obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Šepotání, Divotání, Zrcadlení

Šepotání, Divotání, Zrcadlení

Sedím a marně přemýšlím, jak začít. Protože ať mě napadne začátek jakýkoli, na tuhle sérii prostě nestačí. A to jsem se přitom tak těšila, až o ní napíšu. To jsem ovšem ještě netušila, že bude tak úchvatná, že mi vyrazí dech a sebere slova.

Série Šepotání je vlastně trilogie (Šepotání, Divotání, Zrcadlení). Nebo alespoň původně měla být. V originále už je, u nás se teprve chystá, čtvrtý díl, který by měl na trilogii navazovat.

 

Existuje Říše divů?

Knihy jsou volným pokračováním Carrolovy Alenky v Říši divů. Hlavní hrdinkou je Allysa, zkráceně Allie, vzdálený potomek Alenky Liddelové. Na první pohled je normální teenager – navštěvuje obyčejnou školu, má nejlepšího kamaráda Zacha, který je do ní zamilovaný, jejími koníčky jsou skateboard a umění (odmala ji fascinují brouci, proto z jejich mrtvých těl vytváří mozaiky). Ale něco je na ní přece jenom zvláštního, a ona sama to ví – celý život slyší mluvit květiny a hmyz ve své blízkosti, navíc ji noc co noc chodí ve snech navštěvovat můří chlapec Morfeus, který, jak se zdá, roste zároveň s ní. Allie si myslí, že má dědičnou genetickou poruchu a o svých zvláštnostech raději s nikým nemluví. Není se taky čemu divit – o Alence si kdysi mysleli, že je blázen, když tvrdila, že navštívila Říši divů. A Alliina maminka je zavřena v psychiatrické léčebně, protože tvrdí to samé.

Jednoho dne se ale začne stav Alliiny maminky zhoršovat a Allie postupně pochopí, že Říše divů nejspíš nebude jen smyšlená pohádka pro děti. A zároveň s tím zjistí, že za matčin stav nemůže choroba, ale dávné prokletí. Začne pátrat po vstupu do Říše divů, jejž nakonec najde, a společně se svým věrným kamarádem Zachem do Říše projde králičí dírou. Doufá, že zde najde odpovědi na nespočet svých otázek a také nějakou pomoc pro svou maminku. Na své cestě Říší divů nezůstanou Allie se Zachem sami, přidá se k nim i Morfeus, můří chlapec z Alliiných snů.

 

Provázanost

Jakmile si přečtete prvních pár stran knihy, okamžitě vás vtáhne a nepustí. Já sama jsem si chvílemi připadala, jako bych tou králičí dírou propadla taky.

Pokud se rozhodnete do téhle trilogie pustit, doporučuji si dopředu zajistit všechny díly. Jsou navzájem tak provázané, že kdybyste mezi jednotlivými díly dělali větší odmlky, začali byste se v nich ztrácet. Vím, o čem mluvím, také jsem je četla rozděleně a často jsem s některými věcmi měla problém, než jsem si vzpomněla, o co jde.

Knihy jsou plné nečekaných zvratů a narážek na minulost. Běžně se stává, že postavy ve třetím díle narážejí na něco, co se stalo už v prvním díle, a vy pak musíte lovit z paměti, co to bylo. Na druhou stranu jsou díky tomu knihy absolutně nepředvídatelné. Autorka vás „donutí“ přijmout jednu skutečnost a nechá vás trochu popřemýšlet, jak by se mohl děj vyvíjet dál. Hned na to ji ale do základu zboří a nahradí jinou. Teď by se mohlo zdát, že série je složitá, zmatená a zamotaná. Ne. Je jen, jak už jsem říkala, nepředvídatelná. A to až do úplného konce série, který mě naprosto dostal a překvapil.

Protože se v knihách vyskytují jako hlavní postavy dva chlapci a jedna dívka, vznikne samozřejmě milostný trojúhelník, který zde hraje významnou roli. Ale i přesto to z nich nedělá přeslazené zamilované romány (to bych nejspíš nedočetla :-P), jen to přidá ještě více zvratů v příběhu.

