on 8:22 am Odpovědět

   Myslím si, že to není sáhnutí vedle. Je taková, jak jsem ji popsala v recenzi – jako život. 🙂 Ať se pak hezky čte. 🙂

 4. Edita Srpen 23, 2016 on 8:13 am Odpovědět

  „Musím se ale přiznat, že jsem ke kouzlu Apolla nebyl tak docela imunni. V těch taškácha a hrnečcích s logem jsem nacházela jakýsi druh korporačního pohodlí. Pěkně tokaly s mou sbírku oblečení, kde byla vyšitá loga všech společností, u kterých jsem kdy pracovala: společně s produkty, jež ve skutečnosti neexistovaly a jež se prodávaly lidem, kteří neměli peníze na to, aby se je koupili.“ (s. nevím, v aplikaci mi nejdou stránky, ale je to první kapitola 🙂 )

  • Pavlína Srpen 23, 2016 on 8:23 am Odpovědět

   Jojo, propagační předměty umí přitáhnout i ty nejzarputilejší odmítavce čehokoliv. 🙂 Tenhle citát mám bokem vypsaný taky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<