obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Poslední paní Parrishová

Poslední paní Parrishová

Máte pocit, že je na čase vzít život do svých rukou a konečně by se z vás místo obyčejné, tuctové šedé myšky měla stát bohyně s luxusním bourákem, zazobaným manželem a kupou společenských akcí každý den a vlivnými přáteli? Pak vám fandím a dodávám, neberte si příklad z hlavní hrdinky knihy Poslední paní Parrishová, která si nás zcela a naprosto získala.

 

Amber Pattersonová cítí, že je připravena na změnu, kterou si dennodenně snaží vydřít. Cvičí do úmoru, sleduje kulturu, svět bohatých a vlivných v jejich městě a touží proniknout mezi ně. Našla si svou modlu, která ztělesňuje vše, čím chce být, Daphne Parrishová má totiž všechno. A čím víc ji obdivuje pro to, jaká je, co má a jaký život vede, tím víc ji nenávidí a chce převzít její místo. A tak se ty dvě „náhodně“ seznámí. A postupně se jí Amber začne přimíchávat jako nejlepší kamarádka do života a měnit vše k obrazu svému. Zdá se, že má vše pevně pod kontrolou… Nebo se jí to opravdu jenom zdá?

 

Jestli jste si někdy nadávali v duchu (nebo i nahlas) za to, že jste po něčem závistivě toužili, pak jste zřejmě nedosáhli Ambeřiných „kvalit“, ta rozhodně nelituje ničeho. Toulání se její myslí v této knize působí až psychoterapeuticky (vidíme, že někdo je umanutý až neskutečným způsobem, a uvědomíme si, že naše vlastní tužby a způsoby jejich dosahování jsou dětinské jako vymáhání hraček batoletem), její postupné přiznávání a krůčky k cíli a hrůzy, jaké je schopná vymyslet a jaké podlosti je schopná spáchat, jen aby dosáhla svých met, to nezná obdoby. Neštítí se ničeho, i v minulosti tomu tak bylo, postupně se propracuje až do hlubších vrstev Daphneiny rodiny a je celá nažhavená odloudit jí partnera. Co v tomto směru velmi oceňuji, je kvalitní psychologické propracování všech postav a práce s jejich myslí a duší – a že ta je u některých černější než nejtemnější noc. A ve chvíli, kdy se zdá být její plán prozrazen, teprve nastává pro hlavní hrdiny to pravé peklo na zemi.

 

Celé propracování děje knihy je dotaženo k naprosté preciznosti, nebylo absolutně co vytknout atmosféře, jejímu postupnému ztemňování, šokujícím zvratům a momentům napětí v knize, až děsivým popisům pochodů uvnitř mysli postav – to zejména u Amber bylo dokonalé. A víte, co je na tom nejlepší? Že po nějakou dobu čtení si budete říkat, kde teda jako je ten drsný thriller, kde máte to napětí, kde jsou ty zvraty… Jenže to, jak je kniha napsána, oceníte nejspíš až po přesunu do její druhé části, kdy se změní vypravěčská perspektiva (i když možná už chvíli budete tušit, co se stane, ale ani tak nedojdete dost pravděpodobně ke správným a přesným závěrům) a nahlédneme na celou situaci znovu, zrychleněji, ale tentokrát z pohledu jiné postavy. V tu chvíli vám začnou docházet ještě víc souvislosti a začnete do té doby zcela jistě relativně nepochopenou Daphne, svým způsobem obdivovanou a podporovanou, zvrácenou Amber možná vnímat trochu jinak. A co teprve Jackson Parrish, dokonalý prototyp úspěšného, mocného muže? No, nechte se překvapit, ale kdybych měla pleš, pak by moje obočí zcela jistě bylo chvílemi až na temeni, jak jsem valila bulvy na to, co se v knize děje…

 

Autorská dvojice tematizovala v knize hned několik poměrně palčivých témat, která rezonují naší společností bez ohledu na to, v jaké její vrstvě se pohybujeme. Zde však dostávají ještě další rozměr – když máte peníze, tak můžete údajně ledacos. Někdy i to, co se příčí lidskému smýšlení, citu, morálce nebo třeba i právu. Nebo si to aspoň někteří myslí. Autorkám se podařilo dostat na povrch z velkých hlubin témata, o nichž se nemluví snadno, ale o kterých se mluvit musí. A šlo jim to famózně. Místy husí kůže při čtení.

 

O tom, že knížka má vymazlený překlad, vycizelovanou obálku, která podtrhuje atmošku knihy, to snad ani nemusím zmiňovat, tohle je věc, jíž se velmi ráda nechávám u nakladatelství Domino rozmazlovat. A věřte mi, dělá to fakt hodně. Označení psychothriller je zcela na místě a pět hvězdiček na obálce také. Velká poklona za tento rozhodně ne začátečnický debut, který je krásně vyzrálý. Autorská sesterská dvojice prokázala svůj um a tajně doufám, že tohle není jejich poslední kniha, která u nás kdy vyjde.

 

Za recenzní výtisk děkuji mnohokrát nakladatelství Domino. Knihu si můžete zakoupit např. v jejich eshopu.

 

Autor: Liv Constantine (pseudonym: Lynne Constantine a Valerie Constantine)

Název v orig.: The Last Mrs. Parrish

Nakladatelství: Domino

Počet stran: 439 s.

Vydáno: 2018

Autor fotky k recenzi: Pája

Autor recenze: Pája

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<