obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Příliš krátký provaz

Příliš krátký provaz

Hledáte nějaký napínavý, ne příliš krvavý, ale bezvadně zamotaný thriller? Příliš krátký provaz bude volba přesně pro vás.

.

Na vlastní pěst

Gibson je počítačový specialista a hacker, který se po vojenské službě snaží marně najít práci. Důvod je poměrně prostý – jako teenager se naboural do počítače Benjamina Lombarda, tehdejšího zaměstnavatele jeho otce a současného kandidáta na prezidenta, a stažené soubory zveřejnil v médiích, z čehož měl Lombard kolosální průšvih. A protože dnes dosahují Lombarovy prsty všude, nechtějí Gibsona nikde zaměstnat. Až na jednu výjimku – jednoho dne přijde nabídka na spolupráci od Gibsonova dlouholetého nepřítele, George Abeho. S hrstkou odborníků různých oborů vytvořil společnost Abe Consulting Group a společně začali na vlastní pěst pátrat po zmizelé Suzanne Lombardové, dceři viceprezidenta, která je již deset let nezvěstná. Gibson na nabídku kývne, má pocit, že to Suzanne, která byla celé dětství téměř jako jeho vlastní sestra, dluží.

.

DuCH

Nezačínají pátrat s prázdnou, nedávno se jim ozval údajný únosce, tajemný DuCH, a poslal fotku Suzanne chvíli po únosu. Skrytý vir ve fotce ukáže, že proti sobě mají poměrně silného protivníka – DuCH je schopným hackerem také. I přesto se ale Gibsonovi podaří vytvořit virový program, který jim upřesní DuCHovu polohu, a tak se společně s bývalou agentkou CIA Jenn a policistou Hendricksem vydají pátrat do terénu. Podaří se jim odhalit totožnost DuCHa a zjistit, kam Suzanne před deseti lety zmizela? Nezničí Gibsona případná nová zjištění? Nebo je všechny dříve zabije nájemný vrah, který je jim od začátku v patách?

.

Proč?

Absolutně nechápu, co mě na knize zaujalo tak moc, že jsem si ji chtěla přečíst. Těšila jsem se na ni hodně, to ano. Jenže v průběhu čtení mi došlo, že dvě hlavní témata, které se v knize velmi prolínají, jsou věci, které jsou pro mě, jak se říká, španělskou vesnicí a které mě nikdy moc nezajímaly – počítačové programování a politika. Ale víte co? Autor počítal s tím, že knihu budou číst i lidé jako já, a proto je napsaná stylem, o němž bych sice neřekla, že je úplně primitivní, ale je tak čtivý, že si ji užije jak člověk, který se v těchto kruzích vůbec neorientuje, tak i ten, který se v nich pohybuje běžně. Pokud budete pozornější než já a odradí vás už samotná obálka, na které jsou řetězce jedniček a nul, zkuste si knihu i tak přečíst. Pohltí vás a propustí až po dočtení.

.

Množství postav

V knize je velké množství postav, které jsou, dalo by se říct, ústřední a na které se autor hodně zaměřuje. Ze začátku jsem s postavami měla docela problém, ztrácela jsem se v tom, kdo je kdo, protože se ústřední „vypravěči“ jednotlivých kapitol hodně střídají – setkáváme se s Gibsonem, Jenn a Hendricksem, kteří se v průběhu navíc rozdělí, s jejich zaměstnavatelem Georgem, viceprezidentem Lombardem, nájemným vrahem Tinsleym a dalšími. Se všemi těmito postavami prožijeme celý příběh z různých úhlů pohledu od začátku až do konce. I když tu bylo postav opravdu hodně a autor si vyhrál s každou z nich, ustálený názor jsem si nakonec vytvořila jen na dvě z nich, a to na Gibsona, který mi přišel sympatický a na němž se mi líbilo, jak byl pro celou věc zapálený, a na Lombarda, kterého jsem naopak už od začátku příběhu nemohla ani vystát.

.

Kdy přijde konec?

Během čtení jsem měla několikrát pocit, že kniha už určitě skončí. Někdy od půlky se děj vždycky dostal do situace, kdy jsem si myslela, že se může vyvinout jen jedním možným směrem a že to musí znamenat určitě konec příběhu, nedovedla jsem si představit, co by asi tak mohlo být na těch dalších sto padesáti stranách, které mi zbývaly do konce. Ale autor celou situaci vyvrátil, přetočil a změnil, aby následně po pár stranách přišel další potenciální konec. Když pak přišel ten opravdový, nedokázala jsem si tam tak rychlé ukončení představit a pro změnu mi vizuálně stránky chyběly. Ale konec byl skvělý a autor jej nijak nepřehnal (toho jsem se celkem bála, aby na konci nepokazil vyznění celého příběhu).

.

Celkově se mi kniha hodně líbila, sice bych ji asi nepřiřadila k úplně nejlepším, které jsem v poslední době četla, ale i tak byla skvělá, pro mě, i přes své téma, celkem oddechová a doporučuji ji k přečtení všem, kteří mají rádi napínavou a dobrodružnou literaturu. Za mě má pěkných 8/10.

.

Autor: Matthew FitzSimmons

Název v orig.: The Short Drop

Nakladatelství: Euromedia, Knižní klub

Vydáno: 2017

Počet stran: 400 s.

Foto k recenzi: M&P

Autor recenze: Maty

.

Za recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Euromedia.

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<