obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Seznam mrtvých

Seznam mrtvých

Jennifer L. Armentrout je pro mě už sázkou na jistotu, její knihy mě baví, mají spád, jsou čtivé a mají vždy i určité poselství nebo myšlenku, kterou se snaží předat nebo na co se snaží upozornit. Nejinak tomu bylo u knihy Seznam mrtvých, která se doslova četla jedním dechem, i když tedy čestně musím přiznat, že k ní pár drobnějších výtek mám, což však nijak nesnižuje to, že se jedná o jeden z velmi dobrých thrillerů pro cílovou skupinu young adult čtenářů, ale pěkně popořadě.

Nikdy nezapomenou

Čtenář je unášen ihned po začtení se do prvních stránek do příběhu malé party kamarádů, kteří se spolu znají a vyrůstají od dětství. Ella, Penn, Jensen a Gavin. Jak už to v takové správné partě bývá, každý plní svou specifickou roli – někdo je otloukánek pro jiné děti, ale v partě má své právoplatné místo a mají ho rádi, někdo je ta hvězda, kolem které se točí svět (ale ve skutečnosti není namyšlený), někdo je chytrák, někdo je šťastně či nešťastně zamilovaný do dalšího člena z party.

Ella si dodnes vyčítá, že byla jednou z posledních kapek, která způsobila, že přetekl pohár trpělivosti otloukánka Penna, který se rozhodl vzít si život. Dodnes se s tím pořádně nesrovnala a její život se obrátil vzhůru nohama. Přestala se bavit s Jensenem, který ji v jejích očích v nejhorší možné chvíli zradil, nějakou dobu chodila s Gavinem, ale neklapalo jim to. Našla si novou nejlepší kamarádku Linds, s níž se rozhodla užít si pořádně maturitní ročník, než se rozprchnou na vysoké školy. Jenže…

.

Nečekané přepadení

Zpočátku poklidně plynoucí děj se dostává do obrátek ve chvíli, kdy je Ella přepadena záhadným útočníkem v masce klauna. Sice jeho útok přežije, ale od té chvíle se v jejím životě nedá již ničemu věřit. Snaží se sice naučit se bránit, ale nedovede zabránit tomu, aby se postupně neztráceli další její spolužáci, kteří  taktéž záhadně mizí. Seznam se rozrůstá a nikdo neví, odkud útoky přicházejí… K Ellinu zděšení jsou nalezena mrtvá těla některých z nich a smyčka se začíná utahovat kolem krku nejen jí, ale – jak jí dojde – všem, kteří se někdy podíleli na šikaně Penna… ovšem Penn je již čtyři roky mrtvý, kdo tedy za útoky stojí?

.

Ještě že už nestuduju…

Když jsem knížku četla, nezřídka jsem si pomyslela, že jsem vlastně ráda, že už nejsem na škole, děsila mě představa, že by se toto mohlo stát v mém okolí, že by docházelo k takovým útokům, proti kterým se nedovedou ty děti bránit. Fuj. Armentrout pracovala s představivostí čtenáře, uklidňovala ho jednou scénou, ale hned v té další se pokusila vyděsit ho k smrti. Je pravda, že když se to množilo (a že ke konci to mělo spád rychlejší než je rychlost světla), tak mi to připadalo až moc, bylo to opravdu na pár stránkách příliš mnoho událostí, ne úplně dokonale prožitých (pro mě), ale přesto jsem si jistá tím, že cílová skupina dospívajících si z toho sedne na zadek, protože jim budou hlavní hrdinové blízcí.

.

Rozuzlení

Zastavím se na moment u postav a celkového závěru. Psychologické prokreslení postav splnilo svůj účel, postavy se chovaly úměrně svému věku, za což jsem byla vděčná, protože ty přechytralé děti nebo dětinské, nesoběstačné dospělé, jež v některých knihách občas poznávám, fakt nemusím, ale tady to bylo adekvátní.  Postavy si zamilujete, Ella není maminčin uplakánek, který se schovává za její sukni, ale k problémům se staví čelem a snaží se je v rámci svých možností a schopností řešit. Co se vraha týká, měla jsem už tak od poloviny knihy dva tipy, kdo by to mohl být, ale absolutně mi to nedávalo smysl. Teprve na posledních stránkách jsem dostala některé ze svých odpovědí, ale rozhodně ne všechny (ale odhad mě nezklamal). Na konci knihy mi trochu vadilo, jak se řítila těmi sedmimílovými kroky do finále, připadala jsem si doslova zavalená vším, co se tam děje, neměla jsem moc prostoru pro nadechnutí. Snad to tak mělo být, ale přišlo mi to mírně rušivé.

Každopádně kniha je fajn, Armentrout využila svých schopností a napsala opět pohlcující román. I když na mě pravděpodobně nezapůsobil tím do křesla či jiného sedadla usazujícím způsobem jako na určenou cílovku bezpochyby zapůsobí, tak mě moc bavil a přečetla jsem ho po kouscích za poměrně krátký čas. 8/10.

.

Za recenzní výtisk děkuji mnohokrát nakladatelství Baronet.

.

Autor: Jennifer L. Armentrout

Název v orig.: The Dead List

Vydáno: 2016

Nakladatelství: Baronet

Počet stran: 342 s.

Fotka k recenzi: M&P

Autor recenze: Pavlína

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<