obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Slyšíš, jak mluví stromy?

Slyšíš, jak mluví stromy?

Díky nakladatelství Kazda jsme se dostali k jedné krásné a moc důležité knize pro děti, která nás vrací v podstatě doslova i přeneseně ke kořenům – ke stromům, přírodě, k lesu a lesní moudrosti. Autor knihy Peter Wohlleben je celosvětově známý, proslulý lesník, který popularizuje svými publikacemi prostředí lesa a učí jejich prostřednictvím lidi k větší vnímavosti k přírodě a jejím zákonitostem. A nejinak je tomu v knížce z dnešní recenze.

 

Slyšíš, jak mluví stromy? nese podtitul Co všechno můžeš objevit v lese – a možná budete překvapeni, kolik toho je. Rozhodně nejsem cílovou skupinou této knihy, která je určena dětem od šesti let, ale ledacos jsem se přiučila (a mimochodem – knížku dle mého s pomocí dospělého zvládnou i starší školkové děti, jen si z ní musí provázející dospělý vybrat to, co je pro ně užitečné a vhodné k předání). Wohlleben již více než 20 let provází lesem nejrůznější rodinné a školní skupiny a pečlivě si zaznamenává zvídavé dětské dotazy, na něž odpovídá právě v této knize. Každé z otázek je věnována jedna dvoustrana, jež jsou tematicky řazeny ve větší celky kapitol, které se tematicky opírají např. o problematiku lesů ve městě, rodinného života v lese, jinakosti stromů, potřebě stromů pít, bydlišť lesních zvířat a jejich dovedností či našeho soužití s lesy apod.

 

Otázky pokládané v knize pak jsou různorodé od těch zdánlivě banálních (jak stromy dýchají, jak pijí aj.) až po zapeklitě vypadající (např. jestli se stromy v létě potí, či jestli umí přičarovat déšť atp.). Ve všech případech pak dostanou čtenáři krásné vysvětlení s reálnými příklady a popisy, krásnými fotkami a vše mají doplněno zajímavostmi a u mnoha témat také rámečky s nápisem „Vyzkoušej si“ a návodem na danou činnost (co myslíte, dá se vyrobit z něčeho v lese žvýkačka nebo toaletní papír?).

 

Celou knihu korunuje jako bonus vymazlený překlad a – jak jsem naznačovala výše – také nádherný obrazový doprovod, kvízové otázky (v knize pak nechybí ani správné odpovědi), pobídky k vyzkoušení či největší rarity a popsané zajímavosti. I ty nejobyčejnější věci, o kterých člověk běžně nepřemýšlí, se díky této knize dostávají do nového světla – např. to, proč stromy nemají příliš rády psy, proč na mladých bucích nenajdete datly, proč si některé rostliny vzájemně škodí a mnoho dalšího.

 

Knížka mě oslovila zejména svým zpracováním. Možná namítnete, že podobných publikací je jako máku. Možná. Ale málokterá vychází z letitých zkušeností autora, málokterá je hluboce lidská, přívětivá a čtenářsky přístupná i menším dětem, které díky smysluplným textům snáze pochopí čtené téma, ovšem tato kniha taková je a to je hlavní. Věřte mi, že po přečtení této knihy, kterou si můžete dávkovat s dětmi i bez dětí po kapitolách, nebo celou na jeden šup, protože vás to bude bavit stejně jako mě, budete mít velkou chuť jít prozkoumat nejbližší les a přesvědčit se, že to, co se v knize píše, je opravdu pravda. Nevím, jestli budu někdy zkoušet lesní žvýkačku, nebo vyrábět toaletní papír, ale určitě se půjdu brzy do lesa zase projít. Jako dnes.

 

Za recenzní výtisk děkujeme mnohokrát nakladatelství Kazda (knížku pak najdete také na jejich eshopu).

 

Autor: Peter Wohlleben

Název v orig.: Hörst du, wie die Bäume sprechen? Eine kleine Entdeckungsreise durch den Wald

Nakladatelství: Kazda

Rok vydání: 2018

Počet stran: 128 s.

Autor fotky k recenzi: Pája

Autor recenze: Pája

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<