obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Pronásledovaná

Pronásledovaná

Láska vs. závislost

Doktorka Sheila Taová učí na univerzitě psychologii a je odbornicí na lidské chování. Na první pohled vede poměrně spokojený život – má dobrou práci a bohatého snoubence, se kterým plánuje svatbu. Pod tím vším existuje ale i Sheilina tmavá stránka, již se snaží udržet v tajnosti. Kvůli nepovedeným vztahům z minulosti (kdy Sheila nachytala svého muže v posteli s jiným mužem, a dalším nepříjemnostem) se u Sheily rozvinula závislost na sexu. A tahle závislost + mladý a neodolatelný student = několik úletů a zároveň s tím i rozehrávka na prvotřídní průšvih. Sheila se nakonec rozhodne se svou závislostí bojovat, a to dřív, než jí na to přijde snoubenec, a pustí svého tajného milence Ethana k vodě. To ale netuší, že i Ethan má svoji závislost – na ní a nehodlá se Sheily jen tak vzdát. Zajde to až tak daleko, že svou milovanou doktorku unese. Je schopný zajít ještě i dál?

.

Krušné začátky

Ačkoli se jedná o autorčinu prvotinu, četla jsem ji paradoxně jako poslední ze všech jejích knih vydaných doposud u nás. I tak jsem ale o kvalitě této knihy moc nepochybovala a doporučovala jsem ji i bez přečtení lidem, kteří mají tento žánr rádi. Jaké bylo moje překvapení, když jsem se dočetla po 130. stranu, a i když se mělo jednat o thriller, tak se v knize do té doby objevila jen zmínka o jedné nebo dvou vraždách, ale nijak moc se to nerozebíralo, nebylo to spojováno s žádnou z postav, nic… Byla jsem fakt hodně nalomená k tomu tuto knížku odložit a prostě ji nečíst. Nakonec mě taťka, který byl mimochodem jedním z těch, komu jsem ji téměř vnutila, přesvědčil, ať jí dám ještě šanci, s tím, že se děj rozjede a bude to opravdu stát za to. A měl pravdu, jen si na ten rozjezd musíte asi 150 stran počkat.

.

Lehčí odvar 50 odstínů…

Právě těch prvních 150 stran bych rozhodně nenazvala detektivním thrillerem, spíše možná tak slabším erotickým románem. Autorka celou dobu neřešila nic jiného než sexuální závislost hlavní hrdinky a nejen současnost, ale i minulost spojenou s tímto problémem. Chápu, že pro další děj byla tahle životní „nepříjemnost“ důležitá a zásadní, ale i tak byla rozebrána víc, než bylo nutné. A je to docela škoda, protože když by se v této části více projevil vrah nebo únosce, tak by autorka čtenáře více navnadila na další děj a nebylo by to tak jednotvárné. Myslím, že hodně lidí, kteří nemají ten hnací motor ke čtení (jako byl pro mě taťka) knížku po prvních několika desítkách stran vzdá, což je přitom škoda, protože po tomto nepovedeném úvodu se autorka rozepíše a děj nabere obrátky. Druhá půlka se pak v podstatě vyrovná jejím novějším, úžasným thrillerům, jako je například Wonderland: Země divů nebo Řezník.

.

Mám ji ráda… nebo ne?

Povahy mnoha postav mi přišly celkem nevyvážené, trochu na mě působily dojmem, že vlastně samy neví, co chtějí. Často jsem pak nevěděla, co od které postavy čekat, jak by se mohla rozhodnout, některé situace a činy byly hodně překvapující. I přesto jsem si ale časem našla některé oblíbenější, které mi byly sympatické, a některé, které jsem nemohla ani vystát (například Ethan mi vadil už od začátku, i když byl prezentován především jako slušňák provozující dobročinnou činnost).

.

Celkově jsou moje pocity z této knihy dost rozporuplné, první půlku knihy bych už znovu číst nechtěla a při hodnocení by dostala možná tak 2-3/10 bodů. Druhá půlka byla naopak klasická Hillier a její styl, který se mi strašně líbí. Takže celkově mi kniha přišla taková průměrná, protože se bohužel v ději bez toho rozvleklého úvodu neobejdete, nelze jej vynechat, ale na druhou stranu za moc nestojí, takže celkově bych knihu hodnotila 6/10.

.

Oblíbený citát

„Byla Sheila Taová už tenkrát sexuálně závislá? Nedokázal si to představit, ale tím se jen dokazovalo, že lidé téměř nikdy nejsou tím, čím se zdají být. Každý má svá tajemství.“ (str. 254)

.

Autor: Jennifer Hillier

Název v orig.: Creep

Nakladatelství: Baronet

Vydáno: 2012

Počet stran: 376 s.

Autor fotografie k recenzi: M&P

Autor recenze: Maty

No votes yet.
Please wait...
2 thoughts on “Pronásledovaná”
  1. Betty - hlavavknihach Únor 10, 2018 on 1:18 pm Odpovědět

    Hezká recenze, od autorky na mě právě čeká Wonderland, chtěla jsem ho začít dnes, ale asi začnu nakonec jinou, určitě na ni, ale přijde řada hodně brzy. 🙂

    • L&P Únor 13, 2018 on 10:17 pm Odpovědět

      Děkuji za pochvalu. Já mám knížky od Hillier moc ráda, nejsou to úplně nějaké profláklé trháky, ale píše skvěle, rozhodně by si zasloužila více čtenářů :-). Tak ať se Wonderland líbí! 🙂 Lucka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<