obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Pátá vlna

Pátá vlna

Dřív než na knihu jsem narazila na film, který byl nedávno v kinech. Po prvním zhlédnutí traileru mi bylo jasné, že si knihu musím přečíst. A byla jsem odhodlaná si ji přečíst dřív, než se na to podívám. Ale jako hodně mých plánů i tohle vzalo za své a já jsem nejdřív viděla film, takže jsem věděla, jak se bude děj vyvíjet a jak to nakonec celé dopadne, ale i tak jsem si knihu užila a stálo to za to.

  –

Pět kroků k vyhubení lidstva

Cassie je sedmnáct, má malého brášku, chodí na střední školu a je tajně zakoukaná do svého spolužáka z chemie, Bena Parishe. Žije úplně normální život jako my všichni. Až do doby, než se na obloze objeví zvláštní těleso, jak se zjistí později – mateřská loď mimozemské civilizace. Vypadne elektřina, přestanou fungovat veškeré technologie, letadla se zřítí z oblohy. To je první vlna. Druhá vlna přijde v podobě opravdových vln. Obrovské tsunami zaplaví pobřeží a zabije stovky lidí. Třetí vlnou je nákaza, nebezpečný virus, přenášený ptáky, na nějž neexistuje lék. Na tuto nemoc zemře i Cassiina matka. V té chvíli jsou zbylí lidé, jichž už moc není, nuceni utéct do lesů, shromáždit se v provizorních táborech a spoléhat jeden na druhého. Ale ne na dlouho. Téměř vzápětí přijde čtvrtá vlna, zabijáci vypadající jako lidé a jejich úkolem je zlikvidovat původní obyvatele Země.

Cassie, její bráška Sam i otec přežijí všechny čtyři vlny. S napětím očekávají pátou vlnu, která, zdá se, hned tak nepřijde. Sam je mezitím odveden vojáky do bezpečí vojenské základny a Casii po něm zůstane jen plyšový medvídek a slib, který bratrovi dala – najdu si tě a budeme zase spolu. Chvíli na to, co Sam zmizí s cizími vojáky, ji ale napadne hrozná věc – co když se Sam má stát součástí chystané páté vlny?

 –

Ucelený přehled

Kniha byla skvělá od začátku až do konce. Je sice pravda, že jsem se do ní zpočátku nemohla začíst, ale to proto, že jsem nejdřív viděla film, a tak pro mě zvraty a překvapení v ději už překvapením nebyly. Pak jsem se přes to ale přenesla a hltala jsem děj, jako kdybych netušila, jak to vlastně skončí.

Kniha je rozdělena do několika částí, které na střídačku vypráví hlavní hrdinka Cassie, Cassiin doprovod a zachránce Evan a Ben Parish, kluk, do kterého je Cassie tajně zakoukaná a o němž si myslí, že je dávno mrtvý. Jednotlivé části jsou od sebe nápadně odděleny černou stránkou, takže se v tom čtenář neztratí. Tohle vyprávění příběhu z více pohledů autorka využila skvěle. Jednotlivé postavy se často sejdou a pak se zase na nějakou dobu rozdělí, ale vyprávění se tím nijak nepřetrhne, pořád máte přehled, co se kde děje, co která postava knihy právě dělá, neunikne vám nic důležitého.

  –

Ti puberťáci!!!

Docela hodně mě rozčilovala hlavní hrdinka. Většinu času byla sympatická, nemůžu říct, že ne. Ale celou dobu řešila Bena Parishe! Přišla o matku, bratra jí odvezli bůhví kam, skončila sama v lese v ohrožení života, svět čelí apokalypse, ale Cassie celou dobu vzpomíná na Bena. Dokonce o něm začne vykládat i Evanovi, prvnímu člověku po dlouhé době, kterého potká, a kterého sotva zná. Chápu, že ta holka je v pubertě, navíc se to autorce hodilo do děje, ale stejně, kdo by řešil kluka, který ani neví, že ta daná osoba existuje, a který je nejspíš dávno po smrti, když právě nastává konec světa? Tahle část byla trochu přitažená za vlasy a nepřišla mi romantická, jak by někteří možná řekli, spíš protivná. Ale nijak to naštěstí nezkazilo skvělý zážitek z knihy.

Za sebe bych knihu hodnotila 8,5/10. Opravdu výborné čtení. Pokud máte rádi sci-fi, rozhodně doporučuji.

  –

Oblíbený citát:

„Chceš se přirovnávat ke hmyzu, Cassie? Jestli jsi hmyz, pak jsi jepice. Jeden den tu jsi, a druhý už ne. A nemá to nic společného s Jinými. Vždycky to tak bylo. Jsme tu jen chvíli, a vzápětí už nejsme, a nezáleží na čase, který tu strávíme, ale co s tím časem uděláme.“ (s. 182)

Za recenzní výtisk mockrát děkuji nakladatelství Baronet.

Autor: Rick Yancey

Název v orig.: The 5th Wave

Nakladatelství: Baronet

Vydáno: 2013

Počet stran: 448 s.

Fotka k recenzi: M&P (+ mamčina ruka :-D)

Autor recenze: Maty

 

Rating: 4.3/5. From 1 vote.
Please wait...
3 thoughts on “Pátá vlna”
 1. Co zas čteš? Srpen 13, 2016 on 9:34 am Odpovědět

  Film jsem také viděla a moc se mi líbil. Knihu bych si také moc ráda někdy přečetla.

  • Lucie Srpen 14, 2016 on 8:01 pm Odpovědět

   Určitě to stojí za to, tahle série se stala jednou z mých hodně oblíbených (i když ji ještě nemám dočtenou celou 🙂 )

 2. Carol-World Srpen 13, 2016 on 7:18 pm Odpovědět

  Viděla jsem film a ten naprosto miluju <3 Patří k mým nejoblíbenějším… A o knížce slyším vlastně i poprvé, ale asi by mně nebavila, jelikož jsem viděla už film 🙁
  Pěkná recenze 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<