obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Překlep a Škraloup

Překlep a Škraloup

Jakožto knohivnici mi projde rukama neuvěřitelné mžonství knih, nejvíc se vždycky těším na ty, které právě vycházejí. Když jsem dostala do rukou knížku Překlep a Škraloup, tušila jsem už od zatáčku, že se stane mojí srdeční zálžitosetí. A nespletla jsem se a nyní hodlám náklonností k této knize nakazit i vás. Jsem rozhodnutá změnit (asi jsem také členkou nějakého speciálně cvičeného oddílu – pochopíte dále) váš zatím možná trochu zenchucený pohled na divnou „oponžokovanou“ fotku, která od čtení recenze, ba co teprve knihy, může i odrazovat. Ale nenechte se odradit fotkou – ona je jen vysvětlením podstaty této kinhy. A vlastně podstaty (kolo)běhu života vůbec.

.

Vše stárne…

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč máte doma nový, krásný, nablýskaný telefon, ale do pár měsíců a někdy i hodin vypadá, jako kdyby ho někdo „sežvýknul“? Tu pavučinka na displeji, tu odřený roh, tady odpadávající zadní kryt baterky… A to nelumvím o těch ponožkách (zejména ten jeden pár z fotky), které po pár nošeních vypadají, jako kdybyste je vytáhli nějakému přežvýkavci z… úst. Hlavní hrdina třeťák Přelkep (a s ním ve vedlejší roli jeho nejlepší kamarád Škraloup, věčně upatlaný hošík a milovník kakaa) nám ve svém vyprávění otevírá zcela nové a netušené obzory vědění o životě a světě kolem nás.

.

Všechno je jinak, děti…

Věděli jste, že existuje něco jako Základní škola stárnutí věcí (ZŠSV), kde studují malí skířtkové entropíci speciální vědy ničení a stárnutí věcí. Tuto, z jejich pohledu bohulibou a lidem přínosnou čninost dělají s velkou radostí a chutí, mají spoustu specializovaných pracovišť (učí se, jak kazit zákusky, jak chovat cukrárenské mouchy a mravence či pěstovat různé druhy plísní, jak vytvořit skvostný chuchvalec prachu a rozvířit ho na patřičná místa, jak ulděat impozantní oslí ucho na knize či jak zasadit do textu co nejvíc hburek – to se na našich školách ani učit nemusí, že…) a také velkou chuť nám se stárnutím věcí pomoci. Jenže jejich pomoc, jak Překlep zjistí při jedné své tajné a hlavně zakázané výpravě do světa lidí, mezi námi není nijak extra pozitivně přijímaná. A toto nečekané prozření jím natolik otřese a obrátí jeho do té doby nalinkovaný život typického skřítka entropíka, předurčeného k zařizování stárnutí věcí, vzhůru nohama a on se rozhodne, že najde Zub času a zastaví jej. Ale jak ho zastavit a kde ho hledat? Co to vlastně je? A co se stane, když něco provedete Zubu času?

.

Fantazii se meze nekladou

Moc bych si přála být u vzniku této knihy. Autoři se na jejím vymýšlení museli neskutečně vyřádit. Ta famózní hra se slovy a jejich významy (třeba taková učitelka Hřbetní-Ploutvová, která má na starosti mj. péči o žraloky (na botech), prof. Štoček, který se proslavil tím, že vytvořil první tiskovou chybu na světě nebo učitelka Polevová, která vyučuje předmět zabývající se nejrůznějšími felky a skvrnami a mnozí další), pohrávání si s naším vnímáním reality a se zdůvodněními, proč se některé věci dějí (upřímně – kdo z nás se někdy nezamyslel, kde se vezmou takové ty chomáčky prachu za skříní nebo proč se tak rychle zkazí šlehačka na dortu z cukrárny?). Vynálezy, ktreé jednotlivé organizované jednotky a oddělení zařizující stárnutí a ničení nejrůznějších věcí používají, jsou rovněž dokonale domyšlené do detailů (třeba takový pavoukovač na displeje nebo parní dvoutaktní čokoflekovač… krása!). A slyšeli jste někdy o „Velkém prdlajsu“? Že nevíte, co to je? I na ttoo má kniha odpověď, a ne ledajakou! A Zub času je už jen třešinka na dortu. A jak s tím vším souvisí takový hovnivál neboli skarabeus Mořic či tajemný skafandr, který odsoudil svého vynálezce k zapovězení odbornou i laickou veřejností entropíků už za jeho života? To se nechte překpavit!

