obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Řezník

Řezník

Psychologický thriller Řezník u  nás vyšel jako již třetí kniha kanadské spisovatelky Jennifer Hillier. Na našem blogu můžete najít recenzi i na její thriller Wonderland, který zaslouženě dostal 10/10.

Řezník 2.0

V americkém Seattlu řádí sériový vrah zvaný Řezník, který znásilňuje a vraždí mladé dívky. Jeho podpisem je useknutá levá ruka oběti. Vraha dopadne policie v osmdesátých letech minulého století. Vraždy s Řezníkovým podpisem jednoduše vymizí, a tak nikoho ani nenapadne, že by se mohlo jedna o nesprávnou osobu. Až do současnosti, kdy se Řezník ozve znovu. Snaží se jej někdo napodobit, nebo tehdy policie opravdu udělala chybu a dostala toho nepravého?

Policejní náčelník Edward Shank, který má smrt Řezníka na svědomí a který se tím stal pro město hrdinou, je nyní v důchodovém věku a stěhuje se do domova seniorů. Svůj dům odkáže jedinému vnukovi a dovolí mu udělat nejrůznější přestavby. Pevně věří, že při nich Matt nenarazí na jeho přísně střežené tajemství, které pečlivě ukryl. Chvíli na to je ale zaměstnán něčím jiným, protože se začne projevovat Řezník 2.0, a bývalí kolegové navštěvují Edwarda v pečovatelském domě, aby s ním konzultovaly nově se objevující vraždy, jež se tolik podobají těm z minulosti.

Autorka s talentem

Tahle kniha byla naprosto úžasná. Sice nečtu thrillery tak moc jako fantasy a sci-fi, ale mám jich načtených poměrně hodně a ze všech, které jsem doposud přečetla, jsou ty od Jennifer Hillier zatím nejlepší. Tahle autorka umí psát čtivě, napínavě, její příběhy jsou předem promyšlené (musejí být, takové zápletky, jako má ona, nevymyslí autor v průběhu psaní knihy). Tohle všechno způsobí, že kniha ve vás zanechá hluboký dojem ještě dlouho poté, co ji dočtete.

Autorka odhalí největší záhadu hned na začátku knihy, a to pravou totožnost Řezníka. Teď si asi říkáte „tak fajn, a o čem ta kniha bude, když znám jméno vraha hned na začátku, to už se v ní neobjeví žádné překvapení“. Omyl. Těch je kniha plná. A to, že předem znáte jméno skutečného Řezníka, tomu ještě přidá na zajímavosti. Od zjištění téhle informace kniha nabere rychlý spád, jedna nečekaná a zarážející situace střídá druhou, je jich plná kniha až do samého konce. A to si v půlce začnete myslet, že vás nemůže překvapit už vůbec nic.

Vraždy bez krve

I přes to, o čem kniha vlastně je a že se v ní usekávají ruce a tak podobně, nebyla plná nechutných a krvavých popisů, jako to s oblibou dělá hodně autorů píšících thrillery a podobné žánry. Popisy v knize samozřejmě jsou, krásně vystihnou danou situaci a uvedou nás do děje, ale objedou se i bez toho, aby běžného čtenáře nějak znechutily. I když, pro slabší povahy kniha také úplně není, samozřejmě se zde vraždy objeví, jsou tu občasné zmínky i o znásilnění, nebo popsány jiné sexuální scény. Jen to není tak moc časté a podrobné, jako to u některých knih bývá.

Vrah může být každý

Zarážející na celém příběhu bylo to, jak skutečně to celé zní. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby autorka postavila příběh na nějaké skutečné události. Všechny situace a motivy objevující se v knize by se mohly klidně stát. Psychologické thrillery jsou od toho, aby působily na psychiku člověka, donutily ho o tom všem přemýšlet, možná mají trochu způsobit i to, aby pak byl člověk paranoidní a bál se téměř všech cizích lidí kolem sebe, protože nikdy přece nevíte, kdo z nich je ten skrytý psychopat jako v téhle knížce, že? U hodně situací, které se tu objevily, a u některých chyb, jež postavy udělaly, jsem se zasekla a řekla si: „Ale vždyť to je přece normální, to bych udělala taky,“ a pak vidíte, co se s nimi stalo, a o to je to horší.

Autorka měla kromě děje i hodně dobře promyšlené postavy, jejich charakteristiky a jednání. Všichni se chovali tak, jak se od nich v dané situaci očekávalo, nezměnili z ničeho nic svůj povahový rys jen proto, aby lépe zapadli do příběhu. Nejlépe propracovaná byla podle mě postava samotného Řezníka. Tak zvrácenou, podlou a zápornou postavu v knize jsem už hodně dlouho nezažila.

Tahle kniha je prostě fantastická a stejně jako Wonderland si nezaslouží nic jiného než hodnocení 10/10. Tedy, možná by si zasloužila i něco jiného, ale bohužel, vyšší čísla tu už nemáme.

Oblíbený citát:

„K tomu jsou přátelé. Zajímají se o věci, které jsou důležité pro jejich kamarády.“ (s. 257)

Autor: Jennifer Hillier

Název v orig.: The Butcher

Nakladatelství: Baronet

Vydáno: 2016

Počet stran: 416 s.

Foto k recenzi: M&P

Autor recenze: Maty

Za recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Baronet.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
3 thoughts on “Řezník”
  1. Michaela B. Srpen 20, 2016 on 4:25 pm Odpovědět

    Naprosto souhlasím, Řezník je skvělá kniha. Je zvlástní jak jinak čteš knihu, kdy víš, kdo je zloduch 🙂 Na blogu mám recenzi.

    • Lucie Srpen 23, 2016 on 9:44 am Odpovědět

      Podívám se na ni 🙂 Jo, bylo to zvláštní. Člověk si všiml hodně věcí, který by normálně ignoroval. Ale rozhodně to byl dobrý nápad, napsat knihu takhle „naopak“, je to první taková, kterou jsem četla 🙂

  2. […] Řezník (s. 257) […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<