obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Skleněný trůn

Skleněný trůn

Skleněný trůn je první kniha stejnojmenné fantasy série americké spisovatelky Sarah J. Maas.

 

Nová šance

Příběh se odehrává ve fiktivní zemi Adarlan. Hlavní postavou je mladá dívka Celaena Sardotein, nejobávanější Adarlanský zabiják a nájemná vražedkyně. Za své činy si odpykává doživotní trest v pracovním táboře, sloužícím jako vězení. Po tom, co jí nevyjde pokus o útěk, se se svým trestem pomalu smiřuje, až se stane naprosto nečekaná věc. Do endovierského vězení přijede princ Dorien s kapitánem stráží Chaolem a hrstkou vojáků. Princ dá Celaeně druhou šanci – může se zúčastnit klání na královském hradě, pokud zvítězí, stane se královým bojovníkem a po čtyřech letech služby získá svobodu. Celaena kývne a odjede s princem na hrad. Nikdo ovšem nesmí znát její totožnost, a tak se na hradě vydává za slečnu Lilian, přístavní zlodějku šperků. Celaena musí podstoupit tvrdý výcvik, aby získala zpět svoji fyzickou kondici. Na její výcvik (a také chování, protože Adarlanský zabiják se nemůže po hradě potulovat jen tak) dohlíží Chaol, se kterým se po krátké době skamarádí. Její komnaty navštěvuje také princ, který je Celaenou tak trochu fascinován a okouzlen. Kromě těchto dvou nalezne Celaena na hradě také přítelkyni z řad žen, princeznu Nehemiu, která se má na hradě naučit adarlanskou řeč a způsoby.

 

Tajemné vraždy

Pár měsíců po Celaenině příchodu začne klání. Celaena musí projít několika zkouškami, které pro ni nejsou nijak těžké, spíše se musí krotit, aby neukázala všechny své schopnosti hned na začátku. Účastníci jsou během klání vyřazováni a posílání zpět, odkud přišli, několik z nich při zkouškách i zemře, ale s tím se počítá. Co ale plánované není, je, že bojovníci umírají i mimo zkoušky – někdo nebo něco je v noc před zkouškou zavraždí na chodbě nebo v jejich komnatě. Vraždy jsou to velice podivné, všem zavražděným chybí vnitřnosti a kolem jejich těl jsou namalovány tzv. znaky sudby, znamení používané při provozování magie, která ale byla v Adarlanu dávno zakázaná. Celaena začne po vrahovi pátrat. A nedlouho poté se objeví záhadné znaky sudby i pod Celaeninou postelí…

Podaří se Celaeně přežít až do závěrečné zkoušky? Odhalí tajemného vraha a způsob jeho vraždění? Vyhraje klání? A pokud ano, stane se bojovnicí krutého a nelítostného krále, nebo raději uteče?

 

Kniha a děj

Knihu jsem si přečetla na doporučení svých kolegyň, které z ní byly úplně nadšené. Já jsem ze začátku byla z knihy trochu na rozpacích, příběh mi přišel dobrý, ale ne až tak skvělý, jak jsem slyšela. Na prvních asi šedesáti stranách byl popisován Celaenin život v pracovním táboře, její cesta s princem na hrad a také několik vzpomínek z dětství. Potom se ale děj rozvinul v úžasný strhující příběh a knihu jsem téměř nemohla odložit. Byla plná humoru, překvapení a přátelství, ale na druhou stranu také nepřátelství (hlavně mezi účastníky klání a jejich „fanoušky“) a zrad.

Trochu mi vadily odbočky od hlavního děje, kterých sice nebylo moc, ale byly občas rušivé. Například při cestě z pracovního tábora do hradu se v noci Celaeně někdo vloupal do stanu. Této události byla věnována docela velká pozornost, ale potom se to zamluvilo. Nezjistilo se, kdo se ke Celaeně do stanu vloupal, ani co tam chtěl, nijak to neovlivnilo následující příběh. Ale protože je to, jak jsem už psala, první díl ze série, třeba se dočkáme vysvětlení v dalším díle.

 

Hlavní hrdinka

Hlavní hrdinka je velmi sympatická, i když mně občas velmi udivovalo její chování. Například jsem rozhodně nečekala, že při zkoušce zachrání jinému účastníkovi život, i když tím riskuje, že ji z klání vyloučí.

Kromě toho při svém pobytu na hradě odhalila mnoho svých dobrých vlastností – dobrosrdečnost, přátelskost a citlivost, což dávala najevo mnohem více, než nemilosrdnost Adarlanského zabijáka, kterou bych čekala daleko spíše. Chvílemi jsem si říkala, jak tahle slečna mohla vůbec někdy někoho zabít.

V knize se samozřejmě objeví i milostná zápletka. Do Celaeny se zamiluje princ i kapitán stráží, ona sama se pořádně nemůže rozhodnout, komu dát přednost. Ovšem rozhodnout jsem se nemohla ani já, i když podobné věci většinou u knížek neřeším. Sympatičtí byli oba dva a Celaeně velmi pomáhali, ale každý po svém, takže u mě každou chvíli převažoval někdo jiný.

Kniha se mi moc líbila. Je to jedna z nejlepších fantasy, které jsem v poslední době přečetla. Za sebe bych jí dala 9/10.

 

 

Autor: Sarah J. Maas

Název v orig.: Throne of Glass

Nakladatelství: CooBoo

Rok vydání: 2015

Počet stran: 392

Autor fotografie: M&P

Autor recenze: Maty

Rating: 4.5/5. From 1 vote.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<