obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Papírová srdce

Papírová srdce

Nevím, jak to máte vy, ale s obdobím podzimu a zimy o trochu častěji než kdy jindy vyhledávám romantické knihy ke čtení, snad proto, že potřebuju zahřát prokřehlou duši něčím milým, s pozitivním koncem. Jelikož jsem dlouho dopředu věděla, že mi na podzim má vyjít druhý díl série Srdce s názvem Papírová srdce od Claire Contreras, měla jsem předem jistotu, že o zamilovaný příběh nebudu ochuzena. A to jsem ještě netušila, že jej dostanu 2v1!

.

2v1

V knize se totiž neukrývá jen samotný román, ale také dějově předcházející novela Rozdělená srdce od téže autorky, v níž se nás na necelých padesáti stranách snaží seznámit se životem hlavních hrdinů Papírových srdcí. S Miou a Jensenem jsme se útržkovitě setkali již v prvním díle Kaleidoskop srdcí, jelikož to byli nejlepší přátelé Fazoleho a Elle, hlavních hrdinů z Kaleidoskopu.

.

Stačilo málo…

Mia s Jensenem byli úžasný středoškolský pár. Na jejich vztahu se však z části promítla jak minulost Jensena (a jeho těžký život bez obou rodičů), tak i všudypřítomné bohatství Miiny rodiny a jistá nesnášenlivost ze strany Miiných rodičů vůči Jensenovi, kteří jej považují za pankáče, protože se v podstatě sám protlouká životem, má tetování atd. I přes tohle všechno se oba milují, pojí je pevný vztah, ale rozdělí je vysoká škola. Fyzické odloučení a snaha „dát si pauzu“ (i když s dobrým úmyslem, aby se ani jeden necítil špatně, že si plní sen), dokud nedostudují, udělají své. Že příležitost dělá zloděje, je známá věc, že někdy platí „co oči nevidí, srdce nebolí“, je ještě známější a mnohými tisíckrát ověřené úsloví. Ale pokud i z jednoho úletu vzejde důvod pro definitivní rozdělení zamilovaných srdcí, pak je třeba se nad vším zamyslet. A o motiv pro román je rázem postaráno.

.

Napravování starých křivd a ran

Jensen svého úletu lituje, několik let trpí tím, že je odloučen od Mii, je nucen nést následky svých činů a postavit se jim čelem jako chlap. Mia na tom není o moc lépe, protože i přes velmi snaživou vymývárnu mozku a srdce na Jensena nezapomněla a někde uvnitř ní samé stále něco z těch hlubokých citů k němu přežívá. Když dostane nabídku na vysněnou stáž do New Yorku, těší se a bojí zároveň, protože si je vědoma toho, že Jensena může potkat na každém kroku. To však ještě netuší, že bude v jeho pracovním týmu (jaká náhodička, že…) a budou nuceni spolu nějak vycházet (a tvářit se, že se neznají? Klišé?). Ale Jensen se nepřestane snažit, nepřestane jí dokazovat, že se změnil, a dávat jí podněty k tomu, aby něj byla hrdá a pyšná, nedá pokoj, dokud Mia jeho city a slova alespoň nevyslechne… Dá se ale přenést přes fakt, že ta budoucnost, kterou měl Jensen s jinou, měla patřit jemu a Mie…? Dokáže s ním ona vůbec zapříst smysluplný rozhovor, aniž by se jí nevybavovala minulost?

.

Plusy i mínusy

Knížce přičítám na vrub jako velké plus právě sloučení obou příběhů do jedné knihy – dějově předcházející novely i samotného románu, příběhu nelze upřít čtivost stejně jako u Kaleidoskopů, čistost textu i zajímavý nápad s proložením textu novinovými sloupky, v nichž se Jensen vyznává ze svých splínů a zážitků z předcházejících dnů. A Olivii, nejmladší hrdinku v knize, si musí zamilovat každý. A bohužel jsem tedy našla i nějaké ty mínusy – paradoxně jeden z nich je důvod, proč jsem knížku chtěla číst – ale ten cukrkandlový závěr ve vyloženě hollywoodském stylu (třeba to vyznání lásky na konci) mi tak zvýšil glykemický index, že bych si měla dát něco na sražení cukru, to bylo něco neuvěřitelného… Mia mi jako hrdinka přišla místy pěkně přitroublá, přišlo mi, že vlastně neví, co chce – nechce trpět, ale vyspí se s ním? Nechce být za blbou, ale stejně se tak chová. Ráda bych řekla, že generaci, k níž má patřit, nerozumím, že jsem třeba „moc stará“, ale Mia měla skoro stejně tolik let, kolik mám já.

.

Divím se… Nebo ne?

Jensenovi se popravdě pořád trochu divím, že se Miiným prapodivným a nevyzpytatelným chováním nedal odradit, že se nechal vodit neustále na vařené nudli a jako čmuchací pejsek slepě pokračoval po stopě až k cíli, když tolikrát dostal od „paničky“ vyhazov. Tolikrát si vymrčovat čas na rozmyšlenou, čas na to či ono, mi přišlo jako zbytečné natahování děje. Ale abych neházela „recenzní špínu“ jen na Miu, Jensen to má u mě taky schované – jeho přístup k Mie mi přišel nezdravý, až zbožně oddaný, což nikdy nedělá ve vztazích úplnou dobrotu. Ale je pravda, že když se doopravdy chlap zamiluje, tak potom asi nezná hranice zdravého úsudku.

Knížka mi duši zahřála, skoro až sežehla. Pokud bych měla hodnotit oba příběhy odděleně, pak Rozdělená srdce dostanou 8,5/10, jejich část mě víc oslovila, byla víc uvěřitelná a méně přeslazená, a Papírová srdce 5/10, to hodnocení je nízké hlavně kvůli tomu, co jsem psala výše (neuvěřitelný hollywoodský závěr, zdlouhavé peripetie), celkově to vidím na takových 7,5/10, protože tu sérii mám opravdu ráda a knížka si to zaslouží.

.

Oblíbené citáty:

„Uvědomila jsem si, s kolika lidmi jsem za svůj život přišla do kontaktu a že někteří z nich jsou opravdu výjimeční. Jsou to lidé, s kterými nemusíme mluvit každou chvíli, ani se s nimi nemusíme moc často vídat, kdykoli se však vidíme, je to, jako bychom se rozloučili včera. Jsou to lidé, s kterými se cítíme normálně a o kterých víme, že nás v tomhle šíleném krutém světě chápou.“ (s. 152)

.

Ta slova byla jako rána mým citům. Neznal mě. Dávno mě už neznal. Přesto jsem šla spát s myšlenkou, jestli jsme si navzájem nedarovali tak velkou část nás samých, že jsme po rozchodu sami sebe ztratili. (s. 160)

.

Nerozuměla jsem mu. Ne tak jako dřív. A to mi vadilo víc než co jiného, protože rozumět mu a vědět, že on rozumí mně, bylo na našem vztahu to nejlepší, a to ještě předtím, než jsme se vůbec dali dohromady. Člověka dokáže utěšit vědomí, že má někoho, kdo ho chápe tak, jak se to ani nedá slovy popsat. (s. 230)

.

Za recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Baronet.

.

Autor: Claire Contreras

Název v orig.: Paper Hearts

Nakladatelství: Baronet

Vydáno: 2016

Počet stran: 384 s.

Fotka k recenzi: M&P

Autor recenze: Pavlína

Rating: 3.8/5. From 1 vote.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<