obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Rozkaz zabít

Rozkaz zabít

Tuhle knihu jsem kdysi četla v angličtině. Tehdy jsem byla nedočkavá a nechtělo se mi čekat na český překlad. Ale protože to bylo v době, kdy jsem s anglickými knížkami teprve začínala, jakž takž jsem rozuměla jsem ději, ale ne úplně všemu, a navíc jsem knihu četla pár měsíců, takže jsem si teď připadala, jako kdyby pro mě byl tenhle příběh úplně nový.

.

Krůček od konce světa

S hrdiny série Labyrint, které znáte (Thomas, Teresa a další placeři) se v tomto díle, který je prequelem zbylých tří knih, můžete v podstatě rozloučit. S Teresou i Tomasem se setkáme pouze v prologu, po něj nás děj zavede o třináct let zpátky, do doby, kdy neexistoval ještě žádný labyrint.

Svět je po slunečních erupcích v katastrofálním stavu, technika je minulostí, většina měst je zničená, velké množství lidí zemřelo. Přeživší si vystavěli provizorní vesnice, ve kterých se snaží i nadále přežít. V jedné takové vesnici žijí i bývalí vojáci Alec a Lana, a skupinka dětí a teenagerů, které si v počátcích katastrofy vzali na starost. Jejich „idylka“ ale netrvá dlouho. Jednoho dne se nad vesnicí objeví berg (létající stroj z přederupční doby) a vojáci z něj začnou po obyvatelích střílet šipky napuštěné smrtelným virem. Neumírají jen zasažení, vir se postupně šíří, má to ale jeden háček – zabíjí čím dál pomaleji a lidé, kteří se nakazí, se úplně pomátnou. Vir se samozřejmě nevyhne ani Alecově skupině, nakonec zůstanou jen čtyři – Alec, Lana, Mark a Trina. A protože ani jednomu z těchhle hlavních hrdinů příběhu se po všech prožitých hrůzách nechce jen tak sedět a čekat, až je vir dostane taky, rozhodnou se, že vypátrají, odkud se berg vzal a proč měli lidé na jeho palubě zájem o vraždění nevinných lidí. Vir se šíří i v jiných vesnicích, proto je po cestě čeká mnoho nepříjemností a nebezpečných situací.

.

Pan autor s velkým P

Dashner v téhle knize opět dokázal, že psát umí, a že je v tom vážně dobrý. Jeho úžasný vypravěčský styl nutí čtenáře číst pořád dál, nedovolí knihu odložit. Je to vlastně stejné, jako u předchozích knih – všechny kapitoly jsou krátké a každá končí natolik otevřeně a napínavě, že prostě potřebujete vědět, co bude dál. (V praxi to vypadá tak, že si řeknete „už jen jednu, je krátká, a pak už vážně půjdu spát“, a najednou jste o deset kapitol dál, ani nevíte jak :-D).

V příběhu se prolínají dvě vyprávěčské roviny. I když je psán v er-formě, je „hlavním vypravěčem“ chlapec Mark, se kterým si příběh prožijeme od začátku do konce, bez jediného okamžiku, kde by Mark chyběl. A právě s Markem se prostřednictvím snů a nočním můr podíváme také do doby prvních projevů slunečních erupcí, zjistíme, jak se seznámil s Alecem a Lanou a jak se jim všem podařilo přežít.

.

Neznámé postavy

I přes to, že jsem knihu už četla a počítala jsem s tím, že hlavní postavy budou jiné než v ostatních knihách, mi ze začátku ty původní docela hodně chyběli. Byl to takový divný pocit, třeba jako kdybyste si představili Bradavice bez Harryho a Hermiony nebo tak něco. Ale po chvíli mě kniha vtáhla do děje, s novými postavami jsem se sžila a už mi tak cizí a zvláštní nepřišli.

.

Číst ji jako první nebo jako poslední?

Knihu je možné číst jak první v pořadí, pokud od Dashnera nemáte přečteno ještě nic, nebo si chcete udělat re-reading celé série, ale stejně tak ji můžete zařadit až na konec. Je to jedno. Kniha funguje úplně samostatně, takže ji můžete mít jako úvod do děje, zjistit, co se se světem stalo, proč vznikl labyrint, odkud se tam vzali všichni placeři, a až potom si o nich přečíst, nebo si po přečtení série doplnit informace, protože hodně situací a věcí začne díky tomuto prequelu dávat smysl.

.

Jsem z knihy hodně nadšená. Líbila se mi úplně stejně jako předchozí (nebo následující, jak chcete) díly. Kniha není umělým natahováním série, její napsání mělo opravdu smysl, je promyšlená a neodfláknutá. Doufám, že po natočení filmové adaptace třetího dílu se tvůrci zaměří i na tuhle knihu, protože by si to zasloužila. Za sebe hodnotím 10/10.

.

Za recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Euromedia Group.

.

Autor: James Dashner

Název v orig.: The Kill Order

Nakladatelství: Euromedia Group – Yoli

Vydáno: 2016

Počet stran: 333 s.

Fotka k recenzi: M&P

Autor recenze: Maty

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<