 

Howard vs. Carrol

Pokud jste nečetli původní Carrolovu Alenku, vůbec ničemu to nevadí (já ji taky nečetla, ale mám to v plánu, protože momentálně mě přitahuje všechno, co se nějakým způsobem týká Říše divů :-D). I když znám jen základní fakta o Carrolově příběhu, vím, že Říše divů ze Šepotání je daleko temnější a zrádnější. Už se nejedná jen o tu téměř pohádkovou zemi, kterou navštívila Alenka. Takže by se dalo říct, že série Šepotání je spíše taková pohádka pro teenagery a dospělé.

 

Úprava knih

Nakladatelství si krásně pohrálo s úpravou těchto knih. Kromě nádherných obálek sladěných vždy do jedné barvy (zelená, modrá, červená), se se stejnými barvami setkáte i uvnitř, u textu. Pokud se bojíte toho, že vás barevná písmena budou rozptylovat, nemusíte. Také jsem se toho nejdřív bála, ale po pár stranách už ani nebudete vědět, že mají neobyčejnou barvu.

 

Když to shrnu, tato série se zařadila do kategorie mých nejoblíbenějších knih. Hodně mě oslovila, hodně toho ve mně zanechala a určitě si ji v blízké době přečtu znovu, tentokrát v celku. Tentokrát to pro mě nebude problém, protože jsem neváhala a okamžitě si ji pořídila domů.

Za sebe bych ji rozhodně hodnotila 10/10, protože si to víc než zaslouží. Těším se na další autorčiny knihy, ať už z Říše divů, nebo z jiné země.

 

Oblíbené citáty:

„Poslat pro selvy bylo dobré rozhodnutí. A správné. Ale někdy se i správná věc zvrtne a člověk musí nést důsledky. Kdybys měla nad vším hloubat, nikdy se nikam nepohneš. Věř mi, odpusť si a žij dál.“ (Zrcadlení, str. 114)

„Slova někdy znamenají něco úplně jiného, než říkají.“ (Zrcadlení, str. 418)

 

 

Název:

Šepotání

Divotání

Zrcadlení

Autor:

A. G. Howard

Název v orig. (ang.):

Splintered (Šepotání)

Unhinged (Divotání)

Ensnared (Zrcadlení)

Nakladatelství:

CooBoo

Rok vydání:

2015 (Šepotání)

2015 (Divotání)

2016 (Zrcadlení)

Počet stran:

416 s. (Šepotání)

432 s. (Divotání)

432 s. (Zrcadlení)

Autor fotografie:

M&P

Autor recenze: 

Maty

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
4 thoughts on “Šepotání, Divotání, Zrcadlení”
 1. Kateřina Červen 9, 2016 on 7:17 pm Odpovědět

  Skvělá recenze! Knihu, či spíš knihy, tu mám taky nachystané k přečtení a teď se na ně těším ještě víc.

  • Lucie Červen 10, 2016 on 11:02 am Odpovědět

   Děkuju 🙂 Máš se na co těšit, jsou fakt úžasné 🙂 Já si na prázdniny plánuju, že si přečtu knihy, co mám doma (např. znovu kompletní sérii Harryho Pottera a tak) a tyhle jsou tam nachystané taky :-D. Sice jsem je četla nedávno, ale prostě nemůžu odolat 🙂

 2. Knížkomolka Červen 9, 2016 on 7:30 pm Odpovědět

  Tak teď jsi mě překvapila… dneska odpoledne jsem konečně dočetla Zrcadlení a marně se snažila napsat recenzi, seděla jsem minimálně čtvrt hodiny, než se mi podařilo začít nějak rozumně formulovat názor na tuhle sérii 😀 😀 😀 Ale máš pravdu, tahle série je skvělá a momentálně se taky chystám na Alenku…

  • Lucie Červen 10, 2016 on 11:00 am Odpovědět

   Mně tahle recenze taky dala docela zabrat. Hlavně ten začátek, potom už to šlo…ale přemýšlela jsem nad ní skoro týden, než jsem ji fakt napsala 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<