obracíme stránky

Za listem list

Home / Recenze fakt čtivé / Úsměv

Úsměv

Taky jste si v dětství mysleli, jak strašně trpíte, když vám zubař vytrhl mléčný zub, nebo nedej bože vyvrtal kaz? To jsou takové, řekla bych, běžné „maličkosti“ (hlavně ty kazy), kvůli kterým občas vyvádíme dodnes (já pokaždé). O tom, že to může být tisíckrát horší, nás přesvědčí Raina Telgemeierová ve svém autobiografickém komiksu Úsměv.

.

Kde mám zuby?

Raina přichází do puberty a začne si všímat, že o sebe ostatní děvčata začala více pečovat, ale ona vypadá pořád jako dítě. Neřekla by o sobě, že je ošklivka, ale pěkná úplně také ne. A do toho má přijít ještě jedna katastrofa – dostane fixní rovnátka! Nic horšího ji snad už potkat nemohlo… Omyl. Při cestě ze skautského kroužku si dají s kamarádkami závod, kdo bude dřív u Rainina domu. Jenže Raina při běhu zakopne a spadne tak nešťastně, že si vyrazí oba přední zuby. V tu chvíli začíná několikaletý boj a obíhání různých zubařských ordinací, kde se snaží dát Raininy zuby do pořádku, aby se na své okolí mohla zase usmívat tak jako dřív.

.

Auvajs

Znáte ten pocit, když čtete o tom, jak se někomu něco stalo, a zničehonic vás začne bolet stejná část těla? Jo, tak přesně tohle jsem zažívala u Úsměvu taky. Mám dojem, že mě snad v životě bezdůvodně nebolely zuby víc. O to horší pak bylo pomyšlení, že se příběh zakládá na skutečnosti, nedovedu si představit, jak malá Raina musela tehdy trpět. I tak zvládla do tohoto komiksu vložit nejen to utrpení a další své pocity během léčby zubů, ale i neskutečné množství vtípků a humorných situací, takže i když je komiks v podstatě jen „o nějakých blbých zubařích a milionech zákrocích“, nasmějete se u něj a budete chtít, aby neskončil.

.

Kolik existuje zubařů?

Ono vlastně i ta zubařská část je poměrně dost zajímavá. Kolik si myslíte, že existuje druhů zubařů? Pro mě to byly až do nedávna dva – ten, co vám udělá rovnátka, když potřebujete, a pak ten „obyčejný“, ke kterému chodíme na pravidelné prohlídky a který udělá všechno ostatní. Raina vám ukáže, že to tak rozhodně není. V jejím příběhu se objeví snad pět, ne-li víc různých zubařských ordinací a specialistů. Už i kvůli tomu jsem byla ráda, že se to autorka rozhodla ztvárnit v podobě komiksu a ne normálně psaného díla, protože bych se v těch zubařích asi ztratila. Takhle se podíváte na obrázek, a i když si nejdřív podle textu myslíte, že u tohohle zubaře byla už dvakrát, najednou zjistíte, že je to ordinace, jakou jste ještě neviděli. Nad tímhle mi zůstávala hlava stát, myslela jsem, že se zuby se toho zas tak moc dělat nedá. Ale je pravda, že většina z nás se s těmi speciálními jen tak nesetká (naštěstí).

.

V jednoduchosti je krása

Tohle je první kniha od Rainy Telgemeierové, o které tu píšu, ale ne první, kterou jsem přečetla. Úsměv jsem teď vlastně přečetla podruhé a mám od ní přečtené i další dvě knihy, které už byly přeloženy – Ségry a Drama. Nikdy jsem komiksy moc nečetla, většinou jsou strašně moc barevné a rozptyluje mě to od textu, tím pádem se do něj nedokážu ponořit tak jako do normální knihy. Raina má ale své obrázky jednoduché a pěkné, které nijak nerozptylují, ale vtáhnou vás do příběhu a zaujmou. A přijde mi, že právě díky nepřeplácaným ilustracím pochopíte příběh knihy i bez čtení textu. Navíc daleko více vyniknou převážně ty vtipné situace, které umí Raina perfektně ztvárnit.

Díky těmto knížkám jsem přišla na chuť komiksu, ale je těžké po Raininých knihách najít nějaký, který by mě zaujal alespoň podobně. To mi ale zas tak moc nevadí, protože ty její se dají číst pořád dokola, aniž by ztratily svoje kouzlo. Za mě má Úsměv 9,5/10.

.

Autor: Raina Telgemeierová

Název v orig.: Smile

Nakladatelství: Paseka

Vydáno: 2015

Počet stran: 219

Foto k recenzi: M&P

Autor recenze: Maty

No votes yet.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láskou ke knížkám

>> <<