obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Pád

Pád

I když čtu knihy všech možných i nemožných žánrů, moc velký fanda sci-fi nejsem. Nedávno jsem ale navštívila knižní bazárek pořádaný booktuberkou Rodaw z Knihánkova, kam bylo jako host pozváno i nakladatelství Baronet. A právě představitelé Baronetu s sebou přinesli pro knižní blogery recenzní výtisky knihy Pád, kterou tu nejen představili, ale i vychválili tak, že jsem si říkala „sci-fi moc nečtu, ale proč to nezkusit?“. A tak jsem si jeden z výtisků vzala taky a vůbec toho nelituji.

 

Skok

Hlavním hrdinou knihy je Jack Taylor, bývalý člen námořních jednotek Spojených států amerických, SEAL. Po neúspěšné misi, kdy byla celá Jackova jednotka zavražděna kvůli náhlému selhání technologií, se rozhodl opustit SEAL a začal testovat pro vládu všechny možné výzbroje, technologie, kombinézy a podobně. Tohle testování jej přivedlo do různých drsných podmínek, poslední dokonce i do vesmíru.

Jack má podniknout seskok z kosmu, a to až z termosféry, což je zatím nejvýš, odkud se kdy člověk odvážil seskočit. Jack projde tvrdým výcvikem, na seskok je dokonale připraven, počítá s tím, že překoná rychlost zvuku, ale i s rizikem, že by mu po cestě dolů mohl selhat organismus, mohla by selhat výstroj nebo by mohl shořet.

Jack seskok přežije, i když na hranici vědomí. Ale to, co ho čeká zpátky na Zemi, by se dalo označit za nejhorší noční můru, jakou si člověk dokáže představit.

 

Napětí

Kniha je od začátku do konce plná napětí a okamžitě čtenáře vtáhne do děje. Nejdřív mě v knize zaujala skutečnost, že je možné provést seskok až z kosmu. Hned po tom, co Jack opustil raketu a začal volným pádem klesat k zemi, jsem se nemohla od knížky odtrhnout a rychle jsem četla dál, abych se dozvěděla, jestli Jack seskok přežije (i když mi bylo jasné, že přežije, o čem by pak byl zbytek knížky, když do konce zbývalo ještě 250 stran, že? :-D). A v okamžiku, kdy jsem zjistila, co na Jacka čeká na Zemi, jsem knížku nemohla dát z ruky už vůbec. Kniha byla napínavá až do posledního okamžiku, závěr jsem dočítala z posledních sil uprostřed noci, ale Pád byla jedna z knížek, u které jsem potřebovala okamžitě zjistit, jak dopadne, i když jsem kvůli tomu musela obětovat pár hodin spánku.

Děj je akční, plný nečekaných zvratů, honiček, bojů a přestřelek. Objevuje se v něm sice spousta mrtvých a zraněných, bez čehož se příběh s hlavním hrdinou vojákem prostě neobejde, ale tyto scény nejsou popisovány moc podrobně, takže pokud by se toho někdo bál, musím říct, většina detektivek bývá daleko krvavějších. Velkou roli tu hraje také hackerství, kromě toho je kniha plná vydírání, intrik, hádek, přátelství i nepřátelství.

 

Prostředí

Neodehrává se ve vesmíru, jak se může na první pohled zdát, ale děj je zasazen na Zemi, na současnou Floridu. Do kosmu se sice dostaneme taky, ale jen na „pár chvil“, které sice hrají velmi významnou roli, ale rozhodně netvoří zrovna velkou část knihy.

 

Odborné pojmy

Kniha je sice plná nejrůznějších odborných výrazů a teorií, a to hlavně z oboru fyziky, které vůbec nerozumím, ale i tak jsem se v tom po chvíli začala orientovat a děj to nijak nenarušilo. Naopak, mám pocit, že jsem se možná i něco nového přiučila.


Kniha ve mně zanechala poměrně hluboký dojem. Rozhodně bych ji doporučila, a to i nečtenářům sci-fi. Za sebe bych ji hodnotila 9.5/10.

 

Ke knize byl vytvořen i moc pěkný trailer.

 

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet.

 

Autor knihy: R. J. Pineiro

Název v orig.: The Fall

Nakladatelstvi: Baronet

Rok vydání: 2016

Počet stran: 404

Autor fotografie: Bára

Autor recenze: Maty

Rating: 4.8/5. From 1 vote.
Please wait...
3 thoughts on “Pád”
 1. Ee Březen 22, 2016 on 4:22 pm Odpovědět

  Doufám, že tahle kniha bude v knihovně, nemsírně se na ni těším ♥

  • Pavlína Březen 29, 2016 on 1:05 pm Odpovědět

   Nechtěly jsme nic slibovat předem, proto odpovídáme se zpožděním, ale dneska jsem se na to dívala a kniha bude! Nedovedu říct přesně, kdy se v naší knihovně objeví (tzn. jak dlouho potrvá vyřízení objednávky a následné zpracování), ale objednaná je, můžete začít vyhlížet v dalších týdnech a opravdu se těšit už nyní… 🙂

   • Ee Březen 31, 2016 on 3:25 pm Odpovědět

    Ach, anóó ♥ 😀 Udělalali (celý tým knihovny) strašnou radost ˇˇ 😀 Teď ji budu netrpělivě vyhlížet, haha 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<