obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Společenství safírového srdce: Volba

Společenství safírového srdce: Volba

Ne všechny knížky jsou úplně skvělé a úžasné. A i já jsem po dlouhé době na jednu takovou narazila. Takže se na našem blogu objeví první negativní recenze, ale i takové musejí občas být.

Zmíněnou knihou je česká fantasy s názvem Společenství safírového srdce. Je to jedna z těch, které mě nalákaly hlavně svojí obálkou.

 

V krátkosti o ději
Před mnoha lety vzniklo v Evropě Společenství safírového srdce. V čele tohoto společenství stojí zavražděný král – sv. Václav. Má kolem sebe několik pomocníků – andělů, rytířů a starověkých bohů (Vesnu, Moranu a další) a společně s nimi hlídá svět před vším špatným, v případě potřeby samozřejmě zasáhne. A právě takový případ nastane v současnosti v Praze, když se našeho světa chtějí zmocnit bytosti z jiné dimenze a využijí k tomu tzv. Prázdné (lidi bez emocí). Pomocníci sv. Václava vyberou podle povahy pětici zachránců – obyčejných kluků a holek, kteří musejí spojit své síly a bojovat proti Prázdným a také jejich mistrům.

 

Styl psaní
Jediné, co se mi na knize líbilo, byl nápad na příběh. Ten byl podle mě opravdu dobrý, ale v knize nevyužitý. Tahle kniha je přesným příkladem toho, proč se mi česká fantasy většinou nelíbí, je to psáno divným, lehce naivním tónem, příběh nebyl napínavý ani nijak oživený. Autorka bohužel dokázala popsat i jinak akční scény nudně.

Hlavní hrdinové neberou to, co se kolem nich i jim samotným děje, vůbec vážně, spíš kniha působí dojmem, jako by děti hrály nějakou svou smyšlenou hru. A když už se tomu autorka snaží přidat nějaký prvek vážnosti,  chovají se děti naopak až moc dospěle, s rozvahou a vyjadřují se spíše stylem starších a zkušených lidí než jako dnešní mládež. Z rytířů a andělů, kteří je mají na starosti, prý mají respekt a úctu, od začátku jim ale bez vyzvání tykají a chovají se k nim jako ke kamarádům nebo vrstevníkům (možná jste si všimli, že si tato věta trochu protiřečí, není to moje chyba, takhle kniha opravdu působí).

 

Skrytá reklama
Také je kniha plná skryté reklamy, a to jak na konkrétní věci, tak i na osoby. Autorka zmiňuje například jméno Justin Bieber, čímž se nejspíš chtěla přiblížit mladší generaci, ale v knížce to vypadá příšerně (a ne, nejsem hater, Justina mám ráda 😉 ). Pokud byste chtěli příklad některé takové věty a toho, jak blbě zní, není to problém: „Měl v sobě tu naprostou uvolněnost a sympatičnost Ondřeje Brzobohatého“ (s. 151) (tato věta byla použita, když cca 13letý kluk popisoval svého nového kamaráda).


Nedočteno

Už od začátku jsem bojovala s nutkáním knihu nedočtenou odložit. A to nutkání nakonec kousek za půlkou zvítězilo, i když jsem se snažila. Vím, že tahle recenze možná někoho naštve, protože se mu knížka líbila a já jsem ji tady takhle poplivala, ale fakt jsem to nedávala.

Podle mě by se autorka mohla spíše zaměřit třeba na psaní prvního čtení, to by jí šlo skvěle, ale takovýhle větší projekt už byl nad její síly, a proto bych knize dala 1/10.

 

Autor: Jitka Saniová

Nakladatelství: Cosmopolis

Počet stran: 305 s.

Vydáno: 2015

Autor fotografie: Bára

Autor recenze: Maty

Rating: 0.5/5. From 1 vote.
Please wait...
One thought on “Společenství safírového srdce: Volba”
  1. Jakub Prosinec 6, 2016 on 8:29 pm Odpovědět

    COOL Knížka PS: jsem ten ve žluté mikině 😀 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<