Dnes recenze na jednu důležitou knihu. Proč důležitou? Protože její autorkou je žena, která si díky Aspergerově syndromu procházela v době svého dětství menším peklem na zemi, protože docházelo ke spoustě nedorozumění a nepochopení ze strany jejího okolí, ale i sebe samotné. Daniela Schreiter napsala autobiografický komiks Stínka na základě své vlastní zkušenosti s autismem.
Vtipně a s nadsázkou podaná problematika Aspergerova syndromu, s jakou jsem se doposud nesetkala. Schreiter se zamyslela nad tím, jak by se snadněji daly informace o AS dostat mezi neautisty a zvolila zcela vkusně a umně jako prostředek komiks. Ona sama v dětství velmi často utíkala do snového světa a první její komiks vůbec vznikl ve 4 letech. Kreslení bylo něco, co ji vždycky uklidňovalo. Ovšem takový pobyt v kavárně plné hluků, interakce s vrstevníky, nebo nedejbože plavečák, to byly její menší nebo velké noční můry.
Na jednotlivých stripech pak můžete pozorovat její osobní zpověď a popisovaný každodenní všední život plný mezilidských i vnitřních bloků, které jí znesnadňovaly začlenění do intaktní společnosti. Schreiter vtipnou formou vysvětluje všem čtenářům zdánlivě banální, běžné situace, o nichž zdravá populace mnohdy ani netuší, jak je vnímaná lidmi s tímto handicapem. Názorně, přehledně, důsledně i s nadsázkou, ale přesto věrohodně jsou zde popsány úskalí komunikace, vzdělávání, prvních krůčků, přátelství s druhými lidmi apod. Na komiksu oceňuji zejména to, že se nejedná o bolestínský výjev ze života ublíženého člověka, který nebyl společností pochopen, ale jde o krásný a citlivý příběh ženy, která se naučila, že svým životem může jít příkladem druhým lidem a naučit je, jak s AS pracovat.
Co je na té knížce skvělé, že mohu téměř do puntíku potvrdit její obsah, co se týká projevů autismu u lidí, sama mám brášku, který rysy AS vykazuje, tudíž bylo zajímavé představované rysy AS porovnat s tím, s čím jsem se u něj od dětství setkávala. Prokazování AS u lidí bylo dříve skutečně neprobádané území a lékaři této problematice nevěnovali téměř žádnou pozornost, proto si velmi přesně dovedu představit, s jakými paradoxy se musela autorka knihy ve svém životě potýkat a že jsou informace skutečně pravdivé. Každý autista je trochu jiný, u někoho se AS projevuje silněji, u jiného méně, nebo jen v některých rysech, ale pořád se jedná o závažnou věc, již by měla společnost reflektovat a s níž by mělo být počítáno a nakládáno se vší úctou a tolerancí. Společnost se snaží dělat škatulky, ale barvitost tohoto handicapu je tak obrovská, že nikdy nebude možné obsáhnout všechny, každý se vyznačuje jinými projevy.
Knížka učí vnímavosti, učí pochopení a toleranci. A hlavně lásce. I když jsou ilustrace jednoduché, ale bravurně graficky zpracované, je z nich cítit taková spousta emocí. Knížka pomůže všem ujasnit si, jak je to s autisty, „aspíky“ a dalšími, že se jedná o závažný celoživotní handicap jako kterýkoliv jiný a je třeba jej jako takový vnímat a nebagatelizovat. Lidé s AS nejsou divní a rozhodně je nepoznáme „baj voko“ hned na první pohled, ale tato kniha je určitým vodítkem, jak se začít v jejich složitém světě trochu orientovat a jak jim můžeme být nápomocni, když se rozhodnou, že chtějí zkusit vykročit ze svého… stínku.
Za recenzní výtisk děkuji mnohokrát nakladatelství Portál (knihu si můžete koupit na jejich e-shopu).
Autor: Daniela Schreiter
Název v orig.: Schattenspringer
Nakladatelství: Portál
Počet stran: 160 s.
Vydáno: 2019
Autor fotky k recenzi: Pavlína
Autor recenze: Pavlína
Napsat komentář