obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Sleduj mě

Sleduj mě

TESSA

Také jste jako puberťáci snili o tom, že vám napíše vaše oblíbená celebrita? Také jste měli vymyšlený scénář toho, co přesně byste mu nebo jí řekli, kdyby se to opravdu stalo? Ale „kdyby“, to je tu důležité – nikdo totiž nevěří, že by se to mohlo doopravdy stát. A stejně tak tomu nevěřila ani Tessa, jedna z hrdinů knihy Sleduj mě.

Tessa si s sebou už půl roku nosí ošklivé zážitky, o kterých není schopná s nikým mluvit, ani s vlastní terapeutkou. Že se to na ni velmi podepisuje je víc než zřejmé. Od oné události trpí agorafobií, úzkostným strachem z neznámého prostředí, a není schopná opustit bezpečí svého pokoje. Její svět se tak scvrkl na čtyři stěny a postel. Tessa z něj však určité východisko najde – když kvůli úzkostem nemůže žít svůj reálný život, proč se nepřesunout alespoň do toho virtuálního? A protože je fanynkou populárního zpěváka Erica Thorna, není nic lepšího, než proniknout do online světa právě s příspěvky a fanfikcemi o něm. Když s tímto začíná, netuší, jaký boom hashtag PosedlostEricemThornem vyvolá. Tessa, úzkostná dívka bez přátel, má najedou tisíce sledujících…

.

ERIC

A teď si to vezmeme z té druhé strany. Snili jste někdy o tom, že byste byli slavní? Vystupovali někde na pódiu nebo hráli ve filmu, dělali něco, co lidi baví, něco, za co vás budou mít rádi? Že vás budou poznávat? A napadlo vás někdy, jak musí být ubíjející nemít soukromí, na které jste zvyklí? Mít život pod kontrolou, ovšem ne pod svojí, ale pod kontrolou managementu? Ne? O tom by vám mohl vyprávět Eric Thorn, naše druhá hlavní postava.

Jak již bylo řečeno, Eric je populární zpěvák s velkým fandomem většinou upištěných pubertálních fanynek, které jsou jím doslova posedlé. Jeho současný život je přesně nalajnovaný – posilovna, focení, koncerty, natáčení reklam, zkouška zpěvu… To vše mu jeho manažeři určují. Líbí se mu to? Samozřejmě že ne. Ovšem co s tím může dělat? Pokud odmítne něco z toho, co si pro něj připravili, budou to brát jako odstoupení od smlouvy, což znamená tučnou pokutu, kterou ani velmi úspěšný zpěvák nezaplatí. A tak je jeho život pod přísnou kontrolou, přesně vymezený, žádný čas na oddych nebo kamarády. Ale počkat, on vlastně nemá kamarády. S těmi, které měl, se kvůli práci přestal stýkat, a najít si jako popová hvězda nové, je téměř nemožné. Jak poznat, kdo z lidí kolem něj by měl fakt rád Erica pro to, jaký je, a ne jen pro to, kým je? Mezi fanynkami nejspíš nikdo. Kéž by jim tak mohl říct, co si o nich opravdu myslí. Jenomže nemůže, stejně tak, jako všechno ostatní, i jeho twitterový účet je pečlivě hlídaný a nalajnovaný – smí přidat jen to, co se managementu líbí. Leda by si založil vlastní, tajný…

.

TAYLOR

A tak vznikne účet Eric Thorn Smrdí, jehož autor se pojmenoval svým prostředním jménem Taylor, aby zůstal v utajení. Teď už mu nic nebrání v tom pustit své myšlenky ven, říct všem, co si o nich doopravdy myslí, ventilovat své pocity a přitom nebýt pod kontrolou jiných. Jak se dalo očekávat, první, do koho se Eric s tímto fiktivním účtem pustí, je autorka trendu PosedlostEricemThornem – Tessa. Ta je však úplně jiná, než si ji Eric představoval. A tak se prvotní nenávistné zprávy pomalu, ale jistě mění v přátelské pouto…

.

Tahle kniha znázorňuje sen nejedné pubertální holky. Nepochybuji o tom, že také bude v cílové skupině především čtenářek velmi oblíbená. Já nejsem holka. Puberťák už taky ne. A kromě toho už dávno nesním o tom, že mi někdo ze slavných osobností napíše. A přesto se mi kniha hodně líbila. Čím to? Záleží na tom, co si v ní jako čtenář najdete.

.

