obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Srdce včely má pět komor

Srdce včely má pět komor

V dnešní recenzi jsem si pro fanoušky netypických příběhů připravila knížku Srdce včely má pět komor od Helen Jukes. Knížku jsem si dávkovala postupně, po částech, stejně jako jsem díky ní objevovala taje včelích úlů v různých úhlech pohledu.

 

Ačkoliv jsem sama alergická na včelí a jiná hmyzí bodnutí, jsou věci, které mě budou vždycky fascinovat. A ekosystém včel je jednou z těch věcí. V tomto autobiografickém románu Helen vypráví o svém životě, kdy během let měnila místa pobytu a přežívala v zaměstnání, ale nenašla naplnění svých dnů. V Oxfordu, kam se na svých „cestách“ dostane, se rozhodne, že ne na čase změnit svůj život, protože jinak nedojde k jeho smysluplnému naplnění. A tehdy jí přátelé darují včelstvo, dar a symbol štěstí. Její život se začne postupně ubírat jiným směrem a začíná vnímat jiné souvislosti, vztahy i samu sebe…

 

Na knize jsou fascinující zejména dvě věcipokora, s jakou autorka dokázala popsat své strasti i radosti během sžívání se se včelstvem a jak k celé své životní situaci přistupovala, a jazyk, jakým je kniha psána. Ono se v podstatě jedná o poměrně dosti odbornou výpověď včelařské začátečnice, kde popisuje všechno, co předcházelo i nadcházelo získání včelstva, v textu se objevují odkazy na další literaturu a prameny, odkud čerpat informace a které ji samotnou inspirovaly, která se postupně propracovala k označení velmi zkušenou včelařkou.

 

Přidanou hodnotou knihy je způsob, jakým je téma podáno. I pro mne, jakožto absolutního laika, se jednalo o čtení, které dokázalo pohltit. Informace odborného charakteru byly umně zakamuflovány v příběhu a nenápadně, ale všudypřítomně vyčuhovaly. Podtitul knihy zcela přesně odpovídal tomu, co se dá od knihy očekávat – autorka sama se stala z obyčejné kancelářské myšky pravokořennou včelařkou.

 

Přiznám se dobrovolně, že krom tématu u mě při výběru knihy sehrála roli i překrásná obálka. Zlaté odlesky evokující záři medu mě magicky přitahovaly. Za menší mínus knihy považuji absenci jakéhokoliv obrazového doprovodu – ten by zcela jistě byl další inspirací k již tak dost působivému čtení (a možná by někdy osvětlil přesněji, jak která součást úlu vypadá nebo jak co funguje).

 

Bála jsem se, že kniha bude postupně ztrácet na dechu, přestane být čtivá nebo zkrátka jen nebude postupně příběh zajímavý. Ale autorka dokázala vždy najít něco, čím přitahovala stránku po stránce pozornost. Nenechala čtenáře vydechnout, vždy mu předložila nějaká zajímavá fakta či vlastní prožitky z toho, co se kolem ní průběžně dělo a jak se měnil její život.

 

Za mě opravdu krásné knižní překvapení s ne úplně běžným příběhem. Doporučuji všem, kteří chtějí propadnout kouzlu křehkosti života, pokorné duši ženy, která hledala své místo pod sluncem a našla mnohem víc, než by si kdy myslela, že jí taková „obyčejná“ věc, jako jsou včely, mohla dát.

 

Za recenzní výtisk děkujeme mnohokrát Nakladatelství Kazda. Pokud byste si knihu chtěli pořádit, mrkněte na jejich eshop.

 

Autor: Helen Jukes

Název v orig.: A Honneybee Heart Has Fice Openings

Nakladatelství: Kazda

Vydáno: 2019

Počet stran: 276 s.

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<