obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Půlnoční koruna

Půlnoční koruna

Konečně se ke mně dostal druhý díl série Skleněný trůn – Půlnoční koruna. Strašně moc jsem se na něj těšila, o to víc, když jej přede mnou přečetla kolegyně, a potom si letěla do knihkupectví koupit všechny tři díly. (Píšu recenzi se zpožděním, ale v době, kdy jsem tuhle knihu začala číst, byl třetí díl vydaný jen pár dnů, takže v knihovně ještě nebyl k sehnání). Já jsem si ji rozečetla v období, kdy jsem na čtení neměla tolik času, kolik bych chtěla, takže to šlo docela pomalu a strašně mě to štvalo, protože jsem potřebovala vědět, jak to nakonec dopadne.

.

Králova bojovnice

Z prvního dílu už víme, že Cealena vyhraje klání a stane se královou bojovnicí. Král jejích služeb samozřejmě využívá a posílá Cealenu na vražedné výpravy po celém Adarlanu. Netuší ale, že Cealena, byť je zvyklá vraždit kohokoli a nejrůznějšími způsoby, dané osoby neusmrtí, ale vyhledá je a dá jim na vybranou – buďto uprchnou z Adarlanu, změní si identitu a už se nikdy nevrátí a nikomu nevyzradí, co jsou zač, nebo zůstanou, Celaena bude nucena je zabít a jejich hlavu přinést králi. Nikdo se samozřejmě dobrovolně zabít nenechá, a tak Cealena nosí králi hlavy z mrtvol, které najde odhozené u nemocnic a hřbitovů. Na tuto lest jí zatím nikdo nepřišel, nikdo totiž osoby, které měla zavraždit, neznal osobně.

.

Mimo službu

Ve volných chvílích se schází s Nehemií, která ji učí číst znamení sudby. Cealena doufá, že by s touto dovedností mohla rozluštit hádanku ducha královny Eleny. Aby toho nebylo málo, při svých návštěvách knihovny zjistí, že se po hradě pohybuje záhadná bytost v kápi.

Při jedné výpravě za „vraždou“ odhalí nečekané spiknutí proti králi, do něhož je zapleteno mnoho osob. Má celou věc nahlásit, aby neztratila důvěru a získala tak svou vysněnou svobodu, tvářit se, jako že to nevidí, nebo se přidat?

.

Srovnání a propojení s prvním dílem

Kniha byla skvělá. Dokonce můžu tvrdit, že byla o něco lepší než první díl, i když děj nabral spád až v půlce, ale o to napínavější a nepředvídatelnější potom byl. Doufám, že to takhle bude pokračovat i dál a že autorka nezneužije oblíbenosti a prodávanosti prvních dílů k umělému natažení celé série.

S prvním dílem je kniha velmi propojená, řekla bych, že trochu více, než série obyčejně bývají. Autorka se vracela k nejrůznějším situacím a informacím ze Skleněného trůnu, postupně je doplňovala a rozvíjela, takže bych za sebe doporučila číst sérii spíše uceleně, jestli máte tu možnost.

.

Hodný vrah

Musím říct, že ani po druhém dílu si nedovedu Cealenu představit jako masového vraha. Na to je moc hodná, milá a spravedlivá. I když se objeví pár slabších chvilek, kdy se zabiják v ní přihlásí o slovo.

Samozřejmě nemohl chybět milostný trojúhelník Cealena – Chaol – Dorian z prvního dílu. Tentokrát se zdá, že je od začátku jasné, komu dává Cealena přednost. Ale, jak už jsem psala, kniha je plná nepředvídatelností, což se samozřejmě týká i Cealenina milostného života.

Když to shrnu, byl druhý díl plný nečekaných zvratů, různých překvapujících situací a napětí. Skončil velmi otevřeně (tohle úplně nesnáším), takže s netrpělivostí očekávám, kdy se ke mně dostane další díl. Za mě má kniha rozhodně 9.5/10 (desítku si šetřím pro další díl, věřím, že autorka nezklame 😀 ).

.

Oblíbený citát:

„Jsou věci, které uslyšíme ušima, ale jiné zaslechne jen tvé srdce.“ (s. 164)

.

Autor: Sarah J. Maasová

Název v orig. (angl.): Crown of Midnight

Nakladatelství: CooBoo

Vydáno: 2016

Počet stran: 400 s.

Autor fotky k recenzi: M&P

Autor recenze: Maty

Rating: 4.8/5. From 1 vote.
Please wait...
2 thoughts on “Půlnoční koruna”
  1. Myanmar Červenec 9, 2016 on 7:08 pm Odpovědět

    Tahle autorka mě dost láká 🙂 První díl série kzrovna čte brácha, takže si ho až ho odloží nejspíš zapůjčím…a nejspíš se rovnou s předstihem dám do shánění druhého dílu, jak tak koukám na to hodnocení 😀

    • Lucie Červenec 27, 2016 on 5:54 pm Odpovědět

      No, to radši jo, ať pak nečekáš 😀 já už mám doma nachystaný i třetí díl. Nejradši bych se do něj hned pustila, ale ještě tu mám jiné, které spěchají víc 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<