BÝT SLAVNÝ? DĚKUJI, NECHCI

Ačkoli více lidí zaujme spíše příběh Tessy, citlivé holky s tajemnou a hroznou minulostí, jež ji velmi svazuje a omezuje, holky, která po dlouhé době najde opravdového přítele, mě zajímala dějová linka převážně očima Erica. Kluka, který je v příběhu pro spoustu lidí idolem, vzorem, často téměř až modlou, takového, který je i přes to všechno tak moc obyčejný a stejný jako my všichni. Kluka, který, ačkoli to nevypadá, se tím, co se děje kolem něj, hodně trápí. Nebylo tak těžké přenést tento příběh do reality a najít lidi jako je Eric i „kolem nás“. Uvědomit si, že i oni to mají podobné, možná dokonce stejné. Že podobné problémy a pocity možná řeší dennodenně. To mě na knize z celého příběhu zasáhlo asi nejvíc. I když jsem byl samozřejmě určitým způsobem spojený i s Tessou, s Ericem jsem prožíval všechny chvíle a situace daleko víc a mnohem intenzivněji. Když si to tak vezmete, žije kolem nás spousta lidí, kteří si svých obyčejných a klidných životů neváží, raději by byli slavní, známí, uznávaní. A přitom na opačné straně stojí lidé, kteří by za obyčejný život dali všechno, co mají. Ale už není cesty zpátky. Řekl bych ale, že málokdo si to při čtení téhle knihy uvědomí. Eric bude pro čtenáře především hezoun, miláček, hrdina a splněný sen mnoha puberťáků.

.

DO SOBECKOSTI DALEKO

Abych Tessu nedal úplně do ústranní, pojďme se zaměřit i na ni. Ačkoli je autorkou onoho hashtagu PosedlostEricemThornem, což by naznačovalo poblázněnou fanynku, která nevynechá jediný koncert, je Tessa ve své podstatě úplně jiná. Ano, zbožňuje Erica, sleduje veškerou jeho aktivitu na Twitteru a všechno dění okolo něj. Tessa nevidí toho pěkného usměvavého kluka stejně tak, jako zbytek fandomu. Vidí smutného, trápícího se člověka, dokonce v jeho písničkách najde mnoho pocitů, které ona sama zažívá, a myslí si, že jako jediná odhalila jejich pravou podstatu. A ačkoli má ona sama svých problémů a starostí víc než dost, stejnou měrou řeší i problémy tohoto chlapce, kterého nikdy neviděla na živo a kterému nemá jak pomoci, i když by si to moc přála. To byla, kromě toho, že se nejedná o typickou členku pubertálního fandomu, ale holku, která se od zbytku diametrálně liší, jedna z velmi sympatických vlastností, díky kterým jsem si Tessu oblíbil.

.

Už z předchozích vět nejspíš vyplývá, že je kniha členěná na dva různé pohledy, očima dvou hlavních hrdinů. Čtenář tak má možnost vidět celý příběh i s jeho pozadím, bez určitých překvapení (jako například že Taylor je ve skutečnosti Eric). Nijak to ale příběh nenarušuje, právě naopak. Je zajímavé sledovat, jak se věci mají doopravdy, ale jak je možné si je vyložit mnoha různými způsoby. Jak lidská mysl pracuje u každého jinak, a ačkoli je úmysl jedné osoby nějaký, výsledek u druhé může být úplně jiný, neočekávaný. A překvapení? Těch je v knize i tak dost.

.

THRILLER?

A proč jsem po knize vlastně sáhnul? Nebudu lhát, námět jako takový mě docela zaujal taky, nicméně kniha byla propagována jako thriller, což pro mě bylo větším lákadlem. Spíše než o thriller se však jednalo o typickou young adultovku – přátelství, láska, pubertální problémy, a ano, nějaký ten přesah v podobě již zmíněné agorafobie, traumatu a dalších. Kniha sice ve druhé polovině splňovala prvky thrilleru, byla napínavá, dokonce jsem se místy o naše hrdiny i bál, ale od thrilleru bych očekával něco víc. Nicméně jsem ale nebyl příběhem zklamaný, ani tím, že přesně nesplnil moje očekávání, protože i tak má co nabídnout. A vlastně jsem rád, že je prezentovaný jako thriller, protože jinak bych se k němu dostal nejspíš někdy až za pár měsíců, možná let.

.

Osobně se mi kniha četla skvěle, jedna z těch, které máte během pár dnů přečtené (já vím, u mnoha z vás je to běžná praxe, u mě momentálně ne, jednu knihu mám, když rychle, tak za měsíc :-D). Byla napínavá, čtivá, skvělé bylo i číst twitterovou komunikaci mezi oběma hlavními hrdiny, jež dodávala příběhu na autentičnosti. Zařadila se mezi ty knihy, po kterých pokukuju v knihkupectvích. Zatím odolávám, ale těžko říct, jak dlouho mi to ještě vydrží. Takže za mě opravdu oddechové, příjemné čtivo, typicky pubertální, ale možná i trochu k zamyšlení. A pokud občas po nějakém tom příběhu z žánru young adult sáhnete, tuhle určitě doporučuji také.

.

Autor: A. V. Geiger

Název v originále: Follow me Back

Nakladatelství: Yoli

Rok vydání: 2018

Počet stran: 352 s.

Autor fotky: M&P

Autor recenze: Maty

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<