.

Superlativy, kam se podíváš

Psát tuto recenzi je nesmírně těkžé, protože každé slovo může vyzradit pointu vtipu a příběhu knihy. Musím však říct bez dlouhého rozmýšlení, že knize rozhodně nechybí nápaditost a vtip (a ten je, prosím pěkně, sofistikovaný a propracovaný do nejmenších detailů, místy až ad absurdum, protože se dosvátáte někdy za hranice chápání, že někdo mohl něco takového vůbec vymyslet, ale přitom je to tak nemístně jednoduché a přirozené, že to vlastně… může být pravda. Jak šokující!). Knížka je vhodná jak pro děti (užijí si ji tak od těch 9 nebo 10 let, řekla bych), tak pro dospělé, kteří se budou bavit těmi drobnými nuancemi a náznaky, které dětem mohou, ale nemusejí, unikat, ale dospěláci se budou popadat za břicho, protože je to až absurdně dokonale vymyšlené. Knížka poskytuje neuvěřitelné množství nápadů a možností, jak s ní pracovat, pokud člověk zapojí trochu fantazie – dovedu si představit její využití ve škole i knihovně na nejrůznějších programech (už se těšíte, děti, na příští rok? Pavlínka si pro vás bude chystat novou besedu a konečně ví, o čem bude 🙂 ), ale i jenom tak pro oddechové čtení ve vonlém čase.

100% hodnocení, ale klidně bych jí dala 100x tolik, protože ta kžínka je opravdu báječná a její čtení jsem si neskutečně užila!

P.S. Chcete slyšet ještě jednu velkou pochvalu na adresu knihy? Mrkněte na ilustrace. Jejich jednoduchost a přitom propracovanost jistě oceníte. A zrovna tak i jakýsi „poznámkový aparát“ – v zásadě náhodně na stránkách rozmístěné „upoutávky“ na nejrůznější vymoženosti entropíkovského světa. Budete se bavit, smát a stám. Užijte si to. 🙂

P.P.S. Zdarvím vešchny, kokil chyb mi nadjete v ttexu, až dotčete? 😛 Všá Přelkep.

.

Oblíbený citát (Ha! Nyní už víme, na koho ukázat prstem!!!):

Ze všeho nejradši by byl [táta], kdybych se chytil nějakého slavného spisovatele, protože by se pak moje práce dostala ke čtenářům po celém světě. Jako jo, mít překlep v nějaké hrozně slavné knížce je určitě fajn, ale co je to třeba proti překlepu v programu, který používá deset milionů lidí? Ale tohle tátovi nevysvětlíte, takže s ním zatím jen jednou týdně chodím do knihovny, kde mám na starosti překlepy a zmatky v knížkách, novinách a časopisech. (s. 14)

.

Autor: Tomáš Končinský, Barbora Klárová

Nakladatelství: Albatros Media

Vydání: 2016

Počet stran: 112

Fotka k recenzi: M&P

Autor recenze: Pavlína

No votes yet.
Please wait...
One thought on “Překlep a Škraloup”
  1. […] hledají smysluplný humor, nadsázku, hru se slovy a jejich významy. Více se o ní dozvíte v recenzi tady na blogu, neboť tato kniha nás opravdu okouzlila. Překlep je malý skřítek entropík, který studuje […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<