obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Papírová princezna

Papírová princezna

V dnešní recenzi trochu oťukneme young adult, resp. new adult literaturu, ze které už jsem věkově údajně vyrostla. Přátelé, to je strašný kec. Pokud je kniha napsaná dobře, pak ji můžete číst bez ohledu na věk i jako starší a nebude vám připadat úplně hloupoučká. A to je přesně případ Papírové princezny od Erin Watt.

 

Ella Harperová se protlouká životem, jak jen dovede. Živí se jako barová tanečnice a v podstatě prodává své tělo, žije sama, její maminka zemřela a otce nikdy nepoznala. Všechno by bylo relativně v pořádku, kdyby tohle všechno už poměrně dlouhou dobu netajila, nestěhovala se jako vyhnanec od města k městu a nebylo jí teprve 17 let. Jednoho dne se však v jejím životě objeví Cullum Royal, blízký přítel jejího otce, s nímž se neznala a jenž rovněž zemřel, který jí nabídne něco, co v podstatě nikdy neměla – vykoupení z jejího bídného života na okraji společnosti, obrovské bohatství a také rodinné zázemí – které jí neskutečně po odchodu její milované maminky chybí. Odveze ji do jejich ohromujícího sídla, kde se setká s neskutečnou nevraživostí ze strany Cullumových pěti synů. Ten, který jí proti její vůli padne do oka, ji nesnáší asi nejvíc. Ella se musí vyrovnat se všemi nástrahami světa mocných a naučit se jím proplouvat. Lži a intriky ji obklopují na každém kroku, ale pokud nechce ztratit sama sebe, bude se muset naučit chodit v tom a zároveň být sama sebou… Což jí nečiní zase takové potíže, jak by se dalo čekat, neb je tak ostřílená životem a má takovou vyřídilku, že si s ledasčím poradí víc bravurně, než všichni očekávají.

 

Tohle je jedna z knížek pro mladé, kterou chcete číst.  Téma není vpravdě nikterak originální – Popelka v moderním, upraveném vydání, ale je to setsakra čtivé. Je v ní všechno, co od žánru a typu příběhu chcete očekávat – napětí, intriky, láska, prostředí elitní střední školy, nejisté přátelství i nevraživost, svět bohatých v protikladu k původnímu životu Elly. A tam Reed. A Reeda si zamiluje kterákoliv holka (i když po čase vám možná začne lézt krkem jeho dokonalost a neustálé vychvalování jeho předností). Ostatně tady jsou hezcí všichni, hezcí, sexy, žádoucí a žádostiví a hlavně bohatí, to je asi nejvíc omílané téma v knize, protože bohatí si mohou dovolit cokoliv. Od nepostihnutých rvaček přes nezávazný sex až po neskutečně nabubřelé party, kde se jede na drogách i kdovíčem dalším. Právě tady ten kontakt s tím nezměrným bohatstvím byl jednou z věcí, která knihu dělala reálně nedostupnou, nepředstavitelnou – kdo z nás má možnost něco takového zažít?

 

Ella si na nové škole pro zbohatlické prominentní děti užívá peklíčko na zemi, protože kde se vzal, tu se vzal stín její minulosti a všichni o něm ví a dávají ho pěkně sežrat. Promenáda charakterů v knize je, věru, skvostná, jeden větší bezpáteřák a zákeřňák a záporák vedle druhého (a věřte, že nic není takové, jak by se mohlo zdát). Jediný, komu se dá nejspíš věřit, je Cullum, který se Elly beze strachu z odsouzení ujímá. Co však stojí na pozadí, to nikdo neví…

 

Knížka splnila veškeré nároky na new adult literaturu, slečny a paní ji budou milovat a nutně budou potřebovat další díl. Je pravdou, že už mohu zpětně hodnotit i další dva následující díly této trilogie – Prokletý princ a Palác lží ze série Royalové. Bohužel z toho vzešlo, že druhý díl byl pro mě jen o chlup horší než jednička, ale třetí díl mě nechytl vůbec, připadalo mi, že se hodně věcí opakuje, připadal mi ze všech nejméně uvěřitelný. Přesto se ale jedná o sérii čtivou a hodnou pozornosti, tak si ji nenechte ujít!

A z dostupných informací hodně lidí tvrdí, že následující volná pokračování série Padlý dědic a Prohnilé království vrací hodnocení celé série zase do pozitivních hodnot, to ovšem nemohu posoudit z vlastní zkušenosti, berte to tedy pouze jako tlumočenou informaci.

 

Za recenzní výtisk děkuji mnohokrát nakladatelství Baronet (knihu můžete zakoupit na jejich eshopu).

 

Autor: Erin Watt

Název v orig.: Paper Princess

Nakladatelství: Baronet

Vydáno: 2017

Počet stran: 336 s.

Autor fotky k recenzi: Pavlína

Autor recenze: Pavlína